Сьогодні, 29 липня, в гранд-кафе «Люм’єр» о 19:00 полтавець Олександр Коба та киянка Катерина Гладка покажуть власний фільм «Дзеркала Станіслава» про Франківськ, який зникає.
Наприкінці червня полтавець Олександр Коба та киянка Катерина Гладка стали переможцями конкурсу на участь у резиденції для молодих україномовних письменників «Станіславський феномен-2016», інформують ”Вікна” з посиланням на Litcentr.
Протягом липня Олександр та Катерина брали участь у мистецьких експедиціях в карпатські села, провели вихідні в столиці сирних коників — Брустурах, отримали путівку до хати-майстерні (с. Бабин, Косівський район). Також вони зустрічалися з представниками франківського літературного явища — «Станіславського феномену» — Юрієм Андруховичем, Тарасом Прохаськом, Юрком Іздриком, Володимиром Єшкілєвим,Галиною Петросаняк.
Оскільки і Коба, і Гладка займаються не тільки літературою, а й відеозйомкою, то вони вирішили використати місяць у Франківську для створення власного документального фільму. В центрі його — невідомий Франківськ, точніше те, що вже зникло в цьому місті.
19 липня під час зустрічі з читачами у книгарні «Є», Олександр Коба розповів про відеопроект, над яким працювали разом з Катериною:
”Ми відзняли багато матеріалу, але монтувати його не має на чому. Фільм про Франківськ матиме хронометраж приблизно 40-50 хвилин, це історія міста. Але це не обов’язково буде цілісний документальний фільм. Це можуть бути окремі коротенькі новели на 3-4 хвилин, які складатимуться в свого роду цикл”.
На допомогу їм прийшли журналісти телерадіокомпанії «Вежа», які надали своє обладнання для монтажу. Тому останні кілька ночей Олександр і Катерина провели за монтуванням стрічки.
Серед героїв, які розповідають про Франківськ, якого вже немає, — письменники Тарас Прохасько, Олег Криштопа, Володимир Єшкілєв, художник Богдан Бринський. За словами творців фільму, багато локацій, які зараз є звичними для франківців, раніше виконували зовсім інші функції: так, у приміщенні антимонопольного комітету був бордель, а у підвалі однієї зі шкіл — катівня НКВС.
Катерина поділилася цікавим випадком, який спіткав їх під час зйомок. Резиденти фільму натрапили на новобудову, яка зведена прямо на місці розстрілу двох тисяч євреїв у часи війни. Дівчину вразило, що люди можуть купляти там квартири.
Олександр Коба та Катерина Гладка записали і відео, в якому запросили на показ нинішнього мера Івано-Франківська Руслана Марцінківа:
”Ми б хотіли запросити пана мера, який, як ми знаємо дуже любить історію і цікавиться збереженням архітектурних пам’яток цього міста. Майже за місяць нам вдалося поспілкуватися з місцевою громадою і вони кажуть, що ви, пане мер, дуже активно цікавитеся різними архітектурними і культурними об’єктами у Івано-Франківську, тому думаємо, що фільм, який ми зараз знімаємо, буде вам дуже цікавим, — чи то серйозно, чи то з легкою іронією сказали резиденти. Також вони запрошують забудовника Мельника і його будівельників, дирекцію 5 школи і Ольгу, яка працює над Філателією”.
https://youtu.be/bGfu20kUYW0