Logo
10 Жовтня 2019, 16:30
Теги: сміття

У Тихому Океані запрацював унікальний проєкт зі збору пластику

Винахідники вважають, що конструкція "The Ocean Cleanup" допоможе збирати за рік 15 000 тонн пластику.

Система збору сміття The Ocean Cleanup вперше успішно впоралася зі своїм завданням в районі Великої тихоокеанської сміттєвої плями. Про це оголосив 2 жовтня творець проекту, 25-річний нідерландець Боян Слат на прес-конференції в Роттердамі, передає RFI.

«Тепер ми маємо автономну систему в Великій тихоокеанській сміттєвій плямі, яка використовує природні сили океану, щоб пасивно захоплювати і збирати пластик», – сказав Боян Слат.

Боян Слат має мрію – очистити світовий океан від пластикового сміття. І наполегливо йде до цієї мети, незважаючи на численні технологічні труднощі: технологію The Ocean Cleanup довелося переробляти тричі.

Вперше Слат представив свою ідею ще у 2012 році на конференції TED, коли йому було 18 років. Нідерландський ентузіаст впевнений, що океанський пластик «сам себе може збирати» за допомогою течій. Він запропонував розмістити в океані великі U-подібні «плавучі пастки» – автономні «поплавки», які діяли б як пересувна берегова лінія. Пластик, що скупчується в «пастки», можна регулярно відвозити на берег, де його можна переробити.

Випробування першої версії проекту (System 001) проходили в Тихому океані у вересні 2018 року. Корабель, який взяв на буксир очисну споруду, відчалив з порту Сан-Франциско. Однак з'ясувалося, що система не утримує пластик через швидкість пересування очисної споруди: поплавок рухався в океані приблизно з тією ж швидкістю, що і пластикове сміття.

Технологію вдосконалили, конструкцію зробили важчою, забезпечивши парашутним якорем. Але винахідники зіткнулися з іншою проблемою: пластикове сміття «переступало» через поплавок, не затримуючись у U-подібній «пастці». З цим викликом теж вдалося впоратися завдяки збільшенню поплавка.

Модифікований пристрій отримав назву System 001/B. Його відправили в Тихий океан в червні 2019-го. Уже вдалося зібрати різні пластикові вироби та – що важливо – дрібні пластикові частки, які можуть потрапляти в організми мешканців морів.

На сайті The Ocean Cleanup можна спостерігати, де в даний момент перебуває океаноочисна споруда.

«Ми змогли утримати пластик всіх розмірів. Тепер ми використовуємо природні сили океану, щоб збирати пластикове сміття. Океан робить все сам. З інженерної точки зору це великий успіх», – пояснює інженер-гідродинаміки The Ocean Cleanup Рейдер де Фейтер.

Творці The Ocean Cleanup ставлять собі за мету за п'ять років удвічі скоротити площу тихоокеанської сміттєвої плями. Зараз розмір «пластикового континенту» між Каліфорнією і Гавайськими островами в три рази перевищує площу Франції. Боян Слат вважає, що за рік з Тихого океану можна вивозити 15 тисяч тонн пластику.