Logo
24 Березня 2020, 17:30
Теги: великдень

Великодень 2020: як коронавірус вплине на святкування Пасхи

За кілька тижнів християни святкуватимуть Великдень.

Як проходитиме в Україні Великдень у зв’язку з пандемією коронавірусу, чи можуть скасувати традиційне святкування, – в матеріалі сайту 24 каналу.

Не розганяти паніку напередодні Великодня

Цього року Воскресіння Христове святкуватимуть 19 квітня. Наразі в Україні діє карантин у зв’язку з пандемією коронавірусу – до 3 квітня. Втім, його можуть продовжити, залежно від обставин. Як наголосив в інтерв’ю 24 каналу заступник голови Управління зовнішніх церковних зв’язків УПЦ ПЦУ Євстратій Зоря, до Великодня ще чотири тижня, тому не треба завчасно панікувати.

Усі рішення з приводу святкування Великодня будуть публічно оголошені в належний час. Не треба розганяти паніку, щоб люди не хвилювалися і не сварилися,– підкреслив архієпископ Євстратій Зоря.

Натомість протоієрей Української греко-католицької церкви Ігор Яців зауважив: УГКЦ розробляє різні версії і сценарії, як проходитиме Великдень, а також служіння в страсний тиждень. Ситуація змінюється щодня, тому поки рано говорити про конкретику.

Питання щодо проведення Великодня вивчається. Наперед будуть видані рекомендації, як поводитися, в першу чергу, священникам, в організації богослужінь під час страсного тижня і на Великдень. Але УГКЦ – глобальна церква. Це стосуватиметься не тільки України, а й інших держав. Зокрема, Італії, де понад 140 парафій,– говорить протоієрей Ігор Яців.

Що рекомендує церква на час карантину
Православна Церква України

настоятелям храмів, головам релігійних громад суворо дотримуватись правил карантину. Під час подання благословення мирянам священник не повинен подавати їм руку для цілування;
у храмах дотримуватися санітарних норм: прибирати, протирати ікони та інші святині, ручки вхідних дверей спеціальними дезінфікуючими розчинами;
обмежити присутність на богослужінні віруючих до 10 осіб. Запровадити, де це можливо, трансляцію богослужінь через мережу, заохочуючи парафіян до звершення домашньої молитви;
ікони, хрести, розп‘яття – достатньо звершити поклон і перехреститися, не цілуючи їх;
храми, де вони є відкритими протягом дня, не зачиняти. Настоятелям та клірикам чергувати, поодинці, приймаючи парафіян, звершуючи для них Таїнство Сповіді та подаючи причастя Святих Христових Тайн;
хворим, особливо на простудні хвороби, особам старшого, пенсійного віку, дітям, на період дії карантину залишатися вдома.

Українська греко-католицька церква

УГКЦ закликає громадян України дотримуватись розпоряджень держави щодо карантину;
людям похилого віку та з дітьми надати перевагу домашній молитві;
через епідемію коронавірусу вірянам дозволяється не цілувати ікони.
Богослужіння онлайн
Через пандемію коронавірусу і карантин президент Зеленський закликав глав церков усіх конфесій проводити богослужіння без присутності вірян – онлайн, аби не створювати скупчення людей і не сприяти поширенню коронавірусу.

Дякую тим главам церков, які розуміють небезпеку та проводять богослужіння без людей, у режимі онлайн. Впевнений, що й інші глави доєднаються до такої вимушеної практики. Адже сьогодні людям справді дуже потрібна віра, але не менше їм потрібна елементарна безпека,– сказав Зеленський.

Як розповів архієпископ Євстратій Зоря, служби проводяться відповідно до рішень і розпоряджень, ухвалених владою, – центральною і місцевою. Зокрема, зауважує священник, щодо обмежень зібрань через карантин.

Свобода совісті може обмежуватися в законний спосіб в інтересах суспільства. Зокрема, громадського здоров’я. Є практичні рекомендації ПЦУ щодо проведення богослужінь. Богослужіння відбуваються в межах норм, визначених державою. Якщо ухвалюватимуться нові документи, запроваджуватимуться нові обмеження, ПЦУ їх дотримуватиметься і щодо церковних зібрань,– наголошує Євстратій Зоря.

Архієпископ зазначає: на богослужіннях поменшало людей, і ПЦУ вдячна вірянам, що прислухалися до заклику церкви – дотримуватися самоізоляції і перебувати вдома. Разом із тим, говорить Євстратій Зоря, церква – важлива суспільна інституція. Особливо, зараз. Богослужіння – не віртуальна подія. Тому воно звершується, дотримуючись обмежень. Немає логічних підстав для того, щоб повністю припинити богослужіння і закрити храми.

За словами протоієрея Ігоря Яціва, Українська греко-католицька церква давно практикує щонедільні телевізійні трансляції з Патріаршого Собору Воскресіння Христового. І зараз цим користуються все більше людей. На богослужінні 22 березня кількість переглядів склала понад 400 тисяч.

Під час карантину глава церкви Блаженніший Святослав і єпископи на богослужіннях наголошують не йти до церкви, залишатися вдома і дивитися трансляції,
– наголосив протоієрей Ігор Яців.

Автор: Інна Жолобович