У населених пунктах Верховинського району налічується 74 колядницьких партиї, в яких бере участь 1032 особи.
Традиції колядування на Верховинщині внесено до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини.
Про повідомляє прес-служба Верховинської районної державної адміністрації, відповідне рішення ухвалила Міністерство культури, молоді і спорту України.
"МКМС підтримало ініціативу Навчально-методичного центру культури і туризму Прикарпаття та включило елемент нематеріальної культурної спадщини – Гуцульську коляду та плєси Верховинського району Івано-Франківської області (Традиція колядування на Верховинщині) до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України (наказ Мінкультури від 28.12.2019 № 978)", – сказано у повідомленні.
Зазначається, що зараз у населених пунктах Верховинського району налічується 74 колядницьких партиї, в яких бере участь 1032 особи. Зокрема в селах Віпче, Криворівня, Бистрець, Ільці, Замагора, Буковець, Волова, Зелене, Кривополе, Верхній Ясенів, Дземброня, Красник, Білоберізка, Стебні, Устеріки, присілках Плай, Підмагора та смт Верховина.
Обряд колядування на Верховинщині розпочинається на другий день Різдвяних свят (8 січня), коли усі сходяться до церкви. Після служби божої на подвір’я виходять чоловіки у святкових традиційних строях. Більшість із них тримає в руках "бардку" (топірець, до якого ремінцем прив’язаний дзвіночок) з довгою дерев’яною ручкою та смушкові шапки з "трєсунками" (прикрасами з бісеру та леліток). Дехто несе трембіти, роги, скрипки.
Чоловіки гуртуються у гурти ("табори", "партиї"), в яких до десяти колядників. Попереду кожної колядницької партиї іде її керівник – "береза". В руках він тримає дерев’яний хрест. "Береза" – найважливіша особа між усіма колядниками, який бездоганно знає усі коляди, "плєси" (ритуальні танці) та вміє достойно вести коляду згідно з давніми звичаєвими вимогами.
Колядницькі партиї колядують від Різдвяних свят до Йордана (Водохреща). На Водохреща (19 січня) всі сходяться до церкви на "Розплєс" (закінчення різдвяних свят, проводи коляди), колядницькі партиї почергово співають по одній коляді, а "Вибірця" (касир) віддає заколядовані гроші на потребу церкви.