З початком 2017 року починають діяти десятки нових норм законів, які вплинуть на життя багатьох українців - від суттєвого підвищення акцизів на алкоголь до скасування податку з продажу валюти.
Окрім того, змінюється життя десятків тисяч фізичних осіб-підприємців, яким із 1 січня доведеться платити більше податків, пише BBC.
Ввечері 20 грудня перед схваленням бюджету Верховна Рада внесла низку поправок до Податкового кодексу.
За вже практично усталеною традицією, у пошуках додаткових надходжень до бюджету парламент підвищив акцизи на алкоголь та цигарки.
Акцизний податок на алкогольні напої підвищується на 20%, на слабоалкогольні напої, пиво, сидр, перрі, кріплені та ігристі вина - на 12%. Ставку для натуральних вин не змінили. Акциз на коньяк зросте на 17%. Утім, діяти підвищення щодо підакцизного алкоголю почне з 1 березня.
А от цигарки здорожчають уже 1 січня. Акцизи на тютюнові вироби збільшують одразу на 40%. За прогнозами експертів, це може підвищити ціну на пачку цигарок у середньому на 4-5 гривень.
Цим же законом Верховна Рада скасувала 2% збір на державне пенсійне страхування при купівлі готівкової валюти.
Збір у такому розмірі діяв кілька років і, на думку експертів, зокрема сприяв появі напівтіньового ринку валюти.
Деякі обмінні пункти працювали згідно з законом, стягуючи з покупців 2% від суми.
Інші обмінники не стягували збір, продаючи валюту без чеку за меншою ціною.
З 1 січня, за задумом уряду, найнижчі заробітні плати в Україні мають становити 3200 гривень - тобто, зрости удвічі.
Окрім такого рівня оплати праці у державному секторі, таку ж мінімальну оплату праці зобов'язані надавати і у приватному бізнесі.
Урядовці сподіваються, що бізнес, який зараз платить працівникам мінімалку, підвищить виплати до 3200 гривень, а не виведе зарплату у тінь.
З 1 січня також зміниться система видачі студентських стипендій. Їх отримуватимуть студенти з найвищим рейтингом, а не всі, як раніше.
При цьому просту стипенію збільшують до 1100 гривень, а підвищену - до 1400.
6 грудня парламент ухвалив, а 27 грудня президент підписав зміни до законодавства щодо роботи фізичних осіб-підприємців.
Відповідно до нових норм, вже з 1 січня окремі категорії ФОПів - друга та третя групи, будуть змушені платити єдиний соціальний внесок у понад 704 гривні на місяць, навіть якщо тимчасово не мають жодного прибутку.
Раніше ФОП, коли мав прибуток, то сплачував певний відсоток податку та ЄСВ на місяць. Якщо ж руху коштів не було, то сплачувати зобов'язання не було.
Тому багато підприємців тримали відкриті ФОПи, а платили податки тільки тоді, коли мали реальні прибутки.
Нововведення ще до початку дії призвело до масового закриття ФОПів людьми, які використовували їх не кожен місяць - так званих "сплячих ФОПів".
Люди шикувались у черги до податкових органів, щоби встигнути закрити ФОП до 1 січня і не платити 704 гривні соціального внеску за "сплячий ФОП".
Перша група спрощенців має сплачувати половину мінімального страхового внеску у розмірі 352 гривні на місяць.
Здешевшають ліки?
З початку 2017 року в Україні можуть здешевшати багато категорій ліків, на які уряд запровадив регулювання цінової надбавки.
У постанові уряду йдеться про цілий перелік ліків на кілька сотень найменувань.
Це, зокрема, препарати для лікування при серцево-судинних хворобах, бронхіальній астмі та цукровому діабеті, вартість яких буде частково чи повністю відшкодовувати держава.
Гранична постачальницько-збутова надбавка на них становитиме 5%, а націнка - 15% з урахуванням податків та зборів.
Також на такі ліки запроваджується поняття "референтної ціни", яка залежатиме від вартості ліків у п'яти країнах Східної Європи: Польщі, Словаччині, Угорщині, Латвії та Чехії.
Уряд очікує зниження вартості ліків в аптеках, проте деякі експерти прогнозують можливі проблеми з постачанням та тимчасову відсутність деяких препаратів.
З 1 січня 2017 року уся атрибутика старої міліції стане недійсною.
Як передбачено законом про національну поліцію, поліцейські могли використовувати старі атрибути міліції до 31 грудня 2016 року: посвідчення, печатки, логотипи та емблеми.
Також до 31 грудня дозволялося використання форми старої міліції.
Як повідомили перед Новим Роком у Нацполіції, з 1 січня її працівники мають носити тільки нову поліцейську форму та мати при собі жетон працівника поліції.
З початку року починає діяти закон, який дещо змінив правила трансляції телеканалів у складі універсальної програмної послуги.
Тобто, з 1 січня телеканали отримають право виключати свій контент з пакету послуг кабельних операторів телебачення у містах з населенням 50 тисяч плюс.
Таким чином медіагрупи отримають право вимагати від провайдерів плату за свій продукт у їхніх мережах.
У пояснювальній записці до документу вказується, що це дасть можливість телеканалам отримати додаткові прибутки для виробництва національного продукту в умовах падіння ринку реклами.
Медіагрупи у грудні озвучили мінімальну вартість свого контенту для мереж платного телебачення.
Вартість різних телеканалів для завчасного укладення угод у грудні складала від 10 до 75 копійок за місяць з одного абонента. Для укладання угод у січні ціни дещо підвищаться.
Така новація може призвести до часткового підвищення плати за кабельне телебачення у містах з населенням у понад 50 тисяч.
Відомий в Україні телеведучий та медіа-менеджер Савік Шустер анонсував, що з 1 січня 2017 року припинить роботу його канал 3s.tv.
Причиною припинення роботи на каналі називали фінансові проблеми.
Савік Шустер вже багато років робить політичні ток-шоу, які виходили на різних каналах та були популярними.
Він не вперше оголошує про можливе припинення роботи, проте раніше йому вдавалося знаходити нові формати.
З 1 січня також припиняється робота каналу Ukraine Today, який мовив англійською мовою.
Також з 1 січня припиняє мовлення телеканал UBR.
У бюджетну ніч депутати ухвалили проект змін до податкового кодексу №5368, яким дещо змінили порядок закордонних відряджень.
Відтепер для відряджень за кордон розмір добових, які не потребують документального підтвердження та не оподатковуються, підвищено з 40 євро до 80 євро.
Окрім того, відтепер документальним підтвердженням закордонного відрядження буде не тільки штамп у паспорті про залишення країни, а й низка інших документів.
Зокрема, окрім штампу, це можуть бути проїзні документи, рахунки на проживання або будь-які інші документи, "що підтверджують фактичне перебування особи у відрядженні".