Logo

В міській раді відбулось обговорення з головами ТГ Державного бюджету на 2022 рік

3 ініціативи Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України відбулося засідання регіональної платформи з політичного діалогу на тему: «Зміцнення фінансової спроможності громад та врахування пропозицій АМУ під час підготовки до другого читання проєкту Держбюджету на 2022 pік». У зібранні взяли участь голова Iвано-Франківського Регіонального відділення  Асоціації Міст України Юрій Стефанчук, очільник Івано-Франківської ТГ Руслан Марцінків, народні депутати України від Iвано-Франківської області - Оксана Савчук, Iгор Фріс, Едуард Прощук, Олена Вінтоняк, Олег Марусяк, міські, селищні, сільські голови, керівництво обласної влади та експерти. Захід модерував виконавчий директор Івано-Франківського РВ АМУ Юрій Стефанчук.

photo-2021-11-29-13-07-15

На початку засідання до народних депутатів та голів ТГ звернувся міський голова Руслан Марцінків, який зауважив, що станом на сьогодні вже 62 ТГ є членами Асоціації Міст України. Руслан Романович наголосив на тому, що цього тижня у Верховній Раді в другому читанні буде розглядатись Закон Про Державний бюджет України. А також звернув увагу на ті негативні зміни для обласних бюджетів, які передбачені в Держ.бюджеті на наступний рік. А це саме питання надходження до Держ.бюджету  5 % від ПДФО, адже ці кошти мали б надходити в бюджет ТГ.

 "Сьогодні зменшено коефіцієнт надходжень від земельного податку  підприємств енергетики, а також залізниці. Це означає, що приблизно на половину зменшаться надходження від податків, які сплачують Облгаз, Обленерго, Укрзалізниця до місцевих бюджетів. До прикладу, для Франківської громади така сума становитиме  10 мільйонів гривень тільки по Укрзалізниці", - наголосив Руслан Марцінків.

З року в рік держава недофінансовує делеговані місцевому самоврядуванню повноваження та намагається забрати в громад частину коштів. В проєкті закону про Дербюджет України на 2022 рік це проглядається у змінах до Бюджетного кодексу і відповідних підзаконних актах Кабінету Mіністрів. Съогодні  пропозиції АМУ, які представлено народним депутатам України від Івано-Франківської області, є збалансованими та враховують інтереси як Держбюджету, так і місцевих бюджетів, тому  територiальні громади сподіваються на підтримку реформи децентралізації та розвитку Miсцевого самоврядування при прийнятті основного фінансового документу країни на 2022 рік.

photo-2021-11-29-13-07-17

 Під час виступу народний депутат Едуард Прощук  наголосив, що є неприйнятним вилучення 5% ПДФО з обласних бюджетів, адже це поставить під ризик фінансування програм, які дотепер фінансувались з обласного бюджету. Водночас він відзначив чудову  ініціативу щодо  передачі  доріг місцевого значення на баланс Укравтодору. Депутат також навів приклад позитивної співпраці державного бюджету та місцевого  - «Наш міст», а це приблизно 80 мільйонів гривень було відправлено на підтримку цього проєкту. «Адже це ключовий проєкт для міста Івано-Франківська», - наголосив депутат.

«Хочу згадати про чудову програму «Питна вода» та наголосити, що дана програма буде підтримана, тому закликаю органи місцевого самоврядування готувати проєктно-кошторисну документацію. Сьогодні  тут немає політичних партій, а є люди, які хочуть розвивати Прикарпаття», - звернувся до присутніх Едуард Прощук.

Народний депутат Ігор Фріс зауважив, що ринок  землі, який стартував з 1 липня, стоїть. Тому надходження до Держ. бюджету від продажу земель є набагато меншими, ніж розраховувала держава. Станом на сьогодні  є цікаве бачення, а саме, щоб Державна Фіскальна служба внесла з квітня місяця такі зміни: податки при переоформленні земельних ділянки мають осідати не там, де відбувається реєстрація купівлі-продажу, а там, де власне знаходиться земельна ділянка. Це проблема  всіх територіальних громад, де немає нотаріусів, які переоформляють землю.

 

Народний депутат Олег Марусяк зауважив, що бюджет вже збалансований і не просто буде врахувати ті правки, які не враховані. Він також звернувся до голів ТГ, закликаючи їх використовувати різноманітні державні програми, які надаються спеціально для підтримки ТГ.

Виконавчий директор Івано-Франківського РВ АМУ Юрій Стефанчук, підбиваючи підсумки заходу, зазначив: «Сьогодні, перед прийняття Державного бюджету на 2022 рік, триває дискусія навколо одного з базових податків для місцевих бюджетів – податку на доходи фізичних осіб та забезпечення його сплати за фактичним місцезнаходження підрозділів. Для  громад Прикарпаття важливою є законодавча ініціатива щодо збільшення відсотку зарахування ПДФО із 60 до 65 відсотків, адже це можливість отримання додаткових понад  350 млн. грн., що  що дозволить частково компенсувати видатки перекладені державою на органи Micцевого самоврядування, зокрема фінансування державних соціальних гарантій, виплату заробiтної плати непедагогічним працівникам закладів середньої освіти, утримання таких закладів, забезпечення навчального процесу, фінансування комунальних послуг та енергоносіїв закладів охорони здоров'я. Всі, без винятку, сільські, селищні та міські територіальні громади отримають додаткові надходження до своїх бюджетів, а це дозволяє планувати розвиток громад у наступному році.