Logo
28 Квітня 2023, 16:06

В Івано-Франківську навчають енергоменеджерів з трьох областей

В Івано-Франківську тривають навчання енергоменеджерів в рамках реалізації проєкту «Співпраця задля впровадження систем енергоменеджменту в територіальних громадах Івано-Франківської, Чернівецької, Закарпатської областей».

Проєктом передбачається координація діяльність 9 територіальних громад з трьох областей, розробка необхідних документів та місцевих програм для підвищення енергоефективності та зниження витрат на енергоспоживання в Городенківській, Галицькій та Долинській громадах Івано-Франківської області, Глибоцькій, Новоселицькій та Хотинській громадах Чернівецької області, Горінчівській, Свалявській та Ясінянській громадах Закарпатської області, повідомляють Версії.

З 24 по 28 квітня проходить перший модуль із серії тренінгів “Впровадження системи енергетичного менеджменту в територіальних громадах”. 24 майбутніх спеціалістів з енергетичного аудиту будівель та споруд отримають знання та практичні навички щодо системи енергетичного менеджменту, щоб підготувати в своїх громадах розробку муніципальних програм енергетичного розвитку.

 «Нашу країну сьогодні добряче трясе. Тим не менше, питання побудови нової моделі, заснованої на децентралізації енергетичного сектору, набуває все більшої актуальності. Ми пережили чи не найтяжчу зиму в нашій історії. Але попереду нова зима – невідомо, якою вона буде… Необхідно вже зараз думати і моделювати майбутнє, враховуючи нові реалії і виклики війни. Енергетичний менеджмент та стимулювання розвитку відновлювальних джерел – це одні з найважливіших інструментів реалізації в наших громадах політики, пов’язаної з управлінням енергією. Бо сьогодні пріоритетний напрямок сталого розвитку суспільства – раціональне енергоспоживання», – відмічає Ігор Мельничук, виконавчий директор МАОМС Агенція розвитку ОТГ Прикарпаття.

Під час проходження першого модулю майбутні енергоменеджери ознайомились з основними поняттями енергоефективності будівель і інженерних мереж та нормативно-правовим забезпеченням робіт із сертифікації енергетичної ефективності та обстеження інженерних систем.

«Програма навчання адаптована під вимоги сьогодення, адже змінюються підходи до використання та споживання енергії, а це в свою чергу дозволяє планувати енергоефективні заходи. Учасники здобудуть знання про раціональне енергоспоживання, зможуть зрозуміти основні поняття енергоощадності та енергоефективності та ознайомляться з механізмами реалізації політики енергоефективності», – відмічає керівниця проєкту Тетяна Данилів.

Здобуті на тренінгах знання про теплове середовище і умови комфортності у приміщенні, енерговитратність систем забезпечення умов життєдіяльності у будівлях, сучасні архітектурно-будівельні рішення, переваги утеплення будівлі та недоліки «клаптикового» утеплення, поняття містків холоду, вимоги до сучасних енергоефективних віконних конструкцій та вхідних дверей будівлі, енергоефективні системи опалення, вентиляція з рекуперацією тепла та недоліки вентиляції з природнім спонуканням, системи акумулювання енергії відновлюваних джерел, енергопасивні будівлі стануть в нагоді при розробці муніципальних програм енергетичного розвитку громад-учасниць проєкту.

 «Багато років для більшості громад питання енергоефективності полягало в питанні економії коштів і боротьби з постійним зростанням тарифів. Сьогодні ми бачимо, що такий проєкт, як цей, дає їм інструменти. Ти вже не просто сидиш і чекає, які тарифи встановлять, чи виділять кошти, як їх можна зекономити тощо. Ти вже бачиш глобальну картину, як в громаді, в кожному об’єкті, потрібно організувати облік енергії, порівняння та аналітику цих даних, що робити з цими даними, як їх збирати, адже це залежить від сезону, від типу будівлі, джерел живлення і подібне. Ми даємо цілий інструментарій, щоб оцінювати заходи і ранжувати – ті заходи, які легко досяжні, і більш складні речі, такі як обґрунтування інвестиційних проєктів, де треба думати про залучення додаткових коштів, відповідні економічні розрахунки… Щоб представники громад мали чітке уявлення і розуміння та могли обґрунтувати і громаді, і керівництву, який захід дасть найбільший ефект – і економічний, і соціальний. Адже ми повинні думати не тільки про економію коштів чи покращення характеристик – у всіх приміщеннях, про які ми говоримо, перебувають люди: учні, вчителі, пацієнти, лікарі… Їм потрібно створювати гарні умови. І ця програма якраз про це – про створення нормальних умов на перетині соціальних, економічних та технічних питань», – відмічає Максим Карпаш, проректор Університету Короля Данила з міжнародних зв’язків, стратегічного розвитку, доктор технічних наук, професор.