Logo
1 Січня 2023, 10:08

У фестивалі "Коляда на Майзлях" 2023 братимуть участь маріупольці та бійці з фронту

З 8 до 14 січня 2023 року в Івано-Франківську відбуватиметься міжнародний різдвяний фестиваль “Коляда на Майзлях”.

Колядуватимуть колективи з України та з-за кордону, хор за участі вимушених переселенців і бійці з передової. Патріотичні і традиційні колядки лунатимуть наживо, у прямому етері та з екранів телевізорів.

Про це повідомляє Суспільне.

“Коляда на Майзлях” у 2023 році розпочнеться 8 січня з архиєрейської літургії у храмі Царя Христа.

“До відкриття фестивалю долучили військових, які з екрана до нас колядуватимуть і віншуватимуть. Це відбудеться і на відкритті, і на галаконцерті. Фестиваль буде особливий, по-родинному теплий, відкритий для всіх з найбільшою думкою і молитвою про наших захисників, завдяки яким ми можемо колядувати”, — розповідає ініціаторка та співорганізаторка “Коляди на Майзлях”, керівниця хору “Осанна” Любов Терлецька.

Упродовж фестивалю наживо колядуватимуть у церкві й паралельно транслюватимуть виступи у Facebook. Через дві години концерт показуватимуть на телеканалі Галичина. Виступи деяких українських та закордонних гуртів записали для трансляції на телебаченні заздалегідь задля безпеки, розповідає Любов Терлецька. З її слів, за бажанням колективи також виступатимуть деінде в місті.

Голова оргкомітету фестивалю, ігумен монастиря отців Василіан в Івано-Франківську о. Артемій Новіцький каже, що на випадок вимкнення світла під час виступу в храмі є генератор. Якщо ж почнеться повітряна тривога, концерт зупинять, щоб люди сховалися в укриття до відбою.

Наживо у храмі колядуватимуть колективи з Івано-Франківської громади, зокрема з Хриплина, Братківців, Чернієва, Крихівців. Крім того, на фестивалі виступатимуть гурти з Рогатина, Коломийщини, Косівщини.

Любов Терлецька каже, що до цьогорічної “Коляди на Майзлях” наживо долучаться також вимушені переселенці, зокрема з центру “Я — Маріуполь”. Крім маріупольців, до складу гурту входять жителі Харківщини й Івано-Франківська.

“Багато з цих людей згадують своє дитинство: хтось колядував, хтось — ні, і ці свята проходили повз їхні родини. Але зараз це змінилося. Дуже тішить, що ці люди також стали учасниками і зможуть пережити атмосферу нашої коляди”, — розповіла Любов Терлецька.

Керівниця центру “Я — Маріуполь” в Івано-Франківську Наталія Ольхова каже, що участь у “Коляді на Майзлях” — це честь для людей з інших регіонів.

“Ми почали шукати наших співочих людей. У нас не було керівника, який міг би підготувати, і пані Любов Терлецька запропонувала співпрацю. Спочатку ми створили невеличкий колектив зі співочих маріупольців, потім долучилися дівчата з Харкова і Франківська. Також доєднуються діточки”, — розповідає Наталія Ольхова.

Вона каже, що учасники гурту “Я — Маріуполь” дуже хочуть ближче ознайомитися з традиціями. Колектив уже змайстрував для себе різдвяну зірку — цього навчив майстер. Поки створювали її, каже Наталія Ольхова, — колядували.

“Дитиною я колядувала, але дуже прості колядки. Тому було цікаво вивчити нові. Ми співатимемо патріотичну, дуже актуальну зараз колядку. Яку саме — таємниця”, — ділиться керівниця центру “Я — Маріуполь” Наталія Ольхова.

Любов Терлецька каже, що цього року попросили колективи обов’язково внести до свого репертуару колядки, в тексті яких є згадки про Україну, історичні події чи постаті.

“Наш народ свою історію переспівував і в колядках, не лише в історичних піснях. Зведено ми співатимемо і повстанську коляду, і періоду січового стрілецтва”, — розповіла співорганізаторка фестивалю.

Отець Артемій Новіцький каже, що внесення “Коляди на Майзлях” до переліку нематеріальної культурної спадщини України додало фестивалю нового сенсу.

“Нематеріальна спадщина сильніша, ніж матеріальна, бо матеріальна дуже часто має термін в роках. Ми зберігаємо будинок, але знаємо, що він невічний. Натомість нематеріальну спадщину можна формувати, змінювати. Вона — як живий організм”, — говорить Артемій Новіцький.

З його слів, коляда — це не лише одна з традицій, але своєрідна душа народу.

“Наш народ любить співати. Це — великий скарб, який ми поширюватимемо на весь світ. Це — нематеріальна спадщина всього людства. Рідко які народи мають такий скарб. Тому те, що він оцінений, дає нам поле для розвитку, поширення. Колядки, звичайно, цінні на папері, але найцінніші, коли їх співають”, — говорить ігумен монастиря отців Василіан.

Любов Терлецька додає, що статус, який отримав фестиваль у 2022 році, зобов’язав до ще більшої праці над його організацією та спонукав до створення стратегії його розвитку.

“Для нас самих — це дуже велика відповідальність. Це визнання відкриває фестиваль для світу. Розширює географію, можливості”, — каже Любов Терлецька.

Отець Артемій Новіцький каже, що коляда — це також боротьба.

“Апостол Петро каже: “Візьміть усю зброю, щоб ви могли дати опір у день зла”. Християнин бореться не стільки з людиною, скільки з певними категоріями мислення, з певним світоглядом. Коли людина колядує, вона перемагає зло”, — говорить Артемій Новіцькій.

Завершиться міжнародний фестиваль “Коляда на Майзлях” 14 січня галаконцертом вибраних колективів і спільною колядою.