Logo

Вже з травня 5 мільйонів українців можуть залишитись без гарячої води, а з жовтня - без тепла - Асоціація міст України

АМУ підготувала заяву з низкою вимог до Уряду та нардепів

120 міст України з населенням загалом 5 мільйонів громадян можуть вже з травня залишитись без гарячої води, а з жовтня без опалення. При цьому бюджетні установи залишаться без газу.

Про це йшлося на позачерговому засіданні Правління Асоціації міст України, яке відбулося 20 травня, - повідомили у пресслужбі АМУ.

Нагадаємо, з 20 травня Уряд припинив регулювати ціни на газ для комунальних теплопостачальників та більше не зобов’язує НАК «Нафтогаз України» продавати блакитне паливо для теплокомуненерго за фіксованими цінами.

Позицію представників місцевого самоврядування з даного приводу висловив Голова АМУ Віталій Кличко.

«Сьогодні склалася критична ситуація. Із 20 травня припиняється обов’язок НАК «Нафтогаз» постачати підприємствам теплопостачання природний газ за режимом «Покладення Спеціальних Обов’язків». Такий режим передбачав обов’язковість постачання природного газу за фіксованою ціною, без передоплати. А його скасування означає, що тепер підприємства будуть купувати газ у «Нафтогазу» чи інших постачальників за ринковими умовами. НАК «Нафтогаз України» вже виставив неприйнятні умови. - Ціна вище 9 грн за 1 кубічний метр, авансова оплата, подобове замовлення обсягів газу, надмірні штрафні санкції навіть за дрібне відхилення від умов НАКу», - зазначив очільник Асоціації міст України.

З його слів, така ситуація призведе до стрімкого зростання тарифів для населення та неплатежів за спожиті комунальні послуги, непомірних видатків бюджетів територіальних громад на закупівлю природного газу для садочків, шкіл, лікарень.

Голова АМУ нагадав, що 9 лютого цього року між Урядом України, НАК «Нафтогаз України», НКРЕКП та Асоціацією міст України був укладений Меморандум щодо врегулювання проблемних питань у сфері централізованого постачання теплової енергії та постачання гарячої води. Органи місцевого самоврядування взяли на себе і виконали наступні зобов’язання. - Тарифи на послуги теплопостачання та гарячого водопостачання протягом опалювального сезону не зросли. Було забезпечено безперебійне надання цих послуг споживачам.

«Однак Уряд відмовився виконати взяті на себе зобов’язання. А саме: компенсація втрат комунальним підприємствам не здійснюється, що не дозволяє розпочати підготовку до опалювального сезону; рахунки комунальних підприємств теплопостачання арештовують, блокують роботу підприємств, люди залишаються без заробітної плати. Отже Уряд та «Нафтогаз» своїми діями вже в травні залишають 120 міст - 5 мільйонів громадян - без гарячої води. А бюджетні установи - без природного газу. З жовтня ж все населення може залишитися без централізованого опалення», - зазначив Кличко.

Зважаючи на викладене, Правління АМУ ухвалило заяву від імені органів місцевого самоврядування, у якій озвучило низку вимог до Уряду та Верховної Ради України, а саме:

- негайно розблокувати рахунки комунальних підприємств та припинити нарахування непомірних штрафних санкцій;

- компенсувати втрати комунальних підприємств, які виникли внаслідок рішень, ухвалених органами державної влади;

- гарантувати постачання природного газу в достатніх обсягах комунальним підприємствам на умовах післяплати за ціною, що врахована в діючих тарифах на тепло та гарячу воду для населення;

- ухвалити законопроект, що забезпечить реструктуризацію заборгованості комунальних підприємств за спожитий природний газ, списання штрафних санкцій та відшкодування різниці в тарифах.

Асоціація міст України наголосила, що ці питання необхідно вирішити невідкладно! Не можна залишати людей без послуг і перекладати на місцеві бюджети витрати, які вони не зможуть покрити.