Logo

День героїв з запахом пороху. В Івано-Франківську відтворили події Грубешівської операції УПА

Історичною реконструкцією бойових дій Грубешівського бою відзначили в Івано-Франківську День Героїв.

Як вже зазначалося, Грубешівська операція – спільна акція вояків Української повстанської армії та польської повстанської організації «Воля і незалежність» (ВІН), яка утворилась внаслідок реорганізації Армії крайової, проти військ НКВС СРСР, підрозділів Війська Польського та бійців польської громадської міліції. Операція відбулася в ніч з 27 на 28 травня 1946 року у місті Грубешів (нині повітовий центр Люблінського воєводства, Республіка Польща). Однією з її цілей було зірвати процес переселення етнічних українців з території Польщі до УРСР.

Історичну реконструкцію, яка відбулася 23 травня в Івано-Франківському міському парку культури і відпочинку імені Тараса Шевченка, підготували учасники Товариства пошуку жертв війни «Пам’ять» зі Львова, Коломиї, Вінниці та Івано-Франківська, багато з яких є ветеранами АТО/ООС. Вони продемонстрували напад вояків УПА та ВІН на пересильний пункт у місті Грубешові, куди щойно під охороною вояків Війська Польського прибув автомобіль з черговою партією цивільного українського населення, з метою їх переселення в подальшому до Радянського Союзу.

Учасники реконструкції відтворили військові однострої військ НКВС, Війська Польського, польської міліції та одяг, що його використовували вояки УПА та бійці ВІН. Реалістичності дійству надало використання у показових «боях» реальних зразків зброї тих часів – як стрілецької: кулеметів ДП-27, MG-34, пістолетів-кулеметів ППШ-41, ППС-43, МР-40, гвинтівок та карабінів Мосіна та Маузера, так і артилерійської – радянської протитанкової гармати калібру 45 міліметрів – так званої "сорокап’ятки". При цьому все це стріляло холостими набоями, лякаючи птахів на навколишніх деревах та змушуючи періодично здригатись дітей, жінок та (чого гріха таїти) багатьох чоловіків. Не обійшлося без раритетної техніки. У виставі «засвітилися» відомі нашим людям по багатьох кінофільмах про другу світову війну вантажний ЗіС-5 та один з перших радянських джипів ГАЗ-67, а також раритетний мотоцикл М-72. Особливе ж захоплення у глядачів, а найбільше – у малечі – викликав гарно відтворений діючий макет бронеавтомобіля БА-10. Він довгий час не хотів заводитись (ну, зрештою, все, як в армії), стріляв з курсового кулемета і періодично «випльовував» з баштової гармати клуби диму та спалахи вогню, імітуючи гарматні постріли.

За сюжетом дійства, вояки УПА здобули впевнену перемогу. Встановили на пересильному пункті синьо-жовтий прапор і звільнили цивільних українців, що їх вже підготували для переселення. Десь так воно сталося і в історії. Хоча насправді це була лише тактична перемога. Вже за півтори годину бою «упівці» відступили з Грубешова. Насправді Грубешівська операція не змогла зупинити трагедії переселення українців з території сучасної Польщі та й саме місто Грубешів на сьогоднішній день перебуває у складі Польської Республіки.

Що ж до реконструкції, то вона не залишила байдужим нікого з глядачів. Малечі цікаво було подивитись, як великі дяді стріляють один в одного зі справжніх кулеметів та гвинтівок, при цьому падають наче вбиті чи поранені. Присутні на дійстві військові з поблажливою усмішкою дивились на те, скільки часу реконструктори витрачають на заміну магазина в кулеметі, як приймають положення для стрільби чи як «непритомні» поранені допомагають евакуйовувати себе з поля бою. Жінки про себе думали «най Бог боронить від тієї войни»… І вже точно ні про кого з присутніх на дійстві тепер не скажеш: він не нюхав пороху.