Президент Володимир Зеленський увів до складу делегації України для участі в Тристоронній контактній групі з мирного врегулювання ситуації на Донбасі (ТКГ) прем'єр-міністра України в 1990-1992 роках Вітольда Фокіна.
Відповідний указ № 327/2020 глава держави підписав 18 серпня 2020 року, йдеться у Telegram Офісу президента.
Згідно з документом, Володимир Зеленський визначив Вітольда Фокіна першим заступником глави делегації (за згодою).
Хто такий Вітольд Фокін і що думає про Донбас
Вітольд Фокін (за національністю росіянин) народився у 1932 році у Дніпропетровській області. За влади комуністів був членом комісії Комуністичної партії (КПУ) у 1976-1981 роках, членом ЦК КПУ у 1981-1991 роках, депутатом Ради СРСР 11 скликання у 1988-1989 роках.
З 1990 по 1992 роки – за президентства Леоніда Кравчука – був прем’єр-міністром України. Одним з перших отримав мандат народного депутата Ради вже незалежної України.
Взаємини з Росією
Вітольд Фокін був серед підписантів угоди урядів Білорусі, України та Росії, що полягала у спільній економічній політиці на базі карбованця (рубля). А перехід на національну валюту – гривню – вимагав попереднього сповіщення.
У 1993 році Фокін був президентом Міжнародного Фонду гуманітарних та економічних зв’язків України з Росією.
Що каже про ситуацію на Донбасі
Вітольд Фокін уперше з’явився на засіданні Тристоронньої контактної групи 4 серпня – його привів Леонід Кравчук. Тоді представник ОРДЛО в українській делегації Сергій Гармаш заявив, висновуючи з виступу екс-прем’єра, що Фокін «забагато дивиться телевізор».
«Ось Вітольд Павлович мене здивував. Давно я не чув у своєму оточенні вислів «народ Донбасу». Видно, що він багато дивиться телевізор... Було враження, що екс-прем'єр приїхав не з хутора під Києвом, а з окупованої території. Але це теж корисно. Головне, що він був щирий у своєму переживанні за людей і за країну, все інше (якщо він погодиться працювати в делегації) зітреться суворою реальністю небажання Москви ні на жодні компроміси», – вважає Гармаш.