Logo
26 Жовтня 2020, 19:12

Степанов: Українська вакцина від COVID-19 пройшла випробування на живих клітинах

Українська вакцина проти коронавірусу пройшла етап випробування на живих клітинах. Попереду ще три етапи випробувань, а вже за рік Україна може мати власну оригінальну вакцину.

Про це заявив міністр охорони здоров'я Максим Степанов під час брифінгу 26 жовтня, пише Громадське.

Доклінічні випробування вакцини тривали 6 місяців. Вчені інституту мікробіології НАН разом із американською компанією проводили тестування на тваринах та людських клітинах. 

За словами Степанова, вчені змогли створити комбіновану вакцину, яка зможе забезпечити тривалий імунітет.

"Вони (науковці ㅡ ред.) отримали дуже стійкий результат щодо вироблення антитіл тваринами. Більш того, цей кандидат на вакцину показав повну нейтралізацію вірусу вже на живих клітинах людини", ㅡ сказав очільник МОЗ.

Він зазначив, що цей препарат поки що є "кандидатом на вакцину". Для того, щоб його затвердити, вакцина має пройти ще три етапи клінічних випробувань. Зараз фахівці обирають "виробництво", де ці дослідження можуть провести.

"Якщо наші очікування збудуться, і обраний шлях ми пройдемо нормально, то вже за рік ми зможемо отримати оригінальну українську вакцину", ㅡ сказав Максим Степанов.

Що це за вакцина?

Ще у квітні 2020 року президент Володимир Зеленський пообіцявукраїнським академікам мільйон доларів за винайдення вакцини чи ліків проти коронавірусу. І, схоже, недарма. Вже 20 жовтня в Офісі президента повідомили, що Зеленському показали перші результати української вакцини, яка пройшла фазу доклінічних випробувань.

Одним із розробників вакцини став міжнародний експерт у галузі охорони здоров’я та епідеміології, доктор медичних наук Михайло Фаворов. Як виявилось, Фаворов пов'язаний із комерційною компанією DiaPrep Systems Inc, яка володіє Dia Poph Med, що і розробляє українську вакцину. У цьому побачили конфлікт інтересів. 

До того ж українські лабораторії не мають відповідного рівня біозахисту, який потрібен для створення і тестування вакцини. Це саме підтвердив Максим Степанов ㅡ за його словами, доклінічні випробування вакцини проводились у лабораторіях Туреччини та США. 

Поки Україна завершила перші випробування на тваринах та людських клітинах, у світі на різних етапах розробки перебувають близько 40 вакцин-кандидатів на перше ліцензування. На останньому, третьому етапі рандомізованих, подвійно-сліпих випробувань перебувають лише 10 вакцин. На цьому етапі учасникам тестування дають не лише вакцину, а й плацебо — ані вони, ані лікарі не знають, кому саме що дістається.

Президент України Володимир Зеленський зазначав, що якщо до затвердження української вакцини з'явиться ліцензована вакцина закордонного виробництва, Україна буде закуповувати її, а не чекати на власну.