З розвитком і популяризацією в Україні добровільного пожежного руху, все більше громад беруться за створення пожежних дружин на своїх територіях. За статистикою більша частина пожеж в Івано-Франківській області виникає в сільській місцевості.
Часом, аби пожежно-рятувальному підрозділу дістатися до відваленого населеного пункту за понад десяток кілометрів, затрачається безцінний час, відлік якого у разі біди йде не на хвилини, а на секунди. Саме тому, коли трапляється лихо, місцеві добровольці готові швидко зреагувати на ситуацію й до прибуття основних сил розпочати дії щодо локалізації надзвичайної події, а в деяких випадках – самостійно її ліквідувати, пише Типовий Франківськ з посиланням на Версії.
Сьогодні такий підрозділ розпочав свою роботу в Рогатинській громаді. в рамках реалізації проєкту «Волонтерство в громадах: виклики та рішення з безпеки в умовах воєнного часу» у Фразі на перше чергування заступила добровільна пожежна команда.
Тепер волонтери працюватимуть у складі добровільної пожежної команди при Івано-Франківському обласному управлінні ДСНС.
На урочисте відкриття ДПК завітав голова Рогатинської громади Сергій Насалик, представники ГУ ДСНС Івано-Франківщини та МАОМС «Агенція розвитку ОТГ Прикарпаття», які долучались до допомоги та сприяння у відкритті ДПС.
Сергій Насалик відзначив, що створення добровільних пожежних команд має величезне значення. В громаді вже були випадки пожеж і саме завдяки участі волонтерів вдалося швидко усунути небезпеку.
У добровільної пожежної команди села Фрага тепер є своє окреме приміщення, де можна також проводити просвітницьку та освітню діяльність для місцевих, а також пожежний автомобіль та відповідне обладнання для ліквідації надзвичайних ситуацій, зокрема й пожеж.
Мешканці громади, які залучені до ДПК, пройшли відповідну підготовку, а під час урочистого відкриття офіційно склали присягу.
До слова, Добровільні пожежні команди – це рух, який об’єднує мешканців громади та розвиває культуру пожежної безпеки. Після створення мережі підрозділів добровільної пожежної охорони час очікування пожежних у віддалених населених пунктах значно скорочується: з 40–70 до 5–20 хвилин.
Основними завданнями добровільної та місцевої пожежної охорони є:
- забезпечення пожежної безпеки;
- запобігання виникненню пожеж та нещасних випадків;
- гасіння пожеж, рятування населення, а також надання допомоги у ліквідації наслідків інших надзвичайних ситуацій;
- в найкоротший час реагувати на пожежі та надзвичайні ситуації.
Члени ДПК – це добровільні пожежники, тобто ті хто безпосередньо залучаються до гасіння пожеж. Членами ДПК можуть стати повнолітні особи, без обмежень по статі, придатні за станом здоров’я до небезпечних робіт, уклали з ДПК договір та пройшли первинну підготовку.
Проєкт «Волонтерство в громадах: виклики та рішення з безпеки в умовах воєнного часу» реалізовується МАОМС «Агенція розвитку ОТГ Прикарпаття».
Ідея ініціативи народилися за участі Головного управління ДСНС України в Івано-Франківській області й стосується саме підвищення ефективності взаємодії між службами ДСНС, керівництвом територіальних громад, представниками громадських і волонтерських організацій Прикарпаття.
Програма «Спільнодія» впроваджується Фонд Східна Європа у партнерстві з Українським незалежним центром політичних досліджень і ГО «Разом проти корупції» коштом Європейського Союзу.