В Україні йде до завершення опалювальний сезон 2014-2015 р.р., який відзначився різким зростанням ціни на енергоносії, а саме на природній газ. Всі регіони та міста прикладали максимальні зусилля, рятуючи свої бюджети, намагаючись зменшити споживання природного газу шляхом заміни газового теплогенеруючого обладнання на котли, що працюють на альтернативному паливі.
Відповідно до державної програми енергозбереження в м. Івано-Франківську було проведено реконструкцію чотирьох котелень ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго», які після реконструкції почали використовувати у вигляді палива відходи деревообробного виробництва, а саме тирсу, тріску, пелети.
Найбільш цікавим об’єктом, з точки зору технологічності, є котельня, збудована на замовлення управління МНС в Івано-Франківській області. Паливом для цієї котельні є гранули з деревини (пелети) які є екологічним, поновлюваним та вуглецевонейтральним паливом. Їх виготовляють в основному з відходів деревини, тому вони є відносно дешевим видом палива. Такі гранули виробляють в десятках, а може й в сотнях місць України.
Вкзана вище котельня представляє собою конструкцію з двох метало-каркасних модулів. Один з модулів – це холодний механізований склад палива з запасом палива, розрахованим на безперебійну роботу котельні протягом трьох діб при температурі навколишнього середовища -20°С. В другому модулі розташовані котельний зал, кімната оператора, і санвузол.
Котельня обладнана системою автоматики, що забезпечує роботу основних її функціональних елементів у автоматичному режимі. Зокрема, така система підтримує температуру теплоносія на рівні, визначеному температурним графіком з прив’язкою до температури зовнішнього повітря. Тобто, якщо температура на вулиці знижується, то автоматично підвищується температура теплоносія (і навпаки – якщо підвищується температура навколишнього середовища, то знижується температура теплоносія). Це дозволяє, з одного боку, надавати якісні послуги споживачу – виключається фактор недогріву або перегріву, а з іншого – забезпечує економніше і ефективніше використання палива. Подача палива в топку котла з бункера теж здійснюється автоматично.
Автоматика котельні забезпечує передачу всіх параметрів і режимів роботи обладнання через мережу Інтернет на комп’ютер в офісі підприємства, що дозволяє диспетчеру постійно в режимі «он-лайн» контролювати роботу котельні. Крім цього, в котельні встановлено систему відеоспостереження із виведенням зображення з камер на диспетчерський комп’ютер.
Враховуючи те, що наша країна є одним з найбільших постачальників гранул в країни Європи – будівництво таких котелень дозволяє нам суттєво зменшити споживання природного газу і викиди шкідливих речовин в навколишнє середовище і, в свою чергу дає нам надію стати розвиненою європейською енергонезалежною державою.