Logo
3 Серпня 2020, 20:40

Франківські реконструктори відтворили середньовічний човен слов’ян

Старослов’янський човен-довбанку довжиною дев'ять метрів збудували у селі Хриплин Івано-Франківської міської ради. Це - третій човен, який реконструювали франківці Володимир Ільків та Назар Морозко.

При будівництві орієнтувалися на археологічні знахідки та історичні довідки тієї доби.

"Ми збирали археологічні дані, потім - зображувальні джерела того періоду, які показують, як човни виглядали. Наступний етап – це етнографічні дані, які дають можливість побачити технології. Чому саме така технологія, яким чином вона розвивалася, яким чином її використовували в цьому регіоні і чому вона не змінювалася. Це свого роду науковий процес", - розповідає Володимир Ільків.

Майстрували човен пів року. У проєкт вкладали власні гроші. Час від часу, фізичною працею, їм допомагали друзі.

Човен зроблений з соснових дощок. Деякі деталі - із дуба. Називають цей човен довбанкою через форму дна. За часів Київської Русі верхню частину човна могли використовувати повторно.

"В основному, в нас робили на кілки кріплення всі. Так, як метал завжди був дефіцитом і, в принципі, як ви бачите, тут металу дуже мало. Тільки на таких речах, на яких він необхідний. Тут по штевні (носі корабля) і якісь важливі конструктивні кріплення. Решта дощок кріплені на кілки", - каже Назар Морозко.

Шостого серпня на цьому човні сплавлятимуться по Дністру із міста Галич до села Лука. Участь в експедиції зможуть взяти усі охочі.

Детальніше в сюжеті Суспільного: