У Франківську поліція та муніципальні вартові все частіше говорять про псування комунального майна. Тим, хто знайде паліїв ліфтів, мерія навіть винагороду пообіцяла – спершу 50 тис грн, а потім і 100 тис. Та поки зловмисників піймати не вдається, місто сподівається на камери відеонагляду.
Лише за останній місяць у Франківську невідомі розбили кілька нових автобусних зупинок, вирвали пам’ятну плиту першому бургомістру Антоні Суханеку на алеї відомих франківців, що на Шевченка, понищили молоді саджанці дерев, пише Репортер.
Тож мер Руслан Марцінків запропонував посилити відеонагляд. У системі онлайнзакупівель Prozorro департамент житлової, комунальної політики та благоустрою оголосив допорогову закупівлю з придбання камер та обладнання для відео нагляду. Очікувана вартість – 195 тис грн.
Встановити обладнання переможець зобов’язується за п’ять днів. Згідно з умовами тендеру, він же власним коштом проводить монтаж і пуск обладнання, що має відповідати вимогам охорони праці, екології та пожежної безпеки. Заявки на участь у тендері приймали до 12 грудня. Однак через відсутність пропозицій торги відмінили. Ще одна така відміна торгів дозволить місту просто укласти договір із фірмою, яку оберуть на власний розсуд.
І хоч торги проводять комунальники, директор департаменту Михайло Смушак пояснює: після закупівлі камери передадуть КП «Муніципальна варта». Камери, які були встановлені у Франківську минулого року, вартовикам уже передали.
«Ми сьогодні робимо протопип ситуативного центру, щоб довести необхідність його створення, – говорить очільник Муніципальної варти Богдан Кухарук. – Купили великий монітор і обладнання, аби стежити за містом в онлайн-режимі. Так від камер значно більше користі, бо можна оперативно реагувати. Тепер наш черговий слідкує цілодобово».Цілодобове чергування у Муніципальній варті запровадили з 7 грудня. Тепер, якщо черговий бачить порушення, повідомляє патрулям. За словами Кухарука, нині в місті вже працюють понад 100 камер, з них приблизно 60 спрямовані на дороги…
Камери передають зображення з площі Ринок, вулиць Незалежності, Грушевського, Стуса, Карпатської, Вовчинецької, Леся Курбаса, Симоненка, Довженка, Пасічної, з Меморіального і Молодіжного скверів та скверу Первоцвіт.
Кухарук каже, за цей тиждень не спіймали нікого, але раніше вдавалося з допомогою записів вирахувати зловмисників заднім числом. Так, спіймали групу підлітків, які ламали смітники у сквері Княгинин.
«Сьогодні зображення з камер передається хаотично – на один реєстратор заведені камери з різних районів. Відтак на екран виводяться зображення одразу звідусіль. Тож зорієнтуватися важко», – додає очільник варти.У прес-службі патрульної поліції розповідають, що теж долучаються до боротьби з вандалами. Звично затримують підозрілих осіб з інструментами до скоєння злочину, або вже на гарячому ловлять із краденим.
Часто – вночі. Зазвичай це одні й ті ж люди, які до всього ще й перебувають під цілодобовим арештом за скоєне раніше. Усіх затриманих передають слідчо-оперативній групі, яка займається ними далі.
Так, минулого тижня патруль затримав чоловіка, який уночі ніс секцію з огорожі.
«Ще одного патрульні неодноразово затримували на вулицях Довженка-Сахарова, він краде електричні лічильники і плафони для освітлення під’їздів, – говорить Микола Гурак, речник патрульної поліції Франківська. – Його вже і патрульні ловили, і самі мешканці. А на Симоненка піймали чоловіка, який викручував LEDсвітильники з бруківки. В кишені мав уже викручені лампочки. Виявилося, що його теж вже неодноразово ловили».Микола Гурак каже, передати усі камери Муніципальній варті – добра ідея. Їх черговий теж має кілька виведених камер, за програмою «Безпечне місто», однак не встигає стежити, бо має ще роботу з викликами і перенаправленням патрулів.
Де будуть встановлені нові камери, Кухарук не зізнається. Каже – це секретна оперативна інформація, тому розголошувати її не може. Але переконаний – камерами треба охопити все місто разом із внутрішніми дворами:
«Є об’єкти комунального підпорядкування, за якими треба слідкувати цілодобово. Всюди поставити людей – не виправдано використовувати ресурс. Є зміст ще поставити камери на центральних вулицях і магістралях, на місця скупчення людей, туди, де часто здійснюють правопорушення. Камер бракує катастрофічно. І навіть тих 32, які ще куплять, їх все одно мало».В ідеалі має бути цілий штат людей, які працюватимуть у ситуативному центрі, і спеціальне програмне забезпечення, яке оброблятиме зображення з камер у режимі онлайн. Тобто не людина стежитиме за окремою камерою, а програма аналізуватиме зображення і повідомлятиме про залишені речі, покинутих дітей, порушення чи злочини.