Logo
31 Березня 2023, 15:49

У Франківську відбулась конференція "Впровадження системи енергетичного менеджменту - інструмент енергетичної безпеки громад"

Енергоефективність та ощадливий підхід до використання енергоресурсів завжди були важливим питанням для українців. В умовах російської агресії питання енергозбереження та енергетичної безпеки вийшло на перший план, пише Типовий Франківськ.

Про це сьогодні розповіли в межах конференції представники проєкту «Співпраця задля впровадження систем енергетичного менеджменту в територіальних громадах Івано-Франківської, Чернівецької, Закарпатської областей», який реалізовує Агенція розвитку ОТГ Прикарпаття в рамках співпраці між українськими громадами та данським муніципалітетом Гульборгсунном за підтримки Програми ULEAD з Європою.

«Питання енергоефективності та енергетичної безпеки на місцевому рівні надзвичайно важливі у цей складний період для нашої країни та сприяють Підвищенню стійкості громад. Європейський Союз, разом з іншими міжнародними партнерами уряду України, продовжує підкреслювати необхідність забезпечення вирішальної ролі громад у подоланні критичних наслідків російської агресії, а також у відновленні та відбудові України. Упродовж наступних шести місяців 9 громад з трьох областей отримають підтримку в розробці та впровадженні систем енергетичного менеджменту, які дозволять їм ефективно управляти тa моніторити споживання енергії. Цей проект є частиною двосторонньої співпраці з данським муніципалітетом Гульборгсунн, а також частиною ініціативи U-LEAD з розбудови міжнародних партнерств між громадами України та ЄС «Мости довіри», - привітала учасників конференції Олена Томнюк, заступниця директора програми «U-LEAD з Європою.

Задля підвищення енергоефективності,зниження витрат на енергоспоживання в муніципальному секторі та ефективнішого використання альтернативних джерел енергії в Городенківській, Галицькій та Долинській громадах Івано-Франківської області, Глибоцькій, Новоселицькій та Хотинській громадах Чернівецької області, Горінчівській, Свалявській Ясінянській та громадах Закарпатської області запровадять систему енергетичного менеджменту. Вона передбачав належну підготовку муніципальних енергоменеджерів, розробку місцевих програм енергоефективності, інвентаризацію викидів СО2 i розробку заходів щодо їх скорочення та моделювання енергетичних балансів територій, виходячи з нових реалій.

«Завдяки впровадженню системи енергоменеджементу можна досягти більшої ефективності використання енергії та зменшити споживання, що в свою чергу сприятиме зниженню навантаження на бюджет громади. Важливо зазначити, що впровадження системи енергетичного менеджменту має бути поеднане із зменшенням споживання та переходом на відновлювальні джерела енергії», - відмічає керівниця проекту Тетяна Данилів.

Україні вкрай важливо розробити і впровадити енергоефективності та економного споживання ресурсів. 

«Питання побудови нової моделі, заснованої на децентралізації енергетичного сектору, набуває все більшої актуальності та уваги як для наших громад, так і для закордонних друзів та партнерів Асоціації ОТГ Прикарпаття. Навесні 2022 року ми прекрасно розуміли, що входимо в невизначеність і зима буде тяжкою. Завдяки самоорганізації громади і мешканці психологічно були готові, не допустили паніки та пережили найскладнішу за весь час існування нашої держави зиму. Зима 2022/2023 не остання, і необхідно вже зараз думати і моделювати майбутнє, враховуючи всі виклики війни, яка триває. Сьогодні понад 30% семирічного бюджету Європейського Союзу спрямовується на політику зеленого курсу (енергетика). На порядку денному для нас сьогодні перемога, відбудова і відновлення, енергетична децентралізація, модернізація інфраструктури громад виходячи з нових реалій. Енергетичний менеджмент та стимулювання розвитку відновлювальних джерел - це напрямки для громад, для планування та реалізації політик, пов'язаних з управлінням енергією», - відмічає Ігор Мельничук, виконавчий директор МАОМС Агенція розвитку ОТГ Прикарпаття.

Громади-учасниці проекту - Городенківська, Галицька, Долинська, Глибоцька, Новоселицька, Хотинська, Горінчівська, Свалявська та Ясінянська - В рамках воркшопу підписали резолюцію про створення мережі енергетично сталих громад.

Проект «Співпраця задля впровадження систем енергоменеджменту в територіальних громадах Івано-Франківської, Чернівецької, Закарпатської областей» реалізується в рамках співпраці між українськими громадами та данським муніципалітетом Гульборгсунном за підтримки Програми ULEAD з Європою / ULEAD with Europe.