Logo
28 Березня 2019, 15:33

Цимбали для сина: як прикарпатець змайстрував музичний інструмент

Українську народну музику важко уявити без цимбалів. Цей старовинний струнний інструмент був невід’ємним атрибутом весіль та інших святкових подій, народні ансамблі завжди мали у своєму складі цимбаліста.

Зараз вже мало хто може навчити грі на цимбалах, та й сам інструмент доволі непросто придбати. Також є кілька майстрів, які роблять цимбали власноруч, пише Ukraїner.

Одним із них – Іван Дзвінчук, мешканець карпатського села Космач. Майстер вже виготовив понад 30 інструментів і продовжує займатися улюбленою справою. Одні з перших цимбалів змайстрував для свого сина, щоб той мав на чому грати. Зараз робить інструменти для музичних шкіл та виконує приватні замовлення. Багато цимбалів майстер виготовляє і для дітей.

"Гуцульських цимбалів я зробив десь 33 штуки. Саме гуцульських. Є в мене в Канаді одні цимбали, є двоє у Польщі, є у Німеччині. Переважно я робив, де попит на них буде, де грали музиканти. Переважно Верховина, в ту сторону я робив. Робив я на Яремче, робив на Ворохту, Микуличин, Космач",- говорить Іван Дзвінчук.

Увесь процес — від пошуку дерева до тестування інструмента — Іван здійснює сам. Чоловік наголошує, що виготовлення музичних інструментів — це не проста справа, бо потрібно бути трохи ковалем, трохи музикантом, трохи зварювальником, словом, робити коло цимбалів усі роботи.

Цимбали — це старовинний струнний інструмент із дерев’яним корпусом у формі трапеції. На цимбалах струни приводять у коливання ударом палички чи молоточка. Саме тому тембр у них металевий, різкий і дуже гучний.

Прабатьки цимбалів існували ще 6 тисяч років тому. Цимбалоподібні інструменти були відомі в Азії, Китаї, Індії із давніх-давен.