Logo
3 Липня 2019, 19:50

У селі Старуня тривають пошуки можливих доісторичних знахідок

Мумія людини, давніша за єгипетські піраміди та англійський Стоунхендж. Результати її досліджень просто шокували науковців та перевернули історію.

Неоціненна знахідка належить Італії. Водночас українські науковці сподіваються відшукати щось подібне на Прикарпатті. І мають для цього усі підстави.

Про це йдеться в сюжеті програми ТСН.

Італія. Місто Больцано – за розмірами до найменшого українського обласного центру не дотягує. Але тут майже сотня готелів та сотні тисяч туристів на рік. Дехто прямує на гірськолижні курорти в Альпи. Проте, більшість приїздить відстояти довжелезну чергу – до іншого Альпійського дива. За цими дверима - людина, яка жила понад 5 тис. років тому.

Його називають Отці або Айсмен (Крижана Людина). Він старший за єгипетські піраміди та англійський Стоунхенж. Зберігся до сьогодні, бо 5300 років тому загинув і замерз в Альпах.

Заради унікальної знахідки в Больцано відкрили Інститут дослідження мумій та створили цілий музей. Неймовірна історія Отці трохи згодом… А поки що – історія, яка привела До Італії.

Прикарпаття. На полі під селом Старуня працює георадар. Професор Адаменко не зводить з нього очей. Понад 40 років він живе у передчутті великого відкриття.

"Там повинно бути! Якщо не мамонти, носороги, то якась інша фауна. А може… і наш… наш предок! Кроманьонець!", - каже професор кафедри екології Івано-Франківського національного технічного універститету нафти і газу Олег Адаменко.

Кроманьонців вчені називають пращурами сучасних європейців. Вони були дуже схожими на нас – ззовні. Але мали міцнішу статуру й трохи більший об'єм мозку. Поділу на раси не було. З луком-стрілами та списами полювали на мамонтів і волохатих носорогів. Першими в історії людства створили поселення, мали членороздільну мову та приручили собак.

100 років тому у цій землі знайшли забальзамовані бітумом та солями мумії тварин Льодовикового періоду. Серед них – волохатий носоріг, на туші якого – слід від списа. Тож, професор підозрює, що 40 тисяч років тому викопне болото могло вполювати й мисливця. Поготів поруч - археологи знайшли стоянку древніх людей.

"Поряд із добре збереженими тушами тварин і багатьох видів рослинності у таких відкладах цілком можливі й захоронення тіл давніх мисливців", - ідеться в науковій праці "Підсумки та перспективи археологічних досліджень у с.Старуня" (Л.Мацкевий, І.Кочкін, Г.Панахид, 2008 рік). 

 

Повертаємося до Італії.

"Під сонцем крига почала танути. Й оголила погруддя мертвої людини: голову, плечі", - говорить археолог Південно-Тірольського археологічного музею Андреас Путцер.

Спершу вважали - це альпініст, який загинув у горах кілька десятиліть тому. Що знахідці понад 5 тисяч років, ніхто й подумати не міг – доки не провели дослідження.

Тепер найвідоміша Крижана Людина у спеціальній камері Південно-Тірольського археологічного музею у Больцано. Тут науковці відтворили справжні умови альпійського льодовика, де її знайшли.

Дозволяють тільки подивитися через маленьке віконечко.

Понад пів тисячі науковців із усього світу 25 років буквально розбирали і досі розбирають мумію на молекули.

"Це найдавніша мумія у світі, що збереглася завдяки льодовику. Маємо усе – м'які тканини, м'язи, шкіру, шлунок. І навіть у шлунку – те, що Отці їв незадовго до загибелі", - говорить керівник Інституту дослідження мумій у м.Больцано Альберт Цінк.

Доктор Альберт Цін, крім Отці, вивчав мумії в усьому світі.

"Одне з відкриттів, яке нас просто шокувало, стосується здоров'я Айсмена. У його шлунку ми виявили бактерію хелікобактер пілорі, що спричиняє виразку. А ще Отці мав атеросклероз судин. Це хвороби сучасного світу. Ми ж досі вважали, що пращури були здоровішими за нас – бо мали кращу екологію, харчування та багато рухалися", - каже Альберт Цінк.

На тілі Крижаної Людини 61 татуювання. У надрізи на шкірі засипали деревне вугілля. Не для краси, припускають науковці, - так лікували.

"Ми не уявляємо, хто ці тату міг набити. В Європі 5 тисяч років тому такої культури не було. Принаймні, ми так вважали досі", - зазначає керівник Інституту дослідження мумій у м.Больцано.

Дослідники відновили зовнішній вигляд пращура. Чоловік років 45-ти. Зріст – 1 метр 60 см. Карі очі. Темне, хвилясте волосся. 38-й розмір ноги.

"Якби жив нині, я б сказав, що цей чоловік займається спортом. Але тоді, припускаю: Отці просто багато ходив горами", - говорить археолог Південно-Тірольського археологічного музею Андреас Путцер.

Дивовижним чином зберігся увесь його одяг - шапка, шуба, штани, взуття, та зброя.

"Топірець з лезом з чистої міді – справжня сенсація. Це означає - Мідний Вік в Альпах розпочався на тисячу років раніше, ніж вважалося досі. Крім того, ми з'ясували: цей метал аж із Південної Тоскани – майже пів тисячі кілометрів звідси - колосальна відстань тоді. Ця інформація перевертає наше уявлення про тогочасні контакти між людьми", - розповідає Андреас Путцер.

Важко повірити, але медики Центральної лікарні Больцано спробували відновити навіть голос пращура.

"З допомогою комп'ютерної томографії ми реконструювали шийний відділ мумії, гортань, голосові зв'язки, губи. Відтак створили 3Д-модель голосового тракту. Але абсолютно точно відновити голос неможливо. Оскільки м'які тканини сильно висохли, й ми не дізнаємося їхню реальну товщину та щільність", - пояснює фоніатр Центральної лікарні Больцано Франческо Аванціні.

Але найголовніша таємниця Отці досі не розкрита. Хто і за що його вбив? Йдеться про кримінальну справу 5000-літньої давності.

"Я вважаю, це - злочин! Його поранили зі спини. Й він стік кров'ю. Вбивця не взяв у нього цінних речей. Той же мідний топірець чого вартував?! Тож дуже схоже, що мотивом було щось особисте – помста чи ревнощі, наприклад", - припускає керівник Інституту дослідження мумій Альберт Цінк.

До головного речового доказу, який може мати на собі сліди вбивці, науковці ще не добралися – наконечник від стріли досі в мумії.

А надзвичайна знахідка тепер оповита зловісною легендою. Начебто з людьми, що порушили спокій мумії, стається те саме, що з відкривачами піраміди Тутанхамона в Єгипті. І на рахунку Крижаної Людини вже 7 жертв.

"Справді, кілька людей невдовзі померли. До прикладу, чоловік, який знайшов мумію, - нещасний випадок у горах. Також помер професор археології, який досліджував Отці. Але я вважаю це збігом, а не прокляттям! Я з Крижаною Людиною працюю вже багато років. Але ось я! І зі мною усе гаразд", - сміється керівник Інституту дослідження мумій у м.Больцано Альберт Цінк.

Водночас для цілої місцини Отці став благословенням – на ньому добре заробляють. В Альпи, до місця, де знайшли унікальну мумію, водять екскурсії. Біля підніжжя гори облаштували археопарк, де відтворили побут часів Крижаної Людини. А до музею у Больцано шикується величезна черга. Є місяці, коли він взагалі працює без вихідних.

"Торік побачити нашого Отці прийшли майже 300 тисяч туристів. Це наразі рекорд", - говорить заступниця директора Південно-Тірольського археологічного музею Катаріна Херсель.

Гроші у музеї роблять на дрібницях. Сувеніри не лише для дорослих, ціла вітрина - для дітей. Наприклад, набір розмальовок з Отці – 14 євро.

Повертаємося до України. Як вберегти те, що вже пролежало в землі тисячі років? І чому прикарпатські релікти розкидані по всьому світові. І чи можна це повернути, дивіться у середу, 3 липня, о 19:30 у ТСН.

Алла Пасс