Logo

В Івано-Франківську презентовано Мазепинське Євангеліє 1708 року

Знакова подія не тільки для Прикарпаття, а й для всієї України, відбулася у четвер, 23 грудня, в Івано-Франківській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Івана Франка.

Про це повідомляє Івано-Франківська ОДА.

Надзвичайний і Повноважний Посол України в Ліванській Республіці Ігор Осташ, який перебував в області в рамках конференції послів України «Дипломатія 30. Стратегія сильної держави», презентував факсимільне видання Мазепинського Євангелія, віднайденого ним у фондах Національної бібліотеки імені Володимира Вернадського.

«Це унікальне видання, яке належить до національної історичної спадщини, – зазначив посол. – Воно було надруковано у січні 1708 року в сирійському місті Алепо коштом гетьмана України Івана Мазепи для арабськомовного світу і розійшлося різними містами і монастирями Близького Сходу».

Віднайдений примірник, виданий у алепинській друкарні, містить присвяту Антіохійського патріарха Афанасія Даббаса ІІІ гетьману Мазепі та довший час вважався втраченим.

Книга з присвятою Антіохійського патріарха гетьману Мазепі засвідчує великий авторитет українського керманича, його мудру політику, яка має колосальний вплив на сьогодення. Вона є свідченням давніх історичних зв’язків України з Близьким Сходом та відкриває практично невідомі сторінки з життя та діяльності гетьмана Івана Мазепи як великого мецената православного Близького Сходу на зламі XVII-XVIII століть.

У презентації взяли участь Архієрей Православної церкви України, Митрополит Івано-Франківський і Галицький, священноархімандрит Хресто-Воздвиженського Манявського чоловічого монастиря Іоасаф, духовенство різних конфесій, науковці, представники влади, громадсько-культурних об’єднань, молодь.

Зазначалося, що повернення Євангелія від Івана Мазепи для сучасників взяв на себе Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Володимира спільно з Посольством України в Лівані. За словами Ігора Осташа, їм вдалося змінити уявлення арабського світу про Україну впроваджуючи цілий ряд історико-культурних проєктів. Зокрема, у Лівані відкрито пам’ятник Тарасові Шевченку, видано арабською мовою вірші Василя Стуса, Лесі Українки, Івана Франка та інших відомих українців.

Мазепинське Євангеліє уже презентовано в багатьох монастирях Лівану. 8 січня 2022 року його презентуватимуть у Софії Київській за участю нащадків Антіохійського патріарха Афанасія Даббаса ІІІ.

«Таким чином замкнеться історичне коло тривалістю більше 300 років. Історія країни твориться на наших очах і ці події є знаковими для майбутніх поколінь», – наголосив Ігор Осташ.

Він передав примірник Мазепинського Євангелія Івано-Франківській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Івана Франка.