Затримання засновника Telegram Павла Дурова підкреслило надто масштабний статус застосунку для обміну повідомленнями в найбільш смертоносній війні в Європі після Другої світової війни.
Як пише The New York Times, вторгнення Росії в Україну допомогло перетворити Telegram із нішевого комунікаційного інструменту для освічених верств Росії на глобальне явище. Застосунок дозволив мільйонам людей стежити за розвитком подій на полі бою практично в режимі реального часу, перетворив солдатів на оповідачів конфлікту, що розгортається навколо них, і дав як пропагандистам, так і незалежним журналістам трибуну в боротьбі за серця та розум тих, хто стежить за війною.
Telegram був заснований Дуровим разом із його братом у 2013 році. Дуров, громадянин Франції, який народився в Росії, був заарештований у зв’язку з розслідуванням злочинної діяльності в застосунку та відсутності співпраці з правоохоронними органами Франції, заявили прокурори.
За даними Левада-Центру, сьогодні кожен другий російський громадянин використовує Telegram або для отримання інформації, або для спілкування з іншими, порівняно з приблизно 38 відсотками на початку війни.
Багато росіян звернулися до програми обміну повідомленнями, щоб отримати новини про війну після того, як Кремль заборонив більшість інших великих західних соціальних медіа-платформ у країні, включаючи Facebook та Instagram. Російський уряд також закрив кілька незалежних газет, веб-сайтів, радіо- та телевізійних станцій, а також ув’язнив сотні людей за сумніви в офіційному наративі війни.
Приблизно кожен четвертий росіянин щодня читає Telegram-канали, які надають більш реальний погляд на війну. П'ять років тому цей показник становив лише 1%.
Інших приваблює надійне шифрування та налаштування конфіденційності програми, що робить Telegram привабливим засобом передачі конфіденційної інформації в час ескалації цензури та репресій у Росії.
Поєднання великої аудиторії Telegram і передбачуваної безпеки платформи зробили його улюбленим інструментом спілкування в Росії як для прихильників вторгнення, так і для противників.
Незалежні журналісти, які зараз перебувають у вигнанні, використовували додаток, щоб продовжувати висвітлювати війну та інформувати російську аудиторію про її втрати. Раніше маловідомі військові блогери та аналітики зібрали мільйони підписників у Telegram після вторгнення, ставши життєво важливими арбітрами щодо перебігу війни. Волонтери використовували застосунок для збору пожертвувань для військ і для допомоги в евакуації цивільних осіб, які потрапили в бойові дії.
Telegram також став відомим джерелом інформації про війну в Україні. Багато хто в країні звертається до Telegram для сповіщень про повітряний наліт, які вважаються швидшими, ніж офіційний урядовий додаток.
Але, мабуть, найпоказовішим є те, що солдати на передовій застосовують Telegram. Відсутність обмежень щодо насильницького контенту означає, що застосунок став порталом із найжахливішими відео бойових дій, які розкривають реальність війни 21-го століття, де дрони та бодікамери створили величезну кількість кадрів у реальному часі.