Нещодавно у франківському Будинку вчених науковці презентували свої розробки на підсумковому етапі конкурсу інвестиційних проектів Прикарпатського університету. Конкурс проводять уже втретє. Цьогоріч на нього подали дев’ять робіт.
«Репортер» зацікавився трьома.
Жуйте на здоров’я
Проект «Профілактична жувальна гумка з карамелізованого меду», який представила студентка ПНУ Марта Цап, одразу захоплює простотою. Її жувальна гумка призначена для лікування і профілактики пародонтозу.
Проблема актуальна, адже з цією проблемою після 30 років стикаються 90% людей. Запущена форма може призвести до втрати зубів.
В основі корисної жуйки — карамелізований мед, віск, прополіс. Продукт екологічний і безпечний. За словами розробниці, саме мед дає позитивний результат, адже при карамелізації підвищується його біологічна активність.
Жуйки випробовували дев’ять добровольців, які вживали їх протягом місяця. За експериментом також слідкували фахівці стоматологи медуніверситету. За результатами дослідів, у шести людей із дев’яти стан покращився.
Аби запустити виробництво, треба 209 тис грн. Також Марта Цап підрахувала, що за рік від продажу можна отримати 96 тисяч, тобто проект окупиться вже за два роки.
Чиста вода
Аспірантка Мар’яна Мислін представила проект «Магнітокеровані сорбенти для очистки води та стоків від токсичних речовин».
Розповідає, що над цією темою працює вже давно. «Вона актуальна, бо збільшується кількість виробництв і відповідно — забруднення, — говорить науковець. — Є багато методів очистки, але сорбція вважається найкращим і найдешевшим. Ми розробили ефективні й нетоксичні сорбенти. Взагалі вони відомі своєю стійкістю і стабільністю, мають залізо, тому найбільша перевага, що їх можна легко відділити від розчину з допомогою магніту».
Ці порошки на основі заліза науковці отримали новим методом синтезу і можуть очистити воду від радіонуклідів та барвників. Винахід можна використовувати на місцевих підприємствах.
Цілюща мазь і диво-крісло
Директор Iвано-Франкiвського державного центру науки, iнновацiй та iнформатизацiї Володимир Потяк презентував аж два свої проекти.
Перший — цілюща мазь під назвою «Відновлення». Усіх складників Потяк не називає, бо продукт на стадії патентування. Стверджує, що у складі — лише біоречовини, жодної хімії. В основі — смола хвойних дерев, ладан для запаху, бджолиний віск, а також карпатські трави, з яких робиться чай, і мазь настоюється на тому.
«Ця мазь — бабусин рецепт, який трохи модернізували, — говорить Володимир Потяк. — Над продуктом працював до двох років. Експериментував на собі та рідних. Мазь пришвидшує загоювання ран. У мого дядька цукровий діабет, йому мали відрізати пальці, але використовував мазь і загоїлось. Також позитивний вплив відчули й інші родичі».
Зараз хоче запатентувати як косметичну продукцію. Підрахували, що можуть виробляти зо дві тонни на рік. На запуск вистачить до 15 тисяч доларів.
Другий винахід Потяка — автоматизоване крiсло-лiжко для людей з обмеженими фізичними можливостями. Допоможе воно й тим, хто доглядає за лежачим хворим.
Розробили два види — автоматичне та механічне. Крісло зроблене з металевої сітки, яка витримує до 250 кг, є три мотори. Крісло можна обертати на 180 градусів, рухати вліво-вправо. Дизайн ще будуть вдосконалювати.
«Особливість нашого крісла в тому, що ми придумали від’їжджаючий туалет, — пояснює Володимир Потяк. — Наприклад, лежача людина натискає кнопку на пульті, під’їздить туалет, хворий зробив свої справи, знову натиснув, туалет від’їхав. Той, хто доглядає, все прибере. Але людину не треба підіймати, перевертати. Якщо у хворого паралізований якийсь один бік, то пульт перекидається на здоровий».
Вартість автоматизованого крісла-ліжка — 42 тис грн, механічного – до 10 тисяч. Аби запустити виробництво, треба 25-30 тисяч доларів. За перший рік можна виготовити 250 ліжок. Винаходом вже зацікавилися в Польщі.