Зима – час непередбачуваний, але знаючи про всі сюрпризи холодної пори, ви зможете убезпечити себе.
Через зміни сезонів і температури обмінні процеси в людському організмі починають працювати по-іншому, і вуглеводи гірше засвоюються. Тому основні поради щодо збереження здоров'я і гарного самопочуття взимку пов'язані з дотриманням правильного режиму харчування. Але й не тільки.
ФАКТ. На території України переважає помірно-континентальний клімат, для якого характерні тепле літо і холодна зима. Згідно зі статистичними даними, найнижча температура в Україні спостерігалася в 2006 році в Луганську, коли стовпчики термометрів в січні опустилися до мінус 41,9 градуса. В середньому ж ми можемо розраховувати на мінус 5 -7 градусів – саме така температура є усередненою по Україні.
ГОТУЄМОСЯ. Щоб ви щиро раділи «морозу та сонцю», необхідно заздалегідь підготуватися до зими, виключивши всі ризики, пов’язані з нею.
ЗДОРОВ’Я. Взимку існує кілька істотних загроз: застуда і травми. Щоб уберегти свою сім’ю від застуд і грипу, готуватися необхідно з осені. У цьому вам допоможуть правила зміцнення імунітету і вакцинація. Не забувайте і про теплий одяг. Більшість застуд – результат переохолодження.
«Зимові травми» (переломи, забиття) особливо актуальні для України. Це пов’язано з поганою роботою комунальників. Точну статистику по українцях, які отримали травми під час ожеледі, ніхто не веде. Орієнтуючись по торішнім повідомленнями ДСНС, можна говорити про сотні постраждалих в день (перший день ожеледиці). Щоб уникнути травм, подбайте про взуття, яке зможе уберегти вас від них. Намагайтеся пересуватися по краю тротуару, де дорога менш слизька. Під час ожеледиці звикайте ходити повільно.
Ось Топ-10 порад для здоров`я взимку:
1. Вживайте вітаміни. Вітаміни гарні в будь-який час року, але взимку - особливо. Особливо важливо отримувати необхідну дозу вітаміну С, тому їжте апельсини, мандарини, грейпфрути, виноград, яблука. Серед овочів зверніть увагу на морквину - вона забезпечить організм необхідним вітаміном А.
2. Оскільки вуглеводи взимку засвоюються гірше, ніж в інші пори року, то особливо хочеться їсти тортики, тістечка і т.д. Постарайтеся замість штучних солодощів вживати мед, сухофрукти, горіхи.
3. Взимку погано засвоюються не тільки вуглеводи, а й важка м'ясна їжа. Тому необхідні білки краще отримувати з бобових рослин і нежирного м'яса, наприклад, курки та індички. Добре взимку "підуть" і морепродукти.
4. Заповнити дефіцит заліза. Саме залізо забезпечує постачання клітин киснем, перешкоджає швидкій стомлюваності та блідості. Продукти з високим вмістом заліза - печінка, морепродукти, яйця, яблука зі шкіркою.
5. Вживайте кисломолочні продукти - наприклад, йогурт. Адже мікрофлора кишечника відіграє величезну роль у боротьбі організму з інфекціями.
6. Намагайтеся уникати міцного чаю і кави в спробі підбадьорити себе морозним зимовим вечором. Краще вживати натуральні екстракти рослин, які мають тонізуючу дію: женьшеню, елеутерококу, лимонника, ехінацеї, імбиру.
7. Правильно одягайтеся. Необов'язково кутатися у все, що трапиться під руку, але тримати в теплі голову, шию і ноги - найголовніше.
8. Хоча б раз на день промивайте носову порожнину розчином морської солі. Це допоможе позбутися від мікробів, що потрапили на слизову оболонку повітряно-крапельним шляхом. Порада особливо актуальна для тих, хто часто користується громадським транспортом.
9. Дотримуйтесь режиму дня і сну. Чіткий розпорядок як ніколи важливий взимку для підтримки сили і бадьорості у вашому організмі. Спати необхідно мінімум вісім годин. Також важливий режим харчування. Дієтологи вважають ідеальним наступний: сніданок в проміжку від 7 до 9:00 ранку; обід - між 15 і 16 годинами, а легка вечеря сплануйте не пізніше, ніж за 3 години до сну.
10. Чи не найважливіше, що ви можете зробити взимку для свого здоров'я - не лежати постійно на дивані. Адже рух - це життя. Саме фізична активність найкраще допоможе організму пережити сезонну адаптацію. Причому можна як танцювати, так і просто гуляти навколо будинку перед сном.
АВТОМОБІЛЬ. Хто не любить зиму, так це власники автомобілів. Взимку виникає безліч труднощів: починаючи від щоденного розігріву автомобіля, закінчуючи замерзанням замка і розгрібанням снігу. Якщо ви не маєте наміру збігати від зими в теплі края, вам необхідно бути у всеозброєнні. Заведіть звичку дивитися прогноз погоди, перш ніж збиратися в тривалу подорож. Возить з собою всі необхідні інструменти для порятунку машини від морозу. Також не забувайте тепло одягатися. Багато хто нехтує цим правилом, розраховуючи на шлях «від машини до роботи». Перестрахуйтеся – завжди беріть з собою теплий одяг.
НАСТРІЙ. Полюбіть зиму, адже холод не привід для смутку. Використовуйте яскраві кольори одягу в повсякденному житті, займіться зимовими видами спорту, а також намагайтеся частіше бувати на вулиці вдень, щоб організм отримував вітамін D.