Logo

“Зуб мудрості” видаляти чи ні: поради до Дня стоматолога

Сьогодні, 9 лютого – Міжнародний день стоматолога. 

З цієї нагоди КНП "Центральна міська клінічна лікарня Івано-Франківської міської ради" роз'яснює, чи варто видаляти “зуб мудрості”.

Зуби мудрості, «вісімки» або треті моляри – це жувальні зуби, які прорізуються до 18-25 років. Раніше ці зуби були нам потрібні для пережовування грубої, необробленої їжі, але зараз, коли практично все, що ми їмо, проходить кулінарну обробку, ці зуби виявляються не потрібні, при чому настільки, що в щелепи сучасної людини навіть не вистачає для них місця.

У 92% відсотків дорослого населення є зуби мудрості, до чого у чверті дорослих зуби або повністю, або частково ретиновані, тобто непрорізані.

Що ж може бути «не так» з зубами мудрості?

• Зуби можуть бути розміщені атипово (аномально).
• Зуби можуть травматично прорізуватися.
• Оскільки у зубів мудрості дуже часто не буває зубів-антагоністів, то нерівномірний розподіл навантаження впливає на роботу і стан скронево-нижньощелепного суглоба.
• Через нестачу місця в щелепі прорізування вісімок може спровокувати скупченість зубів.

Що ж робити?

Щоб уникнути описаних та інших можливих проблем, зуби мудрості слід видаляти. Якщо зуб прорізався над яснами, видалення його буде більш швидким і нескладним. Якщо ж зуб частково або повністю ретинований, або розташований атипово, потрібна повноцінна хірургічна операція. Завдяки сучасному анестетику, такі операції проводяться абсолютно безболісно.

Після видалення кілька днів треба буде дотримуватися призначення лікаря – полоскати рот певними розчинами, приймати протизапальні і болезаспокійливі препарати, можливо навіть антибіотик.

У яких випадках потрібно зберігати зуби мудрості?

Незважаючи на те, що загальна стоматологічна практика схиляється до того, що всі зуби мудрості підлягають видаленню (а в деяких країнах їх видаляють ще на етапі зачатків в підлітковому віці), в деяких випадках зуби слід зберегти.
   • Якщо щелепи досить розвинені, і зуб повністю прорізався, здоровий, і у нього є зуб-антагоніст, його можна не видаляти. Принаймні до тих пір, поки він не почне турбувати.
   • Видалити ретенований зуб можна у стоматологічному кабінеті ЦМКЛ.

 

Фото з відкритих джерел