Поганий сон може провокувати запалення, підвищувати кров'яний тиск, інсулінорезистентність, кортизол і навіть спричинити зайву вагу. Особливий зв'язок має сон з імунною системою.
"Без сну і хліб людині не на користь", "Виспишся — помолодшаєш", "Сон краще за всякі ліки". Пам'ятаєте такі прислів'я? Всі знають, що без достатньої кількості сну ми виснажуємось, наша концентрація, працездатність знижуються і навіть погіршується настрій. Недосипання позначається і зовнішньому вигляді: темні кола під очима, сірий, землистий колір обличчя — це недолік сну. Крім того, дефіцит сну може призвести до більш слабкого функціонування NK-клітин, Т-лімфоцитів і моноцитів, а також збільшення кількості кортизолу в крові, послаблюючи, таким чином, імунну систему.
Лікарка сімейної медицини Кристина Шевченко розповідає про вплив сну на імунітет людини.
Чому такий важливий сон?
За останні кілька десятиліть наука про сон зазнала масштабних змін, виявивши величезну важливість сну практично для кожної системи організму. У міру того, як дослідження поглиблювалися у зв'язок між сном та фізичним здоров'ям, ставало все більш очевидним, що сон та імунна система тісно пов'язані.
Під час сну тіло відпочиває та відновлюється – частота серцевих скорочень та обмін речовин уповільнюються, а кількість вдихів за хвилину зменшується. Сон також впливає роботу мозку. Під час сну мозок систематизує інформацію, зібрану протягом дня, аналізує її, залишаючи лише необхідні вихідні дані. Під час фази REM (фаза швидкого сну та швидкого руху очей) відбувається відновлення нейромедіаторів, що важливо для якості психічного гаразду та розумового функціонування, а також для пам'яті та навчання.
Як недосипання впливає наш імунітет?
Недосипання дуже негативне явище — воно знижує пам'ять і концентрацію, організм стає менш працездатним і сприйнятливішим до простудних захворювань. Постійна втома та нестача сну можуть призвести до серйозних депресивних розладів та виникнення таких захворювань, як діабет, гіпертонія, хвороби серця і навіть рак.
Нестача сну також негативно впливає на імунну систему. Наш імунітет слабшає лише через 24 години відсутності сну. Нестача сну призводить до:
- ослаблення функціонування NK-клітин, що відповідають за знищення вірусів та ракових клітин;
- зниження активності Т-лімфоцитів та моноцитів;
- зміни кількості продукованих лейкоцитів;
- підвищення концентрації прозапальних цитокінів;
- підвищення рівня кортизолу у крові.
Нестача сну збільшує рівень гормону, що стимулює апетит, і може спричинити гормональні порушення.
Фото з відкритих джерел ілюстроване