Logo
1 Грудня 2015, 17:45

Як на нас впливають гени неандертальців?

Завдяки фривольній поведінці наших доісторичних предків, нині значна частина людства має гени неандертальців. Вчені з'ясовують, як впливає на сучасну людину ця "позашлюбна" генетика?

1

Я - на 2,5% неандерталець.

Це показав генетичний аналіз фрагментів моєї ДНК. І це трохи менше, ніж у середньостатистичного європейця, у геномі якого присутні 2,7% неандертальських генів.

За своє частково неандертальське походження я маю дякувати історичній випадковості. Тисячі років тому десь в Азії або Європі Людина розумна зустріла неандертальців.

Що сталося, напевно невідомо, але так чи інакше, моя далека прапрабабка мала сексуальні стосунки з представником іншого виду. Ну, виявляється, що і ваша теж. Сліди цього доісторичного адюльтеру є у ДНК кожної людини за межами Африки. Вони зустрічаються й у африканців, але менше.

Нині вченим вдалося частково з'ясувати, які саме з наших генів мають неандертальське походження. І це відкриває дивовижний погляд на те, якими рисами сучасна людина зобов'язана неандертальцям. Не вся ця спадщина виявляється гарною.

Новина про те, що більшість з нас у своїй родослівній мають неандертальців, шокувала світ і здивувала вчених у 2010 році.

2

Завдяки революційному в генетиці методу вчений шведського походження Сванте Паебо та його колеги з Інституту еволюційної антропології Макса Планка в Лейпцигу здобули фрагменти ДНК з останків трьох неандертальців, знайдених у печері Віндія в Хорватії. Ці неандертальці жили приблизно 38-44 тисячі років тому.

Вчені порівняли ДНК неандертальців з геномом сучасних людей і переконливо довели, що неандертальці зробили помітний внесок у геном сучасних євразійців. А це означає, що моя доісторична прапрабабка не лише переспала з неандертальцем, але й мала від нього здорове, плідне потомство. І нам також відомо, що це був далеко не поодинокий випадок.

Більше того, відсоток неандертальських генів у євразійців коливається від одного до чотирьох. А це означає, що фрагменти неандертальського генома в моїй ДНК можуть відрізнятися від ваших.

У 2013 році вчені розшифрували перший високоякісний геном неандертальця. Його отримали від неандертальської жінки, знайденої у сибірський печері і відомої як Людина Алтайська. Цей повний геном дозволив виконати більш докладні порівняння.

Завдяки цьому геному вчені дізналися, що взагалі в генах сучасної людини існує приблизно 20% генів неандертальців. Втім, жодна людина не має усі 20% одночасно: вони розподіляються різною мірою в різних народностях. Можливо, вчені знайдуть ще більше неандертальських генів, тому що геноми деяких народів поки що залишаються невивченими.

А якщо ми зможемо встановити послідовність геному кожної живої людини на планеті, ми могли би відновити 30-40% генома неандертальця, впевнений дослідник Джошуа Екей з Університету Вашингтона в Сієтлі.

"Справа у тому, що ми досліджуємо геном не одного представника раси, а цілої історії стосунків між Людиною розумною та неандертальцями", – каже вчений.

Враховуючи, що неандертальські гени розкидані, ми не знаємо достовірно, як вони впливають на окрему людину. Отже, мої 2,5% можуть нічого особливого для мене не означати.

Але, якщо об'єднати усі залишки неандертальського геному, ми зможемо побачити певні закономірності, як гени цього людського родича вплинули на сучасну людину.

3

Перше, за що ми маємо дякувати міжвидовому флірту наших предків, - це деякі аспекти нашої зовнішності.

Так, дослідники встановили, що 80% євразійців мають неандертальську версію генів, які відповідають за створення кератинових філаментів, зазначає Сванте Паебо.

Кератин - це білок, який зміцнює нашу шкіру, волосся і нігті. Можливо, ми успадкували так багато цих генів, тому що завдяки їм шкіра людей змогла пристосуватися до суворого клімату Євразії. Ці гени також відповідають за особливості потовиділення, але наша шкіра – такий великий орган, що важко точно визначити, які ще переваги дають нам ці додаткові кератинові гени.

Втім, ця спадщина доволі тривіальна, каже вчений. Ті ж самі дослідження виявили й інші гени неандертальців, які можуть бути більш значущими для сучасної людини.

Виявилося, що деякі варіанти неандертальських генів відповідають за певні захворювання людини і навіть її поведінку. Зокрема, вовчак, хворобу Крона, цукровий діабет другого типу та депресію.

4

І ще більш незвичайним є той факт, що серед успадкованих від неандертальців генів є і той, який відповідає за нашу звичку курити. Я не курю, але аналіз мого геному показав, що, якби я був курцем, я курив би більше середньостатистичного європейця. І цілком можливо, що цьому я зобов'язаний тим самим 2,5% генів.

Те ж стосується і деяких недуг. Приміром, варіації неандертальських генів значною мірою вплинули на цілу групу генів, які відповідають за розвиток цукрового діабету другого типу.

"Але ми не маємо підстав звинувачувати неандертальців у всіх наших бідах, бо наявність небезпечних генів сама по собі ще не означає, що ми маємо обов'язково захворіти. Генетична конституція і навколишнє середовище мають вирішальне значення", - каже вчений.

Може взагалі здатися дивним, що ми успадкували хворобливі гени, адже через сотні поколінь еволюції вони мали би відсіятися.

Справа у тому, що ці гени колись могли бути корисними.

Наприклад, ті самі варіанти гена, які сьогодні сприяють розвитку цукрового діабету 2 типу в західному суспільстві, де люди мають достатньо їжі, є цілком корисними за часів масового голоду, пояснює вчений.

"Отже, можливо, що неандертальцям цей ген допомагав адаптуватися до голоду, а сучасна людина успадкувала його як корисний", - додає він.

"Коли ми були мисливцями-збирачами, ми зазвичай днями обходилися без їжі, – пояснює Карлес Лалуеза-Фокс з Університету Помпеу Фабра в Барселоні. – А потім, коли вдавалося зловити здобич, ми сиділи і їли її цілий день, поки не залишався один скелет".

Це означає, що наші гени мали еволюціонувати, щоби пристосуватися до ситуацій, коли одного дня ми майже вмирали з голоду, а іншого - об'їдалися. Якщо це так - не дивно, що ці неандертальські гени сьогодні обертаються для нас хворобою, бо вони спричиняють справжній хаос у роботі нашого організму.

5

Тим не менш, окрім негативних наслідків, ми також, здається, успадкували й деякі корисні гени, зокрема такі, що покращують нашу імунну систему.

Коли Людина розумна залишила Африку і прийшла до Європи, вона стикнулася з великою кількістю незнайомих хвороб, до яких вона не мала імунітету. А неандертальці вже жили у Європі кілька сотень тисячоліть, тому вони, швидше за все мали імунітет проти місцевих захворювань.

Потомки людей і неандертальців успадковували цей імунітет, який допомагав їм вижити.

Нині поки що важко визначити, як впливають на мене мої 2,5% ДНК неандертальця. Причина проста: наше розуміння генетики поки що дуже обмежене. Люди мають більше 25 тисяч генів, і ми не маємо жодної уяви, як впливає більшість з них на нас.

Проблема ускладнюється ще й тим, що різні люди мають у своєму геномі різні залишки ДНК неандертальців. Тобто, неможлива така ситуація, коли "один неандертальський ген був би настільки великий, що його успадкували всі сучасні люди", - пояснює Жан-Жак Юблен, також співробітник Інституту еволюційної антропології.

Вчений вважає, що "великих генів неандертальців" не існує, і що їхній внесок у наш геном є несуттєвим. Гени сучасної людини повністю поглинули їх: "Це як цятка на сорочці, яка має пояснити щось, що відбулося 50 тисяч років тому".

Професор Екей не погоджується. Він каже: якщо врахувати кількість неандертальських генів у всьому світі, стає зрозуміло, що вони зробили невеликий, але істотний внесок у "безліч генів, які викликають захворювання".

ДНК неандертальців може також прояснити, які особливості є унікальними для людини. Виявивши місця, де неандертальські гени відсутні, ми можемо ідентифікувати гени, притаманні лише нашому виду. Ці гени також зможуть відповісти на питання, чому ми вижили, а інші види гомінід - ні.

Поки я пишу цю статтю, генетики у кількох лабораторіях світу намагаються з'ясувати, наскільки великий вплив мають гени неандертальців на нас. І я сподіваюся, що вже досить скоро зможу дізнатися, як мої 2,5% неандертальської спадщини вплинули на моє життя.

BBC