Logo
16 Травня 2016, 14:20

Стоденна історія патрульних Івано-Франківська з деталями та коментарями

Незодавно патрульна поліція Івано-Франківська в центрі міста публічно прозвітувала за перші 100 днів своєї роботи.

патрульні

ФОТО: Богдан Досюк

Невловимий Халаменда

Уже після першого тижня роботи франківським копам довелося ганятися за екс-депутатом міськради, підприємцем Ігорем Халамендою, більше відомим у місті під прізвиськом Бура, пише Репортер.

Його автомобіль на дорозі поводився агресивно, при спробі зупинити почав із центру міста тікати до села Рибне. Буру переслідували кілька екіпажів. Зрештою, броньований Mercedes Gelandewagen за містом злетів у кювет. Знервовані, певно, від незвички, патрульні змусили Халаменду вийти з автівки, наділи на нього наручники та оформили адмінпротокол. Коли ж справа дійшла до суду, виявилося, що він уже в Ізраїлі — «на реабілітації». Суд постановив примусово доставити чоловіка в залу, однак вже кілька запланованих судових засідань так і не відбулися. Натомість пізніше Ігор Халаменда абсолютно спокійно зустрічався з мером на міському ринку…

Начальник патрульної поліції Івано-Франківська Дмитро Міхалець визначив два основні напрямки роботи копів: паркування та п’яні водії. Але спершу більше уваги приділяли профілактиці, усним зауваженням, штрафували лише в окремих випадках. Згодом повідомили, що розмови закінчилися — поліція переходить до штрафів.

З вулиць почали евакуйовувати неправильно припарковані автівки, вантажили на евакуатор, незважаючи на марку й ціну. Вечорами ловили п’яних водіїв — по два-три за зміну. Якось навіть витягли нетверезого керманича маршрутки, просто з салону. Приїхав власник автобуса та пояснив, що… цей чоловік у нього не працює, а автобус він вкрав. Буває й таке.

Паралельно з роботою патрульні продовжували вчитися. Вони приходили на службу за кілька годин до перезмінки й слухали лекції. Митники вчили розбиратися в документах на авто з іноземними номерами, працівники суду пояснювали, як правильно складати постанови, медики вчили основ невідкладної допомоги.

Потім знову були перегони. 20-річний водій на Chery вчинив ДТП і спробував втекти. Переслідування закінчилося під мостом на Вовчинецькій — автівку заблокували. Проте водій все ще намагався втекти і навіть протаранив копам службове авто. Виявився п’яним.

Кількість дзвінків на 102 різко збільшилася вже з лютого. Франківці активно повідомляли про підозрілих осіб і нетверезих водіїв, а хтось хотів просто поговорити. Патрульні навіть розкривали крадіжки. Так, біля вокзалу взяли чоловіка й жінку з краденими речами, а потім знайшли власника речей — він якраз збирався писати заяву.

У дворах патрульні почали знаходити викрадені з автомобілів номерні знаки. На той час це був бізнес для нечесних на руку винахідників — ті крали номери й пропонували водіям повернути їх за винагороду.

Підозрілим гірше

У березні копи взялися за організацію дорожнього руху. Франківців просили повідомляти про неналежно встановлені дорожні знаки, розпочалась їх ревізія. Люди дзвонили, копи міняли знаки. Втім, не без ексцесів, бо декого з мешканців міста обурили зміни напрямку руху, зокрема біля обласної філармонії.

Не смійтеся (бо це не смішно), але патрульні мають право зупинити людину, яка виглядає їм підозрілою, та попросити показати, що в кишенях або в сумці. Якщо впиратися, то буде гірше. Саме таким чином копи виявили у Франківську чимало наркоманів — законодавство дозволяє їм проводити поверхневу перевірку. Але специфіка роботи патрульних у тому, що вони карають лише за адміністративні правопорушення. Натомість усе, що стосується криміналу, передають слідчо-оперативній групі з міського відділу. І співпраця «нових» зі «старими» не давалася легко — багатьох затриманих відпускали. Принаймні, так стверджували франківці у соцмережах.

У березні, до жіночого свята, жінок-патрульних в управлінні організували концерт, а на вулиці поліцейські дарували листівки перехожим дівчатам.

У тому ж березні раптом «повалило» й нетверезих водіїв. Їх зупиняли за дрібні порушення правил, а потім виявляли і алкоголь.

Затримали крадія бруківки

Допомагали немічним — залізли до пенсіонерки через вікно, бо та не мала сили самостійно відкрити вхідні двері.

Кілька разів копи приходили у нелегальні гральні заклади. Спочатку закрити їх було не так вже й легко — бракувало повноважень. Проте потім ця робота дала свої плоди.

Збільшилась кількість заяв про зникнення дітей. Разом із небайдужими людьми і молодіжною превенцією патрульні знаходили тих неповнолітніх, які тікали з дому або просто губилися на вулиці.

Кільком потенційним дорослим самогубцям вдалося врятувати життя. Не повірите, але один із них розповів, що в нього народилася дитина, тож він «затягнув» святкування і вже не міг зупинитися.

На вокзалі за підозрою в крадіжці патрульні затримали чоловіка, якого за схожий злочин розшукували на Сумщині.

Оперативно затримали підозрюваного у зґвалтуванні.

Завдяки публікації у соцмережі вдалося розшукати мікроавтобус, який втік з місця ДТП.

Це дуже коротко, бо за кожним випадком — ціла історія.

Перші бійки

У квітні на автостанції у Пасічній на порушенні правил попався водій, який мав при собі банку з таблетками «Субітексу» (синтетичний наркотик) і шприци.

На території дитсадка на Коновальця завдяки повідомленню на 102 патрульні виявили двох чоловіків з краденими телефонами, пристроями для відкривання вікон і дверей та чималою кількістю наркотичних речовин.

Тоді ж на вулиці Незалежності вперше вдарили патрульного. Це зробив нетверезий водій. Мало того — ним виявився колишній працівник міліції, який напідпитку їхав на червоне світло. Патрульний написав заяву про побиття у міськвідділ.

Активізувалися крадії велосипедів. Кількох вдалося затримати. Курйозний випадок стався, коли жінка зранку побачила вдома два велосипеди, яких звечора не було. Вона зателефонувала в поліцію. І виявилося, що ровери вкрав і приніс додому її ж чоловік зі своїм другом…

Поліцейського вдарили знову. Щоправда, вже іншого, але знову нетверезий водій. Вдарив ногою у груди, коли тікав від копів до себе додому. Поки чоловік з балкону погрожував, що візьме рушницю, патрульні разом з його дружиною впрошували його вийти надвір. Що, зрештою, й вдалося.

Інший нетверезий водій написав скаргу, що його побили патрульні. З офіційних повідомлень, чоловіка переслідували та розшукували сім екіпажів. У наркодиспансері медики констатували у водія алкогольну кому. Проте вже наступного дня він пожалівся на дії поліцейських.

У квітні ж на дорогах побільшало скутеристів. І чомусь багато — нетверезі та без шоломів.

У маршрутках затримали кілька кишенькових злодіїв.

Трохи цифр

У вівторок, 10 травня, на Вічевому майдані було людно. Звіт патрульної поліції Івано-Франківська розпочав начальник управління Дмитро Міхалець.

«Патрульні — це нова система, це люди, яких набирали за спеціальним конкурсом, котрим пообіцяли і дають хорошу зарплату, — сказав Міхалець. — Ходили чутки, що під час відбору можна було домовитися з «потрібними людьми», аби допомогли пройти у поліцію, незважаючи на результати тестів. Це неправда».

Отже, за 100 днів франківські копи опрацювали майже 19000 завдань. З них 12000 — з дзвінків на 102, а решту роботи копи знайшли собі самі.

Середній час прибуття патрульних на місце виклику — 6,5 хвилин. Чверть роботи — це оформлення порушень правил дорожнього руху, ще чверть — звернення інформаційного характеру.

За цей час копи оформили 7724 адмінпротоколи та постанови, на нетверезих водіїв — 244, на п’ятьох навіть повторно.

«Це не нагнані показники, а реальний стан справ у місті», — запевнив Міхалець.

Є подяки патрульним, є й скарги. Наприклад, франківці активно обговорюють кілька ДТП за участі поліцейських. У будь-якому разі патрульним ще треба вчитися, набиратися досвіду. До лаврів дуже далеко. Чекаємо доброї роботи і наступного звіту.