Logo
19 Серпня 2021, 17:07

У Коломиї презентували книгу про життя Слов’янська під час окупації

18 серпня у Коломиї презентували документальне видання “Місто, з якого почалася війна”.

Ця книга є свідченнями 78 постраждалих та свідків порушень прав людини у Слов'янську під час його окупації російськими терористичними угрупуваннями. Розповіді задокументували та описали представники правозахисної коаліції “Справедливість заради миру на Донбасі”.

Презентацію книги організувала Івано-Франківська обласна організація “Молода Просвіта” разом із Національним музеєм народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Й. Кобринського.

DSC-1683

Керівниця громадської організації Євгенія Бардяк є авторкою одного з розділів - про доступ до медичної допомоги у час війни. Розповісти про видання приїхали та громадські діячі з Києва: Наталія Каплун - представниця БФ “Восток SOS”, авторка розділів про обстріли цивільної інфраструктури та пошук шляхів примирення в громаді, а також Андрій Москаленко - автор розділу про примусову працю та торгівлю людьми у незаконних в’язницях, мінування цивільних об’єктів у Слов’янську і шлях до порозуміння.

Події на сході України вже є частиною історії. Про них ми зараз повинні частіше говорити з освітянами, істориками, аби зібрані факти й дані трансформувались в освітній продукт. Бо молодь має розуміти, що відбувається в країні, які наслідки війни, хто потерпає від неї. Вони мають бути зацікавлені та долучатись до вирішення проблем, пов’язаних з окупацією сходу, примиренням населення, коли ворожі війська відступлять”, - зазначила Євгенія Бардяк.

Книга розгорнуто описує життя окупованого міста у багатьох напрямках - реакцію місцевої влади, розгортання російської пропаганди, переслідування через віру, незаконні затримання, функціонування таємних в’язниць, катування та вбивства, які там відбувалися, примусову працю, випадки торгівлі людьми, надання медичної допомоги, вплив війни на життя дітей та підлітків,  подальше спільне життя у громаді людей, які були по різну сторону барикад.

DSC-1527

На захід завітали місцеві жителі, працівники культури, освітяни, воїни, які брали участь в АТО. Відвідав подію і міський голова Коломийської громади Богдан Станіславський.

Один із гостей заходу, Олег Кіращук, який у 2014 році воював на сході України, розповів свої спогади про Слов’янськ у той період: “Коли ми проїжджали місто, наша самохідна артилерійська установка зламалась. Довелось зупинитись обабіч траси. Я був здивований, що місцеві цивільні біля нас також зупинялися. Вони питались чого в нас немає з їжі та чим можуть допомогти. А далі привезли продукти, воду, торт, печиво. Ще були місцеві, які приходили й тихо нам дякували та розповідали про те, як бойовики розстріляли священника та його сім’ю”.