“Теплому місту” надійшов запит розробити макети вивісок для будинку, що знаходиться за адресою вулиця Гетьмана Мазепи, 1 в Івано-Франківську. Це – пам’ятка архітектури місцевого значення, побудована 1830 р., номер у державному реєстрі – 55-іф.
У цьому випадку дизайнер платформи “Тепле Місто” запропонував тип вивіски, який виконується технікою розпису по тиньку. Напис наноситься фарбою безпосередньо на фасад. Також запропоновано вивіску у вигляді нанесення на віконне скло.
Обидва типи вивісок є надзвичайно дешевими, але разом з тим ефективні.
Розпис по тиньку сприймається як невід’ємна частина фасаду. Тому така вивіска сприймається, як єдине ціле з будинком, як, наприклад, логотип автомобілю на його корпусі. Побачивши один раз знак Tesla Motors, у нас створюється певна асоціація щодо вигляду цього автомобілю.
Наступного разу нам достатньо здалеку побачити форму та стиль машини, щоб зрозуміти, яка це марка, і дивитися на сам знак уже не потрібно. Описана особливість є козирем для підприємця, тому що вивіска стає єдиним цілим з будівлею, його органічним продовженням. Впізнавши це місце здалеку, у нас виникає асоціативний ряд з назвою закладу.
Щодо типу вивіски у вигляді логотипу, наклеєного на вікні, тут перевага у тому, що вивіска абсолютно не змінює архітектуру будинку і при цьому відмінно виконує свою основну функцію – інформування перехожих про заклад.
Крім того, особливість її нанесення спонукає потенційних клієнтів не тільки зчитати інформацію, яка закладена в тексті чи знаку логотипу, але й зазирнути всередину та наочно ознайомитися із закладом. Таке вікно чи вітрина з логотипом відіграє не лише пряму роль вивіски, але і “природного екрану”.
Тому рішення деяких підприємців повністю закрити вікна рекламними банерами є неправильним не тільки з погляду відношення до архітектури та середовища, а й з погляду маркетингу, а саме одного із елементів комплексу маркетингу – місце продажу (один із “4Р”).
Варто приділити окрему увагу балкону, який є у цьому будинку. Як бачимо, коли він чистий, відкритий та доглянутий, він є тим яскравим фактором, який притягує погляди перехожих, та є гарною альтернативою кольоровим банерам, які так популярні зараз в Україні серед підприємців.
Ще одним важливим фактором впливу вивісок, виконаних згідно з правилами, та загального вигляду будинку на ефективність бізнесу є те, що, гуляючи вулицею або перебуваючи поряд з охайним будинком без візуального перевантаження, люди відпочивають, відчувають себе більш вільно. Разом з тим вони легше приймають рішення про покупку у таких умовах, особливо, коли знаки закладів та їхні вивіски можна легко вирізнити однин від одного1.
Натомість, знаходячись у середовищі з агресивною, нав’язливою рекламою, яка перекриває будинки, зелені насадження, небо, вікна, людина відчуває себе некомфортно та бажає якнайшвидше уникнути такого середовища. В таких умовах ми не знаходимо нічого, що могло би нас зацікавити, не знаходимо, чим милуватись, ми відчуваємо себе жертвою реклами, яка робить вибір за нас, а не ми вибираємо те, що нам потрібно купити чи замовити.
Щоб переконатися у цьому, достатньо подивитися на перше та друге фото і запитати себе: “В якому з цих середовищ мені було би комфортніше, де я хотів чи хотіла би гуляти, відпочивати, зайти та роздивитися товари/послуги компанії або просто випити кави?” Отже ми дійшли основного висновку: правильні естетичні вивіски та охайний фасад – це не тільки дбайливе ставлення до архітектури різних історичних епох, але й кращий настрій мешканців та гостей міста, і, як наслідок, збільшення ефективності роботи окремого бізнесу.
Стара поштівка Станіславова. Будинок, що зараз знаходиться на вул. Мазепи, 1, зображено праворуч
Джерело: Репортер. Автор статті та фото: Василь Гошовський