Logo
30 Червня 2020, 20:50

Вибори 2020: від завтра українці зможуть змінити виборчу адресу

В Україні від 1 липня розпочнеться процедура зміни виборчої адреси, аби всі виборці, які живуть не за місцем своєї реєстрації в паспорті або не мають реєстрації, змогли проголосувати восени на місцевих виборах. Процедуру необхідно буде пройти до 9 вересня включно.

Як це зробити пояснили у громадянській мережі "ОПОРА", інформує ТСН.

5 простих кроків, як людям, які живуть не за місцем реєстрації або не мають реєстрації, проголосувати на місцевих виборах:

1. Прийти до відділу ведення ДРВ

Від 1 липня можна буде прийти до відділу ведення Державного реєстру виборців за фактичним місцем проживання. Знайти свій відділ ДРВ, який відноситься до адреси, що стане новою виборчою адресою, можна за посиланням.

2. Подати заяву та копію підтверджувального документа

Треба буде подати заяву та копію документа, що підтверджує відношення до зазначеної адреси. З собою необхідно мати паспорт. Бланк заяви можна завантажити із додатку до Постанови ЦВК №88, роздрукувати та заповнити вдома або взяти безпосередньо у відділі ДРВ.

До заяви треба додати копію документа, що підтверджує проживання за вказаною адресою. На сьогодні Виборчий кодекс визначає вичерпний перелік таких підтверджувальних документів.

Тобто підійде будь-який 1 із 6 зазначених, а саме:

договір оренди житла;
документ, який засвідчує здійснення виборцем підприємницької діяльності за певною адресою;
документ про право власності на житло;
довідка ВПО;
документ, який засвідчує здійснення виборцем догляду за особою, місце проживання якої зареєстровано за певною адресою;
документ, що засвідчує перебування виборця у шлюбі або у родинних відносинах із особою, місце проживання якої зареєстровано за певною адресою.
Із собою також треба мати оригінал документа, що підтверджує проживання за вказаною адресою та паспорт громадянина України (або тимчасове посвідчення, якщо громадянство набуте лише нещодавно).

3. Отримати повідомлення про зміну виборчої адреси*

У відповідь на заяву відділ ведення ДРВ має повідомити, що виборча адреса була змінена. На це Держреєстр має 15 днів, крім того для такого інформування передбачено кілька способів. Повідомлення може бути:

видано безпосередньо у відділі ведення ДРВ;
надіслано поштою на нову виборчу адресу;
надіслано електронною поштою, але для цього необхідно заповнити відповідне поле під час подачі паперової заяви.
Варто зазначити, що це лише повідомлення виборця про зміну в реєстрі виборців, тож його не потрібно брати з собою на виборчу дільницю.

*Звісно, також є кілька підстав, на основі яких можуть відмовити у зміні виборчої адреси. Наприклад, недостовірні дані в заяві, порушені терміни подачі чи відсутні підтверджувальні документи. Але якщо відповідно до законодавства виборець має підстави та всі відповідні документи змінити виборчу адресу й вважає відмову неправомірною, то її можна оскаржити в суді. Повідомлення про відмову відділ ведення ДРВ має надати виборцю не пізніше наступного дня після подачі заяви.

4. Перевірити себе в списку виборців

Після отримання повідомлення про зміну виборчої адреси можна побачити оновлену інформацію в Реєстрі, зайшовши в "Особистий кабінет виборця" на сайті ДРВ. У розділі "Перевірка включення" потрібно уважно, без жодних описок, ввести свої персональні дані, ввести підтверджуючий код, який прийде на електронну пошту, та упевнитись, що відображається вже нова виборча адреса.

Після цього варто також відстежити номер та адресу нової виборчої дільниці, яка відноситься до нової виборчої адреси.

Це можна зробити тут. Крім того, коли вже триватиме виборчий процес і на дільниці передадуть друковані попередні списки виборців, то можна буде прийти на свою нову дільницю та перевірити коректність своїх даних у списках виборців.

5. 25 жовтня з 8:00 до 20:00 прийти на нову дільницю

У день голосування, 25 жовтня 2020 року, треба буде прийти на нову виборчу дільницю, яка відноситься до нової виборчої адреси, та проголосувати. Це можна буде зробити з 8:00 до 20:00, маючи з собою лише паспорт громадянина України.

Окрім особистої подачі документів це можна зробити через уповноважену особу або онлайн. У випадку подачі через уповноважену особу - їй треба буде пройти той самий шлях подачі заяви в паперовому вигляді з єдиною різницею — ця особа повинна мати з собою саме свій паспорт, а також довіреність, видану виборцем, чию виборчу адресу будуть змінювати, посвідчену відповідно до вимог законодавства.

Яким має бути алгоритм дій, якщо я хочу подати заяву про зміну виборчої адреси онлайн:

Процедура буде доступною лише на офіційному сайті Державного реєстру виборців. Здійснити її можна буде лише за наявності ЕЦП (електронного цифрового підпису). Заяву не треба буде сканувати та надсилати, вона безпосередньо створюватиметься на сайті.

Необхідно буде лише вписати потрібні дані та підвантажити підтверджувальний документ щодо зазначеної адреси у форматі JPG або PDF вагою до 5 Мб.

У заяві обов'язково необхідно буде вказати електронну пошту, на яку потім буде надіслано повідомлення про зміну виборчої адреси або про відмову в такій зміні.