За якихось 5 – 7 років територія Калущини може втратити доступ до якісної питної води, а Дністер може бути забруднено небезпечними розсолами, - вважає голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочка, яка у складі Міжвідомчої робочої групи Міндовкілля відвідала вчора Прикарпаття.
Значну загрозу довкіллю пані Тимочко вбачає у ситуації з Домбровським кар’єром. «Проблема Домбровського кар’єру розглядається вченими, громадськістю, урядовцями з 2007 року, бо саме в той час постало питання, що робити з цією величезною територією, яка заповнена солоними розчинами і яка тисне на навколишнє середовище, тому ще цей об’єм – мільйони кубічних метрів води, які зосереджені в кар’єрі, - тисне на навколишні території, навколишні оці маси, спричиняє підтоплення, спричиняє подальші провали», - розповідає еколог.
Сьогодні кар’єр поступово наповнюється прісною водою, переважно за рахунок атмосферних опадів. Тим самим збільшується рівень небезпечних розсолів. Наразі фактів просочування небезпечних розсолів з кар’єру у прісні водні горизонти немає, оскільки рівень розсолів поки що залишається нижчим, ніж ці горизонти.
Втім, на думку еколога, ситуація може докорінно змінитися вже найближчим часом.
Процес наповнення кар’єру прісними водами суттєво прискориться, коли до нього прорвуться води річки Сівка, що протікає поруч. Зі слів Тетяни Тимочко «бомбу уповільненої дії» було закладено ще років 30 – 40 тому, коли тут починали розробляти калійні солі відкритим способом. Власне, сам Домбровський кар’єр було побудовано у руслі Сівки, а саму річку було відведено. «Найбільша проблема в тому що колись, коли будувався кар’єр, просто посередині тут текла річка Сівка, і кар’єр збудували просто в течії Сівки, а саму річку обвели поза межами кар’єра і от за ці 30 – 40 років річка повертається в своє русло», - зазначила голова Всеукраїнської екологічної ліги. Вона нагадала, що під час сильних злив влітку 2020 року, води річки Сівки таки прорвали північний борт Домбровського кар’єру. Тож тепер прокладену північним бортом кар’єру ґрунтову дорогу, якою ще кілька років тому можна було проїхати вздовж борту, перерізає чимале (метрів зо п’ять в глибину і метрів з десять вшир урвище – слід прориву вод річки до «рідного» русла. «І ми бачимо, що у 2020 році, коли були страшні зливи, Сівка таки прорвала цей борт і почала… вона рухається сюди і в цьому є загроза, тому що прісна вода Сівки тепер поповнює солоний басейн – оцей солоний Домбровський кар’єр. Катострофічно швидше буде збільшуватися рівень і ця солона вода може зайти в течію Сівки і далі забруднювать, мати транскордонний вплив на Дністер. Це транскордонна проблема, але це серйозна проблема для довкілля і для навколишніх територій, тому що ці солоні води можуть зайти в підземні прісні горизонти і це загроза підземним водам і цілий регіон може залишитись без питної води.», - б’є на сполох Тетяна Тимочко.
З її слів (і з цим погодились члени міжвідомчої робочої групи, про що вже писав Типовий Франківськ), найперше, що необхідно зробити – це запровадити комплексний моніторинг – постійно неухильне спостереження за всіма деструктивними процесами, що відбуваються як у Домбровському кар’єрі, так і загалом у Калуському гірничопромисловому районі.
«Це питання системи спостережень, яка буде не лише спостереженням свердловин або візуальний огляд. Це має бути комплекс космічних знімків, які бачать всю територію і бачать зміни ці. Це можливість потім робити математичні моделювання і прогнозування і ті провалля, які існують в околицях Калуша або навіть в межах міста, вони пов’язані, звичайно, не тільки з Домбровським кар’єром. Це і шахтні поля затоплюються солоними розчинами, але насправді відбуваються дуже серйозні, а іноді невідворотні зміни довкілля. Якщо ми не зробимо зараз принаймні таку якісну картинку засобами сучасного спостереження, ми просто потрапляємо в пастку і може цей регіон просто залишитись без питної води назавжди», - зазначила голова Всеукраїнської екологічної ліги.
За даними Управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської обласної державної адміністрації, станом на 2021 рік у Домбровському кар’єрі міститься 26,89 мільйонів метрів кубічних розсолів. Площа водозбору кар’єру становить 360 – 380 гектарів, концентрація розсолів – 400 грамів на літр біля дна та до 10 грамів на літр – на поверхні.