Багато людей постійно приймають різні ліки. Але "хімія" – річ примхлива: як тільки змінюються умови зберігання препарату (температура, вологість), одразу ж відбувається небажана реакція. Її наслідки можуть бути різними – деякі ліки втрачають свої властивості, а деякими можна і отруїтися.
Влітку фактором ризику для медикаментів є спека. Про правила зберігання лікарських засобів влітку розповів директор Департаменту державного регулювання оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами Державної служби України з лікарських засобів Олександр Кропив'яний, пише ТСН.
Коли ліки перетворюється на "пустушку"
Ми звикли тримати ліки в аптечках за кімнатної температури. Але не всі знають, що в літню спеку багато препаратів необхідно поставити до холодильника. Адже під впливом високих температур ліки можуть змінити свої властивості.
"Насамперед, це стосується гормональних препаратів, антибіотиків і ліків, виготовлених на основі бактеріальних культур (вакцини, сироватки). Іноді для того, щоб подібні ліки незворотньо змінили свою дію, необхідно зовсім небагато часу. Наприклад, якщо ампули інсуліну перебувають за підвищеної температури понад годину, то ліки вже за місяць допомагати не будуть, а найперший засіб під час серцевих нападів – нітрогліцерин, втратить свої властивості вже за добу. Для людей, що страждають на серцево-судинні захворювання і хворих на цукровий діабет така недбалість може коштувати життя. Тому термін придатності, зазначений на упаковці ліків, буде відповідати дійсності лише в тому випадку, якщо під час зберігання дотриманий правильний температурний режим", – попереджає Олександр Кропив'яний.
Також необхідно пам'ятати, що ще швидше лікарські засоби руйнуються під впливом сонячних променів. Тому, якщо у спеку ви забули ліки на підвіконні (особливо це стосується препаратів у прозорій упаковці), то за годину їх можна викинути.
"Більшість лікарських засобів припускають зберігання за кімнатної температури від 15 до 25 градусів тепла. Є препарати, які безпечно "переживають" 30-градусну спеку. Тому уважно читайте інструкцію, де вказані умови зберігання. Якщо на упаковці лікарського препарату зазначено: "Зберігати в прохолодному, захищеному від світла місці" або "в сухому і прохолодному місці", то під цим мається на увазі, що ліки необхідно зберігати за температурине вище 15°С, іншими словами, їх потрібно помістити до холодильника (краще - на бокову полицю). Там же повинні лежати і медикаменти, які слід утримувати за температури не вище 5°С. Але перш ніж покласти ліки до холодильника, їх слід упакувати в поліетиленовий пакет, щоб уберегти від зайвої вологості", – радить Олександр Кропив'яний.
Також не зберігайте ліки з порушеною або пошкодженої первинною упаковкою. Наприклад, деякі люди зберігають половину таблетки, такі препарати краще викинути. Ліки у флаконах зберігають щільно закритими, адже у відкритому стані деякі препарати можуть випаровуватися, поглинати і виділяти леткі речовини або вступати в реакцію з киснем повітря.
Перевірте свою аптечку
Зараз саме час зробити ревізію у своїй аптечці. Ліки, у яких минув термін придатності, без жалю викидайте. А якщо аптечка кілька днів перебувала на сонці (за температури понад 25°С), слід позбутися тих препаратів, які "бояться" високих температур. Насамперед це вакцини, гормони. До смітника також повинні вирушити ампули, в яких з'явився осад, і таблетки, що змінили колір. Ліки, які зберігаються за температуридо 25°С, необхідно помістити до холодильника. Без побоювання за наслідки в аптечці можна залишити хіба що зеленку, йод, бинт і вату.
Особливу увагу слід приділити автомобільній аптечці. Якщо в автомобілі немає кондиціонера і він стоїть на сонці, то в салоні буде значно тепліше, ніж на вулиці (температура фактично подвоюється). Цей фактор потрібно врахувати і потурбуватися про захист ліків від несприятливого впливу.
На жаль, температурний режим зберігання влітку порушують і деякі аптеки. Якщо в їх приміщенні влітку не працює кондиціонер, то від покупки ліків краще утриматися. Коли ви купуєте гормональні препарати, препарати в ампулах, антибіотики, вакцини, то слід звернути увагу, звідки провізор їх дістає. Якщо з холодильника, то упаковка на дотик повинна бути прохолодною. В іншому випадку від купівлі потрібно відмовитися і відвідати іншу аптеку.
Інна Бірюкова