Нещодавно в Івано-Франківську з`явилися «Теплі іграшки» - яскраві, позитивні, усміхнені та кольорові гуцули. Іграшки відразу привернули до себе увагу тих, хто любить не лише Україну, але й її традиції та історію.
Автором «теплих» гуцулів є франківець Богдан Савлюк. Хлопець вирішив створити для дітей українські іграшки, на противагу іноземним, за якими можна вивчати культуру, побут та історію свого народу.
Наразі аналогів таким іграшкам в Україні немає. Гуцули – це лише початок. Богдан розвів «Типовому Франківську» історію створення іграшкових гуцулів і пообіцяв, що на них ліплення іграшкових українських персонажів не закінчиться.
Богдане, розкажи, будь-ласка, з чого все почалося. Відколи ти займаєшся ліпкою?
Взагалі-то, ліпити я почав лише три місяці тому, коли дізнався, що є такий матеріал як полімерна глина. Як усі, в дитинстві ліпив з пластиліну, а в дорослому віці міг зліпити щось зі снігу чи з піску. Коли був на майдані, у Києві, зі снігу зліпив величезного козака, усім він сподобався, багато людей приходили, щоб з ним сфотографуватися.
Я ніколи не займався цим професійно. Спробував з полімерної глини зліпити козаків, героїв відомого мультфільму. Вийшло досить непогано. Друзі та знайомі казали, що виліплені мною козаки дуже схожі на мультиплікаційних. Хтось навіть підмітив, що я можу ліпити і заробляти цим гроші.
Оскільки процес ліплення мені дуже подобається, то я вирішив спробувати.
Чому саме гуцули? Як ти виліпив свого першого гуцула?
Перша ідея була ліпити іграшки для діток з персонажами казочок. Щоб дитина могла візуально знати, наприклад, хто такий колобок. Згодом ідея розвинулася, щоб робити повноцінні іграшки, якими можна бавитися, колекціонувати, дарувати. Так вибрав собі перших героїв – гуцулів. Це те, що нам найрідніше.
Спочатку подивився в інтернеті знимки гуцулів, як виглядають їхні киптарі, капелюхи та інші елементи одягу. Також трохи піддивився техніки майстерності ліпки, адже те, що спочатку ліпив, не дуже вдавалося. Виявилося, що глина була неякісна. Тепер використовую якісну дорогу полімерну глину. Через це іграшки виходять недешеві, тому, що грам якісної глини коштує мінімум 70 копійок.
Звичайно, перший гуцул був не ідеальний. Але тепер з кожною наступною іграшкою майстерності стає все більше.
Так хто ж був першим серед твоїх «теплих» гуцулів?
Першим був Остап – файний гуцул з барткою і вусами. Він став праобразом іграшкового гуцула. Зліпив Остапа і вирішив зробити цілу серію. Далі з`явилися гуцули з музичними інструментами: Орест з трембітою та Штефко із сопілкою. Потім Архип – старий мольфар і т.д.
Запитували мене, коли буде гуцулка Ксеня – зліпив і її. Спершу просив художників, аби вони накидали ескізи, за якими б я ліпив іграшки. Відомий франківський художник Юра Піщук намалював мені гуцула з цимбалами. Вже зараз, в процесі творення, я здружився із уявою і з персонажами проблем немає.
Що було після того як серія з гуцулів була готовою?
Коли були готові перші 7 персонажів, я створив сторінку у Фейсбуці «Теплі іграшки». Людям відразу сподобалося, почали замовляти і собі гуцулів. Перший чоловік, який зробив замовлення, розповідав, що колекціонує іграшки і хоче гуцулами поповнити свою колекцію.
Хоча ти задумав гуцулів як іграшки для дітей?
Так. Мені хотілося принести на ринок наші іграшки, щоб діти бавилися ними, а не губкою бобом чи спайдерменом. Фактично, іграшок з нашою автентичною тематикою ніде немає. Ще хочу зліпити українських героїв: Котигорошка, Вернигора, Вернидуба. Хочеться популяризувати своє.
А чому саме «Теплі іграшки»?
Процес вироблення є теплим, адже полімерна глина запікається у духовці під відповідною температурою. Сама обробка дуже тепла. Крім цього, сама іграшка усміхнена і тепла в плані емоційного наповнення. Це можна зрозуміти побачивши її чи взявши в руки.
Були й інші ідеї. Друзі пропонували назвати їх сонячними, але, в кінцевому результаті, зійшлися на тому, що вони теплі.
Вже зараз розробили логотип «Теплих іграшок». Пакую їх в коробки на кожній з яких написано невеличкий опис персонажа.
А хто придумує ці історії?
Переважно, я пишу кілька речень, інколи хтось допомагає. Але історії є коротенькими, згодом хотілося б вкладати в коробку разом з іграшкою цікаву, захоплюючу легенду. На жаль, на це вже у мене не вистачає часу.
На виготовлення одного гуцула йде 3,5 години часу – це мінімум. Для гуцулки – від 4 годин. Якщо ліплю дві іграшки, то, відповідно, це займає цілий день.
Інколи жартую, коли запитують, що я робив цілий день. Кажу, що ліпив двох гуцулок.
Так багато замовлень?
Так, вистачає. Зараз є замовлення на геодезистів-гуцулів. Уявляєш? Я зробив одного із триногою, замовник задоволений і хоче серію таких іграшок.
Замовляють різні. Дівчатка замовляли гуцула з квіточкою. Була гуцулка з фотоапаратом та рюкзаком. Зараз працюю над гуцулкою-лаборанткою. Вчора запитували чи зміг би я зліпити гуцула-архітектора.
Якщо весь час займає ліплення, то як же основна робота?
Довелося звільнитися. Я працював Центрі соціальних служб для дітей, сім`ї та молоді, а тепер «скульптор по гуцулах».
Робота подобалася, але витрачати свій час на «Теплі іграшки» подобається більше. Це приносить задоволення і кайф. Я ліпив їх протягом місяця, коли прийняв рішення піти з роботи. Приходив додому ввечері, є ще домашні справи, спорт. Сідав ліпити гуцулів о 9 вечора, а засинав о 2 ночі. Зранку заледве вставав.
Вирішив, що краще працювати на себе. Іграшки приносять мені достатній дохід, а головне – неймовірне задоволення від процесу та результату. Замовлень є багато. Крім цього, віддав їх під реалізацію в магазин, а згодом планую з ними поїхати на фестивалі по Західній Україні.
Ти обмежишся лише гуцулами чи будуть й інші персонажі?
Планую зробити кілька серій «Теплих іграшок». Це будуть гуцули, повстанці, казкові персонажі. Моя мета – ліпити іграшки, які є атрибутами нашої культури, етносу, субетносу, які передають фольклор, побут.
Щоб, до прикладу, можна було показати дітям за допомогою іграшки, що таке трембіта чи цимбали, привчати до свого.
Я не хочу, щоб це було масово, зліплю кілька серій, а потім – нові персонажі. А тих, кого замовляють хочу робити неповторними.
Розкажи більше по майбутніх «теплих» повстанців.
Ідея робити іграшки з персонами Української Повстанської Армії була із самого початку. Проте, першими все-таки зробив гуцулів.
До ліплення повстанців планую приступити вже влітку. «Теплі» повстанці обов’язково будуть вбрані у вишиванки та кепки з тризубом. Оскільки вони вояки, то матимуть різну зброю.
Можна зробити прототип Чупринки та інших відомих поставців. Є багато пісень, з яких можна брати персонажі та історії про них.
Це будуть лише іграшки з полімерної глини чи є ідеї як їх урізноманітнити?
Поки-що займаюся лише ліпкою, тому іграшки з глини. Проте, у мене була ідея зробити про гуцулів мультфільм. Коли персонажі стануть більш-менш відомими і матимуть свої історії, тоді можна буде спілкуватися з людьми, які займаються мультиплікацією. Можна зробити повнометражну, чи декілька коротких серій.
Наразі, все це у планах на майбутнє.
Бажаю Тобі, щоб плани збулися і українські діти гралися «Теплими іграшками».
Дякую.