Logo
5 Січня 2017, 16:45

Як приготувати 12 пісних страв на Святвечір

Святий Вечір і Різдво – найбільш шановані зимові свята для українців. Традиційно на Святвечір готуються 12 пісних страв, які символізують багатство усіх дарів землі. Приготуйте усі 12 традиційних страв на Святу Вечерю за давніми українськими рецептами. vecheria2

1. Кутя

1

Головною стравою Святого вечора є кутя — варена пшениця з медом. Вона символізує родючість і достаток. Куштуванням куті починається Свята вечеря. Складники: 0,5 л пшениці, 200 г маку, 200 г цукру, 2 ст. ложки меду, 100 г горіхів. Приготування: Перебрану, очищену від луски, пшеницю промийте декілька разів. Залийте гарячою водою і варіть без жиру 2-3 години на легкому вогні. Не соліть. Якщо вода википає, долийте окріп. Запарте мак – залийте окропом, накрийте кришкою і залиште на годину. Потім добре зцідіть. Розітріть в макітрі без цукру до появи білого молочка. Горіхи дрібно посічіть. Зварену пшеницю вимішайте з маком, медом та горіхами. Додайте за смаком цукор. Якщо густа, розведіть холодною кип'яченою водою або узваром. Подавайте в макітрі з дерев'яною ложкою.

2. Узвар

2

Узвар – це друга обов'язкова страва святвечірнього столу. Зазвичай, узвар готують із яблук, слив, груш. Можна додати чорноплідну горобину, малину, вишні. Готовий узвар подають у глиняному глечику. Переважно, усі святвечірні страви кладуть в керамічний посуд, який зберігають спеціально для цієї нагоди. Складники: 250 г сушених фруктів, літр води, столова ложка меду, 2 ст. ложки цукру. Приготування: сушені яблука, сливи, грушки промийте. Замочіть у холодній воді на 2-3 години, щоби набухли. Варіть до готовності. У гарячий узвар додайте цукор та мед. Дайте настоятися кілька годин.

3. Борщ з вушками

3

Особливістю пісного святвечірнього борщу є буряковий квас, на якому його готують. Борщем заливають розкладені по тарілках вушка — маленькі варенички з грибною начинкою. Буряковий квас слід приготувати за 4-5 днів заздалегідь. Буряк почистіть, наріжте на скибки, складіть до скляної посудини та залийте холодною водою. Зверху додайте скибку житнього хліба. Посудину накрийте марлею і тримайте у теплому місці, щоб буряки заквасилися. Буряковий квас має приємний кисло-солодкавий смак. Складники для квасу: 1 кг буряків. Складники для борщу: цибулина, склянка квасолі, 1 ст. л. олії, 1 ст. л. борошна, 100 г сушених грибів, буряковий квас, сіль, цукор, лавровий лист. Складники для вушок: 500 г борошна, 150-200 г води, 200 г відварених сушених грибів, 1 ст. л. олії, цибулина. Приготуйте борщ: гриби залийте 1 л холодної води, залиште настоятися 3-4 години та відваріть без солі 1,5-2 години, доливаючи воду. Відвар злийте та процідіть і доведіть до кипіння. У киплячий відвар покладіть варену дрібну квасолю, порізані гриби, пасеровану цибулю. Посоліть і долийте за смаком буряковий квас. Заправте розведеним пасерованим борошном – борошно підсмажте на олії до золотистого кольору, розведіть квасом або грибним відваром. Додайте спеції: мелений чорний перець, лавровий лист, дрібку цукру, зубчики часнику. Доведіть до кипіння та залиште настоятися. Приготуйте вушка: замісіть пісне тісто, як на вареники — на теплій воді. Розкачайте до 1-2 мм, наріжте на квадратики (до 5 см). Накладіть начинку, складіть у трикутник і защипніть краї. Кінці трикутничка зліпіть між собою разом. Відваріть у підсоленій воді. Приготуйте начинку: відварені гриби пропустіть через м'ясорубку, додайте пасеровану цибулю, сіль, перець. Щоби начинка не була мокрою, додайте пасероване борошно або панірувальні сухарі.

4. Вареники з капустою і гречкою

4

Складники для начинки: 0,5 л гречки, 0,5 л квашеної капусти, 2 цибулини. Складники для тіста: 3 склянки пшеничного борошна, 1 склянка води, 2-3 ст.л. олії, 1/2 ч.л. соди, сіль за смаком. Приготуйте начинку: гречку відваріть у 1,5 л підсоленої води, але не розварюйте повністю. Коли вода википить, поставте баняк з гречкою в духовку, щоб гречка підпеклася до червонуватого кольору. Квашену капусту промийте під холодною водою, відтисніть та поріжте. Додайте до капусти підсмажену на олії цибулю і запечену гречку, добре вимішайте. Замісіть пухке тісто на теплій воді. Розкатайте його на столі і склянкою виріжте кружечки. Накладіть невеличкі порції в середину кружечка і заліпіть краї між собою.

5. Голубці з рисом і грибами

5

Складники: 250 г рису, 50 г сухих грибів або 300-500 г свіжих печериць, 2 цибулини, 1 капустина. Приготування: запарте у великій кількості води рис (на одну мірку рису дайте 2,5 мірки води). Сухі гриби попередньо замочіть і зваріть. Вийміть з відвару і дрібно посічіть. Відвар злийте в окрему посудину. Цибулини дрібно поріжте та злегка підсмажте до прозорості, додайте посічені відварені сухі гриби або дрібно порізані свіжі печериці й обсмажуйте їх доти, допоки гриби не пустять сік. Змішайте усі компоненти: рис, гриби та цибулю, посоліть та поперчіть за смаком. Капусту розберіть на листя і запарте. З кожного листка виріжте прожилки. На середину листка покладіть фарш і завийте голубець. Поскладайте голубці тісно у баняк з товстим дном, залийте підсоленим грибним відваром. Якщо його не вистачить (голубці повинні бути майже прикриті рідиною), долийте окропу. Закрийте голубці кришкою і поставте в духовку на 1,5 – 2 години. Голубці найсмачніші, якщо їх приготувати за день до споживання. На другий день в тому ж посуді, в якому вони випікалися, підігрійте їх в духовці і обсмажте до рум'яності на олії.

6. Грибовий соус

6

Підлива з сушених білих грибів або грибовий соус подається до голубців і вареників. Цей соус дуже густий і часниковий. До речі, якщо для підливи ви бажаєте взяти боровики, то часником її не слід заправляти, щоб зберегти природний грибний аромат. Складники: 100 г сушених грибів, 100 г борошна, цибулина, 2-3 ст. ложки борошна, 100 г олії, сіль. Приготування: гриби помийте, залийте холодною водою для набухання на 3-4 год., або на ніч. Відваріть гриби у тій самій воді до готовності впродовж 1,5-2 годин. Вийміть та посічіть. Дрібно нарізану цибулю підсмажте на олії до золотистого кольору, додайте гриби, посоліть та тушкуйте разом. Окремо спасеруйте борошно на олії та охолодіть. Розчиніть холодним грибним відваром. У грибний бульйон покладіть гриби й цибульку, проваріть. Потім додайте розчинену борошняну пасеровку. Прокип'ятіть ще раз. Заправте часником. Соус повинен бути густим.

7. Біла квасоля з грибами

7

Складники: 300 г квасолі, 50 г сушених опеньків, 2 цибулини, 2 ст. ложки борошна, 2 ст. ложки олії, сіль, 2-3 зубки часнику. Приготування: квасолю залийте холодною, а опеньки гарячою водою і залиште на ніч, щоби набухли. Зваріть разом у невеликій кількості води до готовності квасолі. Дрібно посічену цибулю підсмажте на олії, додайте борошно і тримайте на вогні, доки борошно не стане золотистого кольору. З'єднайте усі складники, заправте до смаку сіллю та часником.

8. Риба з грибами

8

Складники:1,5 кг риби, 50 г сушених грибів, 2 цибулини, 100 г олії, 1 ч.л. гірчиці, нарізана зелень петрушки, 2-3 зубки часнику, сіль. Приготування: почищену і підсушену рибу наріжте порціями, посоліть із розтовченим часником і залиште на 1-2 години в холодному місці. Дно посудини вистеліть нарізаною цибулею й порізаними вареними грибами. Покладіть рибу, перекладаючи її цибулею і грибами так, щоб верх був укритий цибулею. Залийте відваром із грибів, вимішаним з олією й гірчицею, накрийте й запікайте в духовці протягом години. Перед подачею викладіть на полумисок, полийте соусом, який утворився під час запікання, посипте нарізаною зеленню петрушки. Довкола обкладіть картоплею, звареною в лушпинні, почищеною і посоленою.

9. Оселедець карпатський

9

Складники: 1 кг оселедця, 200 г цибулі, 200 г моркви, 100 г олії. Складники маринаду: 350 г олії, 2-3 ст. л. 9% оцту, 1 ст. л. цукру, чорний перець, сіль. Приготування: оселедець розділіть на філе без шкіри й кісточок. Наріжте на подовгасті шматки, злегка відбийте. На середину кожного шматочка покладіть сиру цибулю й моркву, нарізані соломкою. Загорніть в рулетик і сколіть шпажкою. Викладіть у посудину і залийте маринадом на 10-12 годин. Подавайте зі шпажками.

10. Тушкована капуста з квасолею

10

Складники: 1 склянка квасолі, 1 склянка квашеної капусти, 2 цибулі, 1 морква, 2-3 зубці часнику, томатний сік, олія, 2 ст. л. борошна, спеції. Приготування: зваріть склянку квасолі. Дрібно наріжте цибулю, натріть моркву. На сковорідці обсмажте цибулю та моркву до напівготовності, додайте борошно й добре вимішайте. Долийте трішки відвару з-під квасолі й ще раз вимішайте. Додайте капусту та квасолю. Перемішайте і залийте томатним соком. Посоліть. Тушкуйте, періодично помішуючи. Наприкінці готування додайте нарізаний часник.

11. Різдвяні зірочки

11

Складники: 200 г борошна, 140 г маргарину, соди на кінчику ножа, цедра лимона, ванілін, 20 г мелених горіхів, варення. Приготування: посічений маргарин змішайте з борошном, додайте цедру з лимона, ванілін і вимісіть тісто. Розкачайте завтовшки 3 мм, виріжте зірочки, скропіть водою і посипте меленими горіхами. Спечені зірочки зліпіть по дві варенням.

12. Пампухи

12

На десерт на вечерю подають смажені на олії пампушки – з маком, повидлом, консервованими та вареними в узварі фруктами. Складники: 500 г борошна, 50 г цукру, 50 г дріжджів, 50 г олії, пакетик ваніліну, цукрова пудра. Приготування: дріжджі розчиніть у теплій воді з цукром. Додайте просіяне борошно, ваніль, олію і замісіть тісто. Поставте його в тепле місце на 1-2 год., щоб підійшло. Змастіть руки олією і виробіть маленькі кульки (якщо тісто рідке, можна брати ложкою і одразу смажити). Заліпіть начинку і одразу кидайте на гарячу олію. Смажте з обох боків до зарум’яніння. Готові пампушки посипте цукровою пудрою. До столу зберігайте у теплому місці.

Смачної вечері і Веселих свят!

Джерело