Logo
11 Червня 2021, 15:57

Запобігти катастрофі: у Франківську екологічний комітет Верховної Ради обговорював небезпеку Домбровського кар'єру

Сьогодні, 11 червня, в Івано-Франківську відбулося виїзне засідання Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування.  

Зазначимо, зараз Домбровський кар'єр перенаповнюється підземними водами й атмосферними опадами. Допоки видобували сіль, воду відкачували. Після зупинки робіт кар'єр перенаповнився і почав нести небезпеку не лише для Прикарпаття, але й ризики транскордонного характеру. Винесення солей річками Сівка та Лімниця може призвести до забруднення солями й канцерогенами річки Дністер – спільної водної артерії України та Республіки Молдова. Величезна територія може залишитися без питної води.

"Проблема є, вона залишається невирішеною. І є загроза погіршення і так непросто екологічної ситуації в Домбровському кар'єрі на Калущині. У 2009 році кар'єр був заповнений наполовину. Тоді кар'єр був поділений на 2 частини: північну та південну. Згодом вода піднялась і ці частини об'єднались. Зараз глибина кар'єру сягає 40-100 метрів. У результаті того, що кар'єр заповнюється водою, є загроза винесення з нього підземними водами до річок та криниць," - зазначив начальник управління екології та природних ресурсів ОДА Андрій Пліхтяк

Напередодні, 10 червня, народні обранці відправилися в Калуш, щоб проінспектувати Домбровський кар'єр. Депутати ВРУ оглянули кар’єр та хвостосховища – місця, де були поховані шкідливі солі й звідки вони зараз просочуються у воду. Забруднення води становить серйозну загрозу для місцевих мешканців. Наразі комітет обговорює шляхи вирішення проблеми.

"Тут є загроза, яку мало б розглянути РНБО. Може йтися про екологічну катастрофу, якщо все це потрапить і річки. Держава має діяти рішуче і розв'язувати цю проблему. Адже коштів Калуської громади явно недостатньо для цього питання. Тут є загроза здоров’ю людей, є репутаційні ризики для України”," - наголосив народний депутат України Едуард Прощук.

У 2010 році територію міста Калуш та сіл Кропивник і Сівка-Калуська вже оголошували зоною екологічного лиха. Через який час зону надзвичайної ситуації скасували, але відтоді нічого не змінилось. Навпаки - ситуація погіршилась. Єдине, що вдалося зробити - прибрати із затоплених територій понад 20 тисяч тон гексахлорбензолу та ґрунтосумішей з полігону, де зберігалися іржаві металеві бочки з отрутою. 

"Ми бачимо негативну динаміку. Грунт все більше і більше просідає, збільшуються й обсяги води в Домбровському кар'єрі. Це пряма загроза для питного водопостачання цілого регіону. І пряма загроза до потрапляння засолених, токсичних елементів в Дністер. Ми пропонуємо Державній екологічній інспекції в найкоротші терміни перевірити всі завдані довкіллю збитки, які вимірюватимуть в десятки мільйонів гривень", - наголосила голова Всеукраїнської екологічної ліги Тимочко Тетяна.

Нагадаємо, народний депутат з Калущини Едуард Прощук другий рік поспіль працює над розв'язання проблеми Домбровського кар'єру та звертається з цього приводу до уряду, міністерств та президента. 

"Неодноразово питання Домбровського кар'єру піднімалось на найвищих гілках влади, але результат на сьогодні не досягнутий. Наразі це питання знаходиться під пристальним наглядом Едуарда Прощука. За два роки праці ми усвідомлюємо, що результат буде. Едуард Прощук - людина наполеглива і поряд з ним сильна команда - представники комітету та представники цетральних органів виконавчої влади. Ми націлені на результат," - запевняє заступниця голови Екологічного комітету ВРУ Олена Криворучкіна