Безсоння або інсомнія – це розлади, пов'язані з труднощами засипання або підтримки сну, або погана якість сну.
Когнітивно-поведінкова терапія інсомнії. Перевагою цього методу є відсутність будь-яких негативних побічних ефектів, не специфічність (можливе застосування при будь-якій формі інсомнії) і велика тривалість позитивного ефекту після закінчення лікування в порівнянні з іншими методами лікування, розповів психотерапевт Сергій Кістеньов, 24 Здоров'я.
Когнітивні методики включають роз'яснення пацієнтові основ фізіології сну, гігієни сну з метою скорегувати спотворені або завищені очікування щодо тривалості або якості свого сну.
Найбільш відомими формами поведінкової терапії інсомнії є:
1. Релаксаційні тренінги (аутотренінг навчання диханню животом), терапія контролю стимуляції (лягати спати, тільки коли відчувається сонливість, якщо протягом 20 хвилин перебування в ліжку ввечері або вночі пацієнт не заснув – вставати, займатися чимось нейтральним, коли з'являється відчуття сонливості повертатися в ліжко).
2. Терапія обмеженням сну (обмежити час перебування в ліжку тим часом, протягом якого, на думку хворого, він спить. Потім, якщо суб'єктивно він починає відчувати, що не менше 85% цього часу він дійсно проводить уві сні, дати йому можливість збільшувати час перебування в ліжку на 10 хвилин кожні 3 дні)
3. Терапія яскравим світлом. Пацієнти, які сплять досить довго, але в неадекватний час дня чи ночі, коригують ритм сну і неспання впливом яскравого світла.
4. Дотримання гігієни сну. Основними рекомендаціями в рамках підтримки правильної гігієни сну є: забезпечення комфортного сну; зниження рівня фізичної та розумової активності перед сном; виключення прийому стимулюючих речовин і харчових продуктів; встановлення і дотримання регулярного розпорядку підйому і засинання (режим сну); використання ліжку тільки для сну.
Якщо застосування не лікарських методів не допомагає (протягом декількох місяців), до лікування інсомнії додають седативні і снодійні засоби.