До свят залишилося небагато. Тож у Франківську влада активно готується. Вже сьогодні комунальники закуповують ялинки, іграшки, освітлення. Цьогоріч святковий настрій обійдеться місту приблизно у 3 млн грн.
Якщо минулі роки за підготовку до свят відповідали Департамент комунального господарства, транспорту і зв’язку, «Зелене господарство» і «Міськсвітло», то нині всі повноваження перейшли останнім. А все тому, що вирішили придбати штучну ялинку, пише Репортер
Керівник «Міськсвітла» Віктор Синишин пояснює, що буде дешевше і практичніше.
«У Тернополі така ялинка вже стоїть вісім років, – розповідає він. – За цей час її просто доукомплектовують новими гілками. І коштує це десь 7-8 тис грн на рік. А коли встановлюють живу ялинку, то везуть, окрім зрізаного дерева, ще окремі гілки, якими потім доповнюють несиметричні місця чи прогалини».
На ялинку разом із декором виділили 1,3 млн грн, а 2 млн піде не освітлення дерев на вулицях Незалежності, Січових Стрільців, Галицькій, площі Міцкевича.
Така штучна ялинка у Тернополі стоїть уже вісім років
Головну ялинку міста, як і решту новорічно-різдвяних атрибутів, цьогоріч придбали через електронну систему публічних закупівель Prozorro. Загалом оголосили три тендери. Результати торгів щодо ялинки вже є. Найнижчу ціну пропонувало ТОВ «Люм’єр Україна» – 380 тис грн. Та їхня ялинка не відповідала технічним умовам, тому тендер віддали тернопільській фірмі «Ялинка України».
Ця ялинка коштує 562 тис грн. Заввишки вона буде 18 м, знизу діаметром 8 м. Після свят її розберуть і зберігатимуть на КП «Міськсвітло» до наступного року. Має бути вогнестійка, а ще Синишин запевняє, що цього року вона не має впасти. Виробник надає сертифікат і гарантію того, що ялинка пройшла випробування на стійкість до вітрів у нашому регіоні. Окрім кріплення, буде 10 монтажних блоків – як фундамент.
Ще дві штучні ялинки висотою у 8 м встановлять на Каскаді і на Довженка чи Коновальця.
Тендери на освітлення ялинки й міста мають відбутися цього тижня. Очікувана вартість гірлянд – 750 тис, а міської ілюмінації – ще 2 млн грн. Синишин пояснює, що така сума виправдана, адже гірлянди будуть якісними й довговічними.
«Минулого року ілюмінацію купили дешеву. Вона не має естетичного вигляду і технічно вже несправна, – каже він. – Там усі дроти тонкі, ламаються, сипляться, треба все перемотувати ізоляційною стрічкою. Зараз є нові технології, за якими роблять морозостійку ізоляцію».
Цього року на ялинці будуть не прості гірлянди, а 3D ще й з дистанційним управлінням. За задумом на ній бігатимуть запрограмовані світлові повідомлення: «З Новим роком! З Різдвом!».
Святкового настрою додасть і новорічно-різдвяний ярмарок. Як розповіла директор КП «Івано-Франківський міський рекламно-інформаційно центр» Зоряна Підхомна, відкриття запланували на 12 грудня. Триватиме ярмарок до 22 січня. Останнього дня буде розколяда і спалення дідуха.
Дерев’яні будиночки для торгівлі поставлять на Вічевому майдані і на вулиці Вітовського. Загалом у місті працюватиме 37 торгових будиночків і один адміністративний. Підприємці вже подали 38 заявок. Та Підхомна запевняє, що місця ще є, бо виробників сувенірки і хенд-мейду «селитимуть» разом.
Вартість одного будиночка – 280 грн в день. В ціну входять послуги з охорони, вивіз сміття, прибирання, світло. Зоряна Підхомна каже, що алкоголь на ярмарку не продаватимуть, хоча вона у спиртному проблеми не бачить.
Сума новорічного настрою в три мільйони – вражає. Добре, що хоч тендери тепер прозорі й видно, куди йдуть гроші. А за місяць побачимо результат ще й на ділі.