Logo
12 Грудня 2015, 15:45

Як у Станиславові американський цирк гастролював

Звичайні оголошення, які ми бачимо щодня й одразу забуваємо, можуть колись у майбутньому виявитися ключиком до розуміння нашого часу й способу життя. Пропонуємо зануритися в історію повсякденності старого Станиславова, орієнтуючись за "меседжами", які посилають нам оголошення в тогочасній місцевій пресі.

12

Що таке "не щастить" і як з цим боротися? Саме така думка виникає, коли починаєш вивчати циркову історію Станиславова. В 1902 р. все місто співчувало хлопчику, який постраждав від свавілля циркової трупи "Генрі". А в липні 1906 р. до Станиславова прибув знаменитий американський цирк "Buffalo Bill`s Wild West" ("Дикий Захід Буффало Білла"), і від нього постраждали вже самі місцеві жителі.

А як добре все починалося! 15 липня 1906 р. в місцевій пресі з’явилася реклама з зображенням бравих ковбоїв та обіцянками цікавого видовища. Американський цирк, що здійснював турне Європою, прибував до Станиславова трьома надзвичайними потягами. Циркова трупа включала в себе аж 800 людей і 500 коней. Серед акторів було сто червоношкірих індіанців різних племен, зокрема племені сіу, які демонстрували свої військові танці та інші виступи. До програми входили й номери у виконанні ковбоїв та коугьорл (дівчат-ковбоїв) – вилов диких коней за допомогою лассо, кадриль на конях. Свою майстерність мав демонструвати Джонні Бейкер, знаменитий американський чемпіон зі стріляння.

Реклама обіцяла також номери з участю ветеранів кавалерії різних штатів. Але й це ще було не все! Американський цирк мав демонструвати сценки з американської історії, зокрема знамениту битву між індіанськими племенами та Сьомим кавалерійським полком армії США, що відбулася 25-26 червня 1876 р. біля ріки Літтл-Біґхорн у штаті Монтана. В цих жорстоких боях загинув легендарний американський офіцер Джордж Кастер. Тож і циркова сценка мала назву "Останній бій Кастера". До уваги глядачів пропонувалися також сцени пограбування кур’єрської пошти в Дедвуді (відоме місто золотошукачів у Південній Дакоті), нападу на емігрантський потяг, епізоди з життя американської поліції та інші цікаві постановки.

Вистави цирку мали відбутися 26 липня 1906 р. о другій годині дня та о восьмій вечора на плацу муштри в районі відомої міської тюрми "Діброва" (нині вул. Чорновола, 119 а). Всі місця для глядачів знаходились усередині шатра з непромокальної тканини, тож виставі не могли зашкодити погодні примхи. Сцена освітлювалась електричним світлом, яке у провінційному Станиславові ще було мало поширене. Квитки на виставу коштували недешево – від 2 до 5 корон, а місця в ложі – по 8 корон. Попередній продаж здійснювався у бюро періодики та оголошень відомого книготорговця Романа Ясельського.

Рекламний постер цирку Buffalo Bill`s Wild West

Рекламний постер цирку Buffalo Bill`s Wild West

Можна собі уявити, який ажіотаж викликав у Станиславові приїзд американського цирку. Глядачі прибули не лише з міста, а й з околиць, тож циркове шатро, розраховане на 12 тисяч місць, було майже цілком заповнене. Місцева преса у захваті описувала, як організовано й злагоджено американці вивантажували своє обладнання та монтували його на плацу. За цими роботами спостерігав величезний натовп цікавих. Навіть саме прибуття циркових потягів викликало сенсацію: газета писала, що хто цікавиться залізничною справою, міг багато чого навчитися в американців.

І ось настав довгоочікуваний день вистави. Публіка наелектризована до краю, всі чекають надзвичайного видовища. Але мешканців міста чекало розчарування. Справа в тому, що побудова програми в американському цирку суттєво відрізнялася від європейської, до якої звикли мешканці Станиславова. Тож вони не змогли належно оцінити сцени з життя червоношкірих індіанців та постановки з американської історії, яку не всі добре знали. Свою справу зробив і типово американський підхід до реклами, яка розхвалила циркову виставу до небес. В результаті публіка була налаштована не просто на цікаву виставу, а на щось фантастичне й неймовірне, і це зіграло проти американців.

Трупа американського цирку всередині шатра

Трупа американського цирку всередині шатра 

Та це ще було півбіди. Справжньою неприємністю стала поведінка працівників та акторів цирку у громадських місцях, адже вони поводилися дуже агресивно. Наприклад, коли в місцевій ресторації їм хтось бажав «Смачного!», американці сердито відповідали "Заткнись!" А під час вечірньої вистави стався й зовсім прикрий випадок. Білетер циркової каси Ян Вейлат сильно вдарив кулаком в обличчя відомого станиславівського зубного техніка Ізидора Вайнґартена. Як зауважувала місцева преса, ніяких видимих причин для такого нападу не було. Войовничий білетер сильно розбив лікарю губу та ліву щоку, ще й спробував побити місцевого поліцейського, якого викликали на місце інциденту. Поліція арештувала забіяку, і його було віддано під суд.

За час свого короткого перебування в Станиславові американські циркачі з’їли 40 телят і 5 тисяч яєць, не кажучи вже про муку, масло та інші продукти. Їхній заробіток у місті склав майже 40 тисяч корон. І за такий прийом іноземні гості відплатили агресією й невихованістю.

Курс, Олена БУЧИК