Більшість абітурієнтів розгублені під час вступної кампанії – куди вступати, на яку спеціальність та чи слухати поради батьків? В Україні – 270 вишів, що вже казати про перелік закордонних університетів! Аналітичний центр CEDOS провів тренінг «Як обрати ВНЗ, щоб потім не шкодувати?».
Директор центру Єгор Стадний розповів, як зробити вибір та перевірити, чи зможе виш надати якісну освіту. Studway дає 10 головних порад.
https://youtu.be/xwW7_4DbzGAХороший викладач – це не просто людина зрілого віку в окулярах, яка цитує Умберто Еко. Твій майбутній наставник мусить бути активним дослідником. Візьмемо до прикладу викладача філософії. В його портфоліо повинні міститися актуальні статті на тему, скажімо, відносин у суспільстві, блог із власними роздумами на сайті вишу чи інтерв’ю в Інтернеті – викладач не може відставати від вимог часу.
Щоб перевірити наявність у викладача наукових робіт, введи його ім’я у пошуковику або базі. У результаті побачиш кількість праць автора та наскільки часто на них посилаються.
Бажано, щоб викладач знав англійську – тоді він не буде обмежуватися радянськими підручниками.
Зайди на сайт обраних вишів. Перевір, які умови тобі пропонують. В університеті обов’язково повинні бути:
Якщо ти збираєшся жити в гуртожитку, обов’язково дізнайся усю можливу інформацію про нього. Інакше ризикуєш опинитися в кімнаті, де живуть 12 людей та кілька пацюків. Розпитай студентів, які вже навчаються у вибраному виші, це легко зробити за допомогою соцмереж. Дізнайся, скільки людей проживає в одній кімнаті, чи наявні «читалки» – кімнати для самонавчання, чи раптом не повзають таргани і миші.
Новий Закон «Про вищу освіту» дав можливість студентам самостійно обирати 25% навчальних предметів у виші. Тобто, якщо ти вступаєш на факультет журналістики, то 75% дисциплін вже визначено, інші 25% – визначаєш ти. Фізика, астрономія, математика – чого душа бажає. Проблема полягає у тому, що більшість університетів обмежує права студентів: зменшує кількість предметів на вибір до 10% і менше або взагалі не дозволяє обирати. Щоб не було пізно – заздалегідь дізнайся умови бажаного вишу. Розпитай студентів, вивчи сайт, поцікався у керівництва (контакти знайти не важко).
Дізнайся, чи проводить твій університет ярмарки вакансій або інші подібні заходи. Поцікався, які саме компанії беруть участь у таких подіях. Якщо серед них організації з відомими назвами – виш заслуговує на довіру. Крім того, якщо університет має зв’язки з подібними компаніями, є шанси, що свою першу практику ти будеш проходити саме там.
Якщо обраний тобою університет має тісні зв’язки із закордоном – це відкриває перед тобою багато можливостей:
Зазвичай абітурієнт звертає увагу на місце вишу в рейтингах. Та не усім рейтингам варто довіряти. Ось на які з них потрібно звернути увагу:
18% студентів обирають виш, спираючись на враження, яке вони отримали на дні відкритих дверей. Але по-справжньому так побачити виш неможливо. Влаштуй собі власний день «невідкритих» дверей. Походи коридорами університету, поговори з викладачами та студентами про навчання, відвідай будь-яку пару. Ніхто не вижене тебе, адже закону ти не порушуєш. Тільки так ти зможеш побачити реальне навчання в університеті без гучних слів та екскурсій.
Перевір, чи немає в обраному тобою виші порушень закону. На цьому ресурсі можна дізнатися про кількість та тематику правопорушень у певному ВНЗ. На цей момент зафіксовано 361 випадок недотримання законодавства в університетах по всій Україні.
Якщо хтось зі студентів вишу скаржиться, що правила його договору змінили після першого року навчання без вагомого приводу – краще не вступати туди на контракт. Крім того, це тривожний дзвіночок – у цьому виші можлива корупція та інші правопорушення.