Logo
25 Грудня 2015, 12:35

Цьогорічним вступникам треба бути уважними: в університетах України змінили перелік спеціальностей

Уже з нового навчального року на українських абітурієнтів чекають серйозні зміни. Ще 29 квітня 2015 року постановою Кабінету Міністрів України, на виконання Закону про вищу освіту, було затверджено новий перелік галузей знань і спеціальностей. Крім того, було видано наказ, який запроваджує механізм переходу до нового переліку. То що означають ці зміни і як вони вплинуть на вступників до вишів?

випускники

«Новий перелік означає, що Україна перейшла до європейського переліку спеціальностей. Якщо їх раніше було дуже багато, то зараз вони уніфіковані і об’єднані за освітньо-кваліфікаційним рівнем молодшого спеціаліста, бакалавра, спеціаліста, магістра, а також перелік наукових спеціальностей об’єднаний в одні шифри галузей знань і спеціальностей», – пояснює проректор з науково-педагогічної роботи університету права ім. Короля Данила Галицького Ігор Васильович Жукевич.

За його словами, в університетах провели роботу щодо організації такого переходу, зокрема було здійснено подачу відповідних документів до Міністерства освіти для узгодження старих спеціальностей із новими.

«Це відбувається по усіх вищих навчальних закладах України, тому з нового, 2016 року, всі абітурієнти в Україні будуть поступати до вузів уже не за старим переліком спеціальностей, а за новим. Ті ж студенти, які навчаються у вузах в даний момент, будуть завершувати навчання за старим переліком спеціальностей. Робота по підтвердженню актів узгодження уже проведена по всій Україні. Такі акти складаються з двох частин: у лівій – спеціальності, які існували раніше, у правій – як узгоджується старий перелік із новими шифрами», – наголошує Ігор Жукевич.

Як саме виглядають такі зміни, він пояснює на прикладі університету права ім. Короля Данила Галицького. Так, деякі спеціальності не зазнають змін, зокрема, це «Дизайн» чи  «Богослов’я». В окремих спеціальностей зміниться назва. Так «Правознавство» відтепер звучатиме, як «Право», «Облік і аудит» зміниться на «Облік і оподаткування». Зміни чекають і спеціальність «Архітектура і будівництво», яка розділиться на «Будівництво та цивільна інженерія» і «Архітектура та містобудування».

Суттєві зміни, не тільки в назві, але й в змісті, відбудуться щодо економічних спеціальностей. Якщо раніше був напрям – «Управління персоналом та економіка праці», то відтепер ця спеціальність називатиметься «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність», «Фінанси і кредит» змінять на «Фінанси, банківська справа та страхування», тобто змінюється зміст спеціальності.

«Програмна інженерія» перейменовується на «Інженерію програмного забезпечення». І суттєві зміни відбудуться в напрямку «Реклама і зв’язки з громадськістю», який об’єднується із спеціальністю «Журналістика». Хоча вузу це не забороняє мати окрему спеціалізацію, в межах спеціальності «Журналістика», за раніше діючим напрямом «Реклама та піар».

Якщо раніше спеціальність називалася «Філологія», то в університеті права ім. Короля Данила Галицького відтепер буде «Філологія. Англійська мова» і спеціалізація «Переклад».

Наукові спеціальності об’єднають із освітніми. Якщо раніше окремо існували шифри наукових спеціальностей, то на сьогоднішній день освітні спеціальності за всіма ступенями і рівнями стали об’єднаними в одне ціле. Відбудеться повний процес уніфікації.

«Такі зміни відбуваються тому, що ми рухаємося до європейських освітніх стандартів, це наближає спеціальності в Україні до Міжнародної класифікації спеціальностей. Ці зміни слід розглядати, як один із кроків імплементації прийнятого Закону про вищу освіту», – наголошує Ігор Жукевич.

Через впроваджені зміни, в абітурієнтів можуть виникнути труднощі з розумінням того чи іншого шифру спеціальності при вступі до вищих навчальних закладів. Тому потрібно уважно переглядати правила прийому, в яких абітурієнт може знайти необхідну спеціальність за своїми уподобаннями, відповідно до нового переліку спеціальностей.

Правила прийому з 15 грудня оприлюднені на усіх офіційних сайтах вузів України. Варто також врахувати технічний момент – як тільки надійдуть оригінали актів узгодження, тоді до правил прийому будуть прикріплені додатки, які реалізовуватимуть і Закон, і вищезгадану постанову Кабміну.