Logo
3 Вересня 2019, 14:17
Теги: банк, гроші

В Україні з'являться нові купюри

25 жовтня, Національний Банк України введе в обіг банкноту номіналом 1000 гривень

Про це повідомив журналістам голова НБУ Яків Смолій під час брифінгу, пише УНІАН.

«Національний банк з 25 жовтня 2019 року вводить в обіг банкноту нового найвищого номіналу – 1 тисяча гривень», - сказав Смолій.

Згідно з представленою під час брифінгу презентацією НБУ, на лицьовому боці нової банкноти зображено портрет Володимира Вернадського, який є одним із засновників і першим президентом Української академії наук.

На зворотному боці нової купюри - зображення будівлі президії Національної академії наук України.

За розміром і кольором нова банкнота помітно відрізняється від банкнот інших номіналів, що допоможе українцям легко її визначати. Розмір нової банкноти - 75 на 160 міліметрів, а основний колір - блакитний.Банкнота має як елементи захисту паперу, так і інноваційні поліграфічні елементи захисту, включаючи «віконну» захисну стрічку та оптично змінний елемент Spark з кінематичним ефектом.

Зазанчається, що введення нової банкноти дасть можливість економити на транспортуванні та зберіганні паперових грошей.

Також в НБУ повідомили, що в найближчих планах - завершити цей номінальний ряд вдосконаленими банкнотами номіналом 50 і 200 гривень.

Окрім того, поступово відбудеться виведення частини банкнот і монет з обігу, пише Типовий Франківськ.

З обігу зникнунь такі банкноти: 1, 2, 5, 10 гривень та монети номіналом 1, 2, 5, 25 коп.

Якими грошима можна буде розраховуватися:

Монети: 10 і 20 коп., 1,2,5 і 10 грн;

Банкноти: 20, 50, 100, 200, 500 і 1000 грн.

Однак приводу терміново позбутися дрібних монет і купюр немає. По-перше, паперові гроші номіналом 1,2,5 і 10 грн залишаться платіжним засобом, хоча нові купюри друкувати не будуть. Це означає, що дрібні гривні продовжать приймати, але з часом вони зносяться і самі собою зникнуть із обігу.

Загалом кількість усіх паперових грошей в Україні після нововведень зменшиться на 40%, а монет – на 47%. Річ у тому, що зараз найбільше купюр – дрібного номіналу. Так, станом на початок 2019-го майже 40% всіх "папірців" – від 1 до 10 грн.

Що і коли приберуть із обігу

Вже з 1 жовтня в Україні перестануть приймати монети номіналом 1,2 і 5 коп. Їх можна буде обміняти у будь-якому банку до 20 вересня 2020-го, або ж у НБУ, Ощадбанку, ПриватБанку і в "Авалі" – до 30 вересня 2022-го.

"Крім того, почнеться поступове вилучення з обігу монет номіналом 25 копійок. На відміну від 1, 2 і 5-ти, 25 копійок поки залишаться в готівковому обігу. Ними можна буде розраховуватися", – пояснили в НБУ. 

Крім того, введення більших купюр і монет дозволить економити. Витрати держави і учасників готівкового обігу на виготовлення, опрацювання, транспортування, зберігання банкнот знизяться. Так, витрати на виготовлення 1, 2 і 5 копійок значно перевищують номінальну вартість цих монет. Тільки за їхній рахунок держава зможе заощадити приблизно 90 млн грн на рік.

Детальніше дивіться у сюжеті на "1+1":