В Україні офіційно відкрито ринок сільськогосподарської землі приватної власності. Отож, що змінилося для українців з 1 липня 2021 року.
Про це інформують в Івано-Франківській облдержадміністрації.
Хто має право продати?
Громадяни України – власники земельних ділянок сільськогосподарського призначення.
Продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної і комунальної власності забороняється.
Поряд з цим, забороняються відчуження земельних часток (паїв), відчуження та зміна цільового призначення земельних ділянок сільськогосподарського призначення приватної власності, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), розташованих на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, крім передачі їх у спадщину.
Хто має право купити?
Ринок землі відкриватиметься поетапно.
Перший етап. З 1 липня 2021 по 31 грудня 2023 року покупцями зможуть бути лише фізичні особи-громадяни України, держава, територіальні громади, з обмеженням до 100 гектарів в одні руки.
Другий етап. З 1 січня 2024 року покупцями зможуть бути і юридичні особи, але за умови, що вони створені і зареєстровані за законодавством України, учасниками (акціонерами, членами) яких є лише громадяни України та/або держава, та/або територіальні громади, з обмеженням до 10 тисяч гектарів.
Третій етап. Після схвалення відповідного рішення на референдумі покупцями зможуть бути й іноземці, особи без громадянства, юридичні особи, створені і зареєстрованими за законодавством України, учасниками (засновниками) або кінцевими бенефіціарними власниками яких є особи, які не є громадянами України.
За скільки можна купити?
Ціна продажу земельної ділянки визначається продавцем на свій розсуд. Але до 1 січня 2030 року вона не може бути меншою за нормативну грошову оцінку земельної ділянки, вартість якої залежить від регіону і якості землі – десь це буде 20 тисяч, а десь 40 тисяч за гектар (наприклад, станом на 01.01.2021 по Івано-Франківській області показник НГО становить 26087 гривень за гектар ріллі).
Розрахунки, пов’язані із сплатою ціни земельних ділянок за цивільно-правовими угодами, провадяться в безготівковій формі.
Варто зауважити, що у разі відсутності у покупця землі документів, що підтверджують джерела походження коштів або інших активів, за які купується ділянка, її продаж буде заборонено.
Як можна купити?
З ініціативи власників земельних ділянок сільськогосподарського призначення їх продаж може здійснюватися на земельних торгах.
Земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу. Наприклад, можна продати землю через електронні аукціони. Щоб опублікувати лот, потрібно заповнити кадастровий номер і основні відомості про земельну ділянку. На торгових майданчиках буде додаткова фільтрація по районам, населеним пунктам, де розташовані земельні ділянки. Гарантійний внесок аукціону становить 5% від стартової ціни продажу земельної ділянки; розмір реєстраційного внеску визначається виконавцем і не може перевищувати 50 відсотків розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на дату публікації оголошення про проведення земельних торгів.
Інший спосіб — звернутися до нотаріуса.
Пакет документів, який потрібно буде подати нотаріусу, при укладенні договору між громадянами наступний:
документи, які підтверджують їх особу і громадянство України;
державний акт на право власності на землю, договір, свідоцтво про право на спадщину або інший документ, що підтверджує право власності;
документи про грошову оцінку відчужуваної земельної ділянки.
Окрім того, з метою визначення загальної площі ділянок, які має право набути у власність одна особа, нотаріусу необхідно буде надати відомості та документи про перебування набувача у шлюбі, у тому числі зареєстрованому за кордоном, та про набуття землі сільськогосподарського призначення на праві спільної сумісної власності подружжя.
Поряд з цим, з метою перевірки джерела походження коштів або інших активів набувача нотаріус має право витребувати у потенційного покупця відомості та документи, що підтверджують джерела їх походження.
Фото: офіційний веб-сайт Івано-Франківської ОДА.