Сучасні "волоцюги Дхарми" обирають для себе аж ніяк не комфортабельні готелі і відпочинок на шезлонгу біля моря, а авантюрні поїздки з мінімальним бюджетом, пересуванням автостопом і "швидкими" підробітками в чужоземних країнах. Чи можливо перетворити закордонні подорожі в спосіб життя, якщо в кишені у вас лежить всього 250 доларів?
Останнім часом українців захопила хвиля масового туризму. Все більше людей починають розуміти, що мінімальний бюджет - не привід відмовляти собі в задоволенні побачити вулиці Барселони і помилуватися барвистими пейзажами Малайзії не з сторінок путівника, а в безпосередній близькості. Навіть економічна криза, що б'є по фінансовому стану українців не здатна зупинити бажання мандрівників побачити світ.
Як подорожувати в своє задоволення, уникаючи при цьому зайвих фінансових витрат "Обозревателю" розповіли експерти:
Транспорт
Одна з найбільш витратних частин поїздки - це проїзд. Благо, епоха лімітованого інтернету за картками вже позаду, і кожен володар сучасного гаджета може скористатися в режимі online сервісами, які дозволяють не тільки скласти маршрут пересування між країнами, але й спланувати своє дозвілля в приймаючій країні.
Пам'ятайте про ticket-сервіси
Квитки найкраще шукати на спеціальних сайтах, де представлені компанії-перевізники різних напрямків. Тут туристи можуть підшукати автобусні, авіа та залізничні рейси, вибираючи найбільш оптимальний і бюджетний варіант. Наприклад, вбивши в пошуковик шлях прямування Київ-Париж, сервіс видасть близько десятка рейсів різних міжнародних авіакомпаній. Ви будете, ймовірно, здивовані, дізнавшись, що прямий рейс зі столиці України, пропонований найбільшою вітчизняної авіакомпанією, обійдеться на 2000 гривень дорожче, ніж переліт до Парижа з пересадкою в Ризі.
Величезною популярністю серед туристів користується австралійський онлайн-пошуковик Rome2Rio. Все що потрібно - прописати в рядок пошуку назви міст відправлення і прибуття. Далі веб-сервіс сам знайде кілька варіантів пересування для вас на автобусі, поїзді, літаку або автомобілі. Також подорожньому будуть запропоновані варіанти, де розміститися і що подивитися в місті.
"Rome2Rio - сервіс для пошуку всіх варіантів, як дістатися з точки" А "в пункт" Б ". Потяги, автобуси, літаки, електрички, пароплави і собаки - все в одному місці. Всі підкріплюється актуальними цінами. Авіаквитки я завжди купую по одній схемі - за допомогою пари-трійки ticket-агрегаторів шукаю квитки на потрібні мені дати і напрямки, вибираю оптимальний варіант і вже на сайті даної авіакомпанії купую квиток, щоб уникнути можливих націнок", - радить Максим.
Користуйтеся лоукостерами сусідніх країн
Як відомо, в 2015 році єдиний лоукостер в нашій країні WizzAir закрив дочірню компанію в Україні, чим в черговий раз скористалася інша компанія-монополіст. Через відсутність конкуренції в українському небі, ціни на перельоти можуть бути істотно вище, ніж на рейси з пересадкою і вильотом з сусідніх країн, де лоукостерам дано "зелене світло". Наприклад, українцям набагато вигідніше летіти в інші країни Європи з Польщі. Так на поїздці з Варшави до Парижа можна заплатити на 500-1000 гривень менше, ніж, якщо летіти прямим рейсом з Києва.
"Конкретних компаній-фаворитів немає, завжди вибираю "зручні" квитки. Часто вдаюся до послуг європейських Ryanair, WizzAir, цивільних Jet Blue, Spirit і United", - ділиться досвідом Максим Заселян.
Також у Франції, Англії, Італії, Іспанії, Німеччині та країнах Бенілюксу свої послуги надає автобусний лоукост Megabus.
Акції та знижки
В авіакомпаніях часто проводять сезонні знижки і розпродажі, коли квитки можна купити за зниженою ціною в "щасливі" дні / години. Такі акції, наприклад, проводять компанії AirBaltic, AirBerlin, Qatar Airways та інші. Нерідко пасажири можуть отримати знижку в день Святого Валентина, на різдвяні свята, або ж на день народження авіакомпанії.
Якщо ви відносите себе до любителів гострих відчуттів, можете спробувати подорожувати без квитка, правда, таке задоволення може закінчитися штрафом на кругленьку суму.
"Економити можна, "ловлячи" акції та знижки на авіа та автобусні квитки. Можна іноді їздити "зайцем", мої друзі чехи так і роблять, а якщо їх ловлять, кажуть, що паспорта з собою немає", - розповідає Маріанна Карпова.
Виїзд з сусідніх міст часто допомагає заощадити
Наприклад, якщо ви хочете потрапити до Польщі, то істотно дешевше вам буде доїхати до Львова, звідки і здійсните виїзд в сусідню країну. Так ціни на автобус Львів-Варшава можуть відрізнятися від вартості проїзду з виїздом з Києва на 400-500 гривень.
Автостоп
Старий добрий автостоп. Про це спосіб пересування багато розповідати не потрібно, тут схема проста - виходьте на жваву трасу з табличкою в руці, на якій написано назву кінцевої мети, посміхаєтеся і чекаєте "попутку", пританцьовуючи богам хічхайкінга.
Подорожуйте на велосипедах
Відправитися в тривалу поїздку на велосипедах непросто, але абсолютно реально. Це доводять українські мандрівники Ярина Квітка та Володимир Муляр з групи "Фолькнери", які на сьогоднішній день продовжують здійснювати велосипедну експедицію з України до Австралії. Своїми враженнями музиканти діляться на сторінках блогу в Facebook https://www.facebook.com/dvokolisni?pnref=lhc, а також у радіопередачі.
Використовуйте сервіс пошуку попутників
Якщо автостоп не задався, а бажання самотньо зустрічати захід на дорозі особливого немає, завжди можна скористатися онлайн-сервісом пошуку попутників BlaBlaCar, який, словом, впроваджений у 18 країнах по всьому світу. На сайті ви знайдете водіїв, які їдуть в одному напрямку з вами. Попутників, як правило, доставляють за дуже демократичну суму.
Їжа
Звичайно, якщо бюджет обмежений, то йти в ресторан і витрачати там гроші, за які можна жити кілька днів не має сенсу. Краще знизити витрати на їжу, готуючи обід самостійно. Запитайте у місцевих, де знаходяться ринки, або недорогі супермаркети, в яких можна скупитися подешевше.
"Чим більше супермаркет - тим нижче ціни на продукти. У деяких з них є полиці з "уцінкою", туди поміщають товари, які "помруть" сьогодні-завтра. З досвіду скажу, що за якістю вони ніяк не поступаються тому, що стоїть в перших рядах полиць наших магазинів. Один з хороших варіантів - харчуватися на дегустаціях в тих же самих супермаркетах. Молочко, ковбаски, печеньки, сирки - все до ваших послуг. Ну і, природно, мусорки. Ні раз були вивчені мною на предмет їстівних штук. Знаходив, їв, залишався живий і навіть бадьорий ", - розповідає, як можна заощадити в поїздці на харчуванні мандрівник Максим Заселян.
Вулична їжа - це також відмінний варіант бюджетного обіду. До того ж street-food вже давно стала частиною національної кухні в багатьох країнах світу. В крайньому випадку, якщо місцеві пиріжки не вражають, або їжа здається вам небезпечною, в більшості великих міст можна знайти McDonald's.
"Також, - продовжує Максим, - економити можна за допомогою різних флаєрів. Ці самі флаєри можна роздобути в журналах і у всякій кореспонденції і за допомогою них економити на покупках, фаст-фуд меню і так далі".
Житло
Проблеми з житлом зникають там, де з'являється друг. І хоча існує думка, що українці - мало не найгостинніша нація, все ж каучсёрфінг (couchsurfing) у нас не настільки розвинений, як в Європі. За допомогою цього сервісу ви можете знайти і дах над головою і хороших друзів. Втім, якщо хостів (прим. від англ. Host - "господар, який приймає гостей") з якихось причин не вдалося знайти, в такій ситуації вас може врятувати "переносний дім".
"Намет, якщо це тривалу подорож, воджу і дуже часто. Це робить мою подорож більш вільною, адже мій будинок завжди зі мною", - говорить про свій досвід тревел-блогер Маріанна Карпова.
Втім, мандрівник Максим Заселян зізнається, що на його віку випадало спати в самих непридатних місцях в закусочних, парках, на автостоянках і автозаправках.
Тут головне - отримувати задоволення від того, що ти робиш, а не перетворювати подорож у випробування на міцність.
Заробіток в подорожах
Добре, якщо рід ваших занять дозволяє працювати віддалено в будь-якому кінці світу. Але фріланс - не унікальна панацея від безгрошів'я.
"У своїй громадянської поїздці я змінив 5 робіт: був помічником офіціанта, посудомийником, вантажником, мийником скла в будинку мільйонерки і столяром. Знаходив роботу за допомогою вміння говорити і відсутності сорому. Просто ходив і питав. Знаходив швидко, працював добре. Але робота для мене, в першу чергу, носила експериментальний характер. Сам факт отримання грошей був вторинним. Мені було цікаво прожити експрес-життя типового нелегала", -розповідає про свій спосіб заробітку в США Максим Заселян.
Мігранти, дійсно, часто вибирають роботу в сфері послуг по приїзду в США. А ось в "загниваючій" Європі для приїжджих є способи заробітку і повеселіше.
"Мої знайомі працюють в подорожі дуже часто: викладачі мови, бармени або навіть тимчасові прибиральники. Особисто я в Голландії допомагала з обрізанням хемпа або попросту марихуани. А ще у Вірменії я якось грала на вулиці на джембе і заробила за 3 дні - 100 доларів ", - згадує про свої пригоди Маріанна Карпова.
Навчитися жити за правилами іншої країни не так складно, головне не бояться відкриватися світу і йти вперед, знаючи, що скрізь є друг.
Джерело: Обозреватель