4 лютого: ТИПОВИЙ ФРАНКІВСЬК склав добірку свят, іменинників та пам'ятних подій цього дня.
Цього дня в Україні та світі Всесвітній день боротьби з раковими захворюваннями, а ще святкують День неандертальця і Міжнародний день людського братерства. В православному календарі вшанування пам’яті святого апостола Тимофія.
4 лютого – Всесвітній день боротьби з раковими захворюваннями. Рак виникає, коли в клітинах організму відбуваються певні зміни, що викликають аномальний і неконтрольований ріст клітин та утворення пухлини. Без правильного лікування пухлина збільшується та розростається по всьому організму. Порушення часто фатальні. 2000 року на Всесвітньому саміті з боротьби проти раку, що відбувався у Парижі, було вирішено оголосити 4 лютого Всесвітнім днем боротьби з раковими захворюваннями.
Щороку 4 лютого у світі святкують День неандертальця. Саме цього дня 1857 року вперше цього представника людського роду представили науковій спільноті. А знайшли його рештки 1856 року в Німеччині недалеко від річки Неандерталь у печері. Ця гілка роду Homo жила на нашій планеті 230 000 – 27 000 роках до н. е. та населяла західну Азію і Європу.
Завдяки дослідженням та аналізам науковці змогли дізнатися, що неандертальці мали світле чи руде волосся, світлу шкіру. Відразу навіть висунули гіпотезу, що саме від них європеоїди отримали свою світлу шкіру. Але згодом ця думка була спростована.
А ще 4 лютого Міжнародний день людського братерства. Свято було засноване Генеральною Асамблеєю ООН в кінці грудня 2020 року. Його співаторами стали 34 країни-члена ООН. Головною метою цієї події є сприяти діалогу між різними культурними і релігійними громадами.
- День Рози Паркс в США (Роза Паркс – громадська діячка в США, чиє ім’я пов’язують з початком масової боротьби чорношкірих за свої права);
- День каші в Латвії;
- Новий рік в Японії.
Які сьогодні іменини: Георгій, Гавриїл, Іван, Єфим, Леон, Йосип, Макар, Леонтій, Петро, Микола, Яків, Еммануїл, Петро, Тимофій.
Цього дня рік тому в Україні знову подовжують карантин, а також українцям дозволяють використовувати е-паспорти нарівні з паперовими.
1708 рік – кантата № 71 (або “Виборна кантата”) стає першим надрукованим твором Йоганна Себастьяна Баха;
1720 рік – щоб завадити проникненню злочинців у Петербург, Петро I видає указ встановити в місті шлагбауми, які опускали на ніч;
1789 рік – в Філадельфії на засіданні виборців обрали першого президента Сполучених Штатів Америки – Джорджа Вашингтона;
1793 рік – Другий поділ Речі Посполитої, внаслідок якого Волинь і Поділля приєднали до Російської імперії;
1906 рік – департамент поліції Нью-Йорку постановляє використовувати відбитки пальців для ідентифікації злочинців;
1943 рік – у Цюриху (Швейцарія) відбувається прем'єра "Доброї людини з Сезуана" Бертольда Брехта;
1944 рік – в Парижі відбувається прем'єра "Антігони" Жана Ануя;
1945 рік – у Лівадії (півострів Крим) відкривається Ялтинська конференція – дипломатична зустріч лідерів США, Великої Британії і СРСР з метою розв'язання питань закінчення Другої світової війни та повоєнного ладу;
1971 рік – оголошують про банкрутство британської компанії "Роллс-Ройс";
1974 рік – після двох років дресирування шимпанзе Нім Чимскі в США написала перше слово;
1998 рік – в обличчя Білу Гейтсу в Брюсселі поцілюють тортом;
2004 рік – починає роботу соціальна мережа Facebook, яку заснував студент Гарвардського університету Марк Цукерберг;
2005 рік – Верховна Рада України затверджує Юлію Тимошенко на посаді прем'єр-міністерки України.
Фото з відкритих джерел ілюстроване