Logo
21 Листопада 2019, 20:08

Як депутати Старобогородчанської ОТГ відвідують сесії

У Законі України “Про статус депутатів місцевих рад” передбачено, що однією з підстав для відкликання виборцями обраного ними депутата місцевої ради є пропуск ним протягом року більше половини пленарних засідань ради.

Молодіжна рада Старобогородчанської ОТГ провела аналіз відвідування депутатами сесій у 2018 році та першій половині 2019 року, а також проведення ними прийомів громадян і звітування про свою діяльність за то й же період, пише Типовий Франківськ з посиланням на Центр політичних студій.

Троє депутатів ради пропустили більше як половину засідань у 2018 році. За підсумками роботи у 2018 році Дмитро Романюк, Володимир Момот та Любов Дутчак пропустили понад половину сесій. Слід відразу відзначити, що Дмитро Романюк у 2018 і Любов Дутчак 2019 зверталися до сільської ради з заявою про дострокове припинення повноважень, однак депутати її не підтримали. 

Любов Дутчак так прокоментувала свою відсутність на сесіях ради: «Я працюю на роботі і мій робочий графік не дає мені можливості регулярно брати участь у роботі сесій. Розуміючи, що таким чином не дотримуюсь своїх депутатських обов’язків, я зверталася до сільської ради з заявою достроково припинити мої депутатські повноваження, однак депутати її не підтримали. При  можливості я стараюсь брати участь у засіданнях сесій, оскільки знаю, що голос кожного депутата є важливим».

Ту ж причину відсутності на сесіях назвав і Дмитро Романюк. Він стверджує, що також подавав заяву на дострокове припинення повноважень, оскільки не може приділяти час депутатським обов’язкам через роботу. Проте, як і у випадку з Любов’ю Дутчак, його заява не була підтримана. 

З Володимиром Момотом не вдалося зв’язатися, оскільки він, найбільш ймовірно, знаходиться за кордоном.

Також було проаналізовано скільки депутатів пропустили від 25 до 50% засідань. – Ігор Здерка пропустив чотири з восьми сесій, що становить 50%.

Світлана Підфігурна, Дмитро Тимішак та Іван Юрчишин були відсутніми на 3-х із 8-ми сесій, що становить 37,5%. 

Ще 6 депутатів у 2018 році пропустили 25% сесійних засідань: Ганна Арабчук, Михайло Каратніцький, Назарій Козоріз, Володимир Краховський, Володимир Петришин, Христина Химинець – вони були відсутніми на двох із восьми сесій.

100% засідань у першому півріччі 2019 році пропустили Володимир Момот, Дмитро Тимішак та Христина Хименець. 

Оксана Гринишин та Любов Дутчак пропустили три з чотирьох засідань, що становить 75%.

 

Христина Хименець пояснила, що не відвідувала сесію через декретну відпустку, та запевнила, що надалі буде сумлінно виконувати обов’язки депутата: «У мене народилася маленька дитина і я, як молода мама, перебувала у декретній відпустці. Тому не мала можливості брати участь у засіданнях сесій сільської ради. Але зараз я вже вийшла з декрету і надалі сумлінно виконуватиму свій депутатський обов’язок».

Дмитро Тимішак, як і ще двоє його колег, причиною пропуску сесій назвав зайнятість на роботі і, також, зазначив, що подавав заяву на складення повноважень. «Я звертався до сільської ради з заявою про складення моїх депутатських повноважень. Але рада не підтримала мою заяву”, – пояснює Тимішак, – “У зв’язку з моєю роботою мені часто доводиться виїжджати за кордон або за межі району чи області. Тому я не мав можливості брати участь у всіх засіданнях сесій сільської ради».

Проаналізовано також скільки депутатів у першому півріччі 2019 році пропустило від 25 до 50% засідань. Депутат сільської ради Дмитро Романюк пропустив дві з чотирьох сесій, що становить 50%. Параска Дем’янко, Ігор Здерка, Володимир Краховський, Володимир Петришин у 2019 році пропустили по одній із чотирьох сесій. 

 

Також слід відзначити депутатів, що не пропустили жодного сесійного засідання. У 2018 році це були Параска Дем’янко, Ірина Долотко, Світлана Сидоркіна та Ірина Трінчук. У першій половині 2019 року – Ганна Арабчук, Олег Гаврилюк, Ірина Долотко, Михайло Каратніцький, Назарій Козоріз, Світлана Підфігурна, Ігор Сенич, Світлана Сидоркіна, Ірина Трінчук та Іван Юрчишин.

Сільська рада є основним органом влади у громаді. Саме на її засіданнях вирішуються усі важливі питання та ухвалюються рішення, важливі і необхідні для громади. Сесійне засідання не може бути чинним, якщо у ньому бере участь менше половини обраних до ради депутатів. Депутати зобов’язані брати участь у сесійних засіданнях та не можуть їх пропускати без поважних на те причин.

Через відсутність кворуму у 2019 році не відбулися два пленарних засідання сесій ради Старобогородчанської ОТГ.

 

У сільській раді створена комісія з питань регламенту та депутатської етики, до повноважень якої входить, в тому числі, контроль за відвідуванням депутатами сесій сільської ради.

Рада Старобогородчанської ОТГ не володіє інформацією ні про звітування депутатів, ні про проведення ними прийому громадян

Відповідно до Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат щороку зобов’язаний звітувати перед виборцями про свою діяльність, і щомісяця проводити прийом громадян. 

Перед прийомом депутат повинен визначити місце та час проведення прийому та повідомити про це громаду. Як інструмент для повідомлення він може використати вебсайт ради, соціальні мережі, дошки оголошень і повідомляти виборців особисто.

За офіційною інформацією, наданою на запит “в сільській раді немає інформації про проведення прийомів виборців депутатами протягом 2018 року та першої половини 2019 року у зв’язку з тим, що депутати не надали даної інформації”.

 

Ірина Долотко запевняє, що прийом громадян вона проводить, адже займає посаду секретаря ради: «Я проживаю на своєму окрузі і спілкуюсь з виборцями часто. Надалі – я опублікую свій графік прийому громадян на офіційному веб-сайті, у розділі для депутатів.”

Ігор Сенич переконує, що свій графік прийому публікує у соціальних мережах, а з мешканцями округу бачиться чи не щодня. «У мене були прийоми, правда ніхто не приходив. Оголошення я робив в фб групі і фізично розклеював по автобусним зупинкам. Звітування раз в рік, разом зі звітом старости. – зазначив він, коментуючи результати дослідження.

Попри те, на прохання надати лінк на оголошення про депутатський прийом Ігор Сенич так і не відповів. 

Нагадаємо, що згідно з Законом України «Про статус депутата місцевої ради» (стаття 16) не менше, ніж один раз в рік, депутат повинен звітувати перед виборцями округу. Робити такі звіти він може публічно, на зборах селян, під час масових заходів, чи письмово – на сайті громади, у ЗМІ чи соціальних мережах. Рада зобов’язана визначати орієнтовні строки проведення таких звітів. 

У відповіді на запит щодо звітування депутатів перед громадою вказано: “депутати Старобогородчанської сільської ради об’єднаної територіальної громади не надали інформацію про звітування за свою роботу перед виборцями громади за період 2018 року та І півріччя 2019 року.”

 

Депутат місцевої ради зобов’язаний дотримуватись законодавства та забезпечувати його реалізацію. Відповідно – не повинен порушувати вимоги законів, які регламентують його діяльність. Якщо депутат ради без поважних причин пропускає пленарні засідання ради, не проводить прийом громадян щомісяця або не звітує про свою діяльність щороку на відкритих зустрічах з виборцями згідно з затвердженими радою графіками – він порушує вимоги чинного законодавства, а також права своїх виборців – мешканців громади.

Дослідження роботи депутатів місцевої ради Старобогородчанської ОТГ здійснили члени Молодіжної ради Старобогородчанської ОТГ в рамках проекту “Голос громади у місцевому самоврядуванні”. Цей проект у Старобогородчанській громаді реалізовує громадська організація “Центр Політичних Студій” в рамках Програми DOBRE, що фінансується Агенством США з міжнародного розвитку – USAID.