Logo
6 Грудня 2021, 18:02

«Я вірю, що не зважаючи на найгірші сценарії, ми не втратимо Українську державу»: Мирослав Кріль, голова Обласної асоціації учасників і ветеранів АТО та ООС.

  • В 30-ту річницю Дня збройних сил України ми поспілкувались з тим, хто обороняв нашу державу в 2014 році і сьогодні, при потребі, знову готовий взяти до рук зброю, щоб стати на захист нашої держави. У липні 2014 року Мирослав Кріль пішов добровольцем в 24-й окремий штурмовий батальйон ЗСУ “Айдар”. Службу проходив на посаді сержанта взводу в 2-й штурмовій “афганській” роті безпосередньо в зоні бойових дій. В 2014-2015 роках виконував обов’язки заступника командира роти. Після демобілізації в 2019 році очолив Обласну асоціацію учасників і ветеранів АТО.
    • Пане Мирославе, нещодавно Верховною Радою ухвалено державний бюджет на 2022 рік. Чи відомо вам, яке фінансування для ветеранів АТО та ООС з обласного бюджету передбачено на наступний рік?

      Хоча обласний бюджет на 2022 рік ще не сформований, проте нещодавно ми мали зустріч з керівниками профільних комітетів обласної ради, зокрема з головою постійної комісії з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та інвестицій Назарієм Іванівим, головою комітету з питань учасників бойових дій, яку очолює Наталія Чаплинська, начальником фінансового відділу ОДА Іриною Мацькевич. Попередньо обговоривши це питання, ми визначились, що сума залишається на рівні 2021 року. Нажаль, збільшення фінансування не очікується. З Облдержадміністрації це аргументують тим, що невідомо, які будуть поступлення в обласний бюджет після остаточного прийняття тих чи інших законів в Верховній Раді.

      Отож, розмір коштів залишився на рівні минулого року, а це приблизно 10 мільйонів гривень, які йдуть на фінансування різних напрямків, починаючи з соціального захисту учасників бойових дій та їх сімей, це медичні послуги, санаторно-курортне лікування. Звичайно, нам би хотілось збільшити цю  суму, адже кожного року не тільки збільшується кількість ветеранів АТО, учасників бойових дій, також інфляція з’їдає ці кошти. Адже певні медичні послуги дорожчають з року в рік. Якщо 2 роки тому за 1 мільйон гривень ми могли забезпечити лікування 80 ветеранів АТО , то сьогодні на цю суму такі ж медичні послуги можуть отримати тільки 50 чоловік. У нас було прохання до ОДА збільшити фінансування бодай в напрямку медичного забезпечення. На медичні послуги згідно попередніх програм виділяється 1 мільйон 600 тисяч гривень. До прикладу, стоматологічні послуги, які є коштовними, не фінансуються ні з державного, ні з обласного бюджетів. Ветеран АТО змушений такі послуги оплачувати зі своєї кишені. До прикладу, того року виділялось 8 тисяч гривень на рік на одного учасника бойових дій на забезпечення стоматологічних послуг. Ці ж кошти не забезпечують повного спектру стоматологічного обслуговування. Ми вдячні голові бюджетного комітету, Назарію Іваніву, за те, що пішов нам на зустріч і буде ініціювати збільшення суми коштів в напрямку медичного обслуговування.

image

  • Про які наміри та плани як голова Обласної  асоціації  учасників і ветеранів АТО та ООС ви б хотіли поділитись з «Типовим Франківськом»?

Нещодавно ми вийшли з пропозицією створення фонду при голові обласної ради для розвитку підприємництва серед ветеранів АТО. На даний час вже існує схожий фонд. Цей фонд функціонує таким чином: виплачується одноразова матеріальна допомога учасникам бойових дій чи їх сім’ям, які пишуть заяву на ім’я голови обласної ради. В цьому фонді є більше 1 мільйона гривень. Люди отримували разову допомогу в розмірі декількох тисяч гривень. Це невелика сума коштів, та ми й не відмовляємось і від такої допомоги. Проте наші прагнення та плани дещо інші. Ми б хотіли, щоб до цього фонду додали кошти на розвиток підприємництва. Люди вертаються з війни, вони не адаптовані до сьогоднішнього суспільства. Багато хто, шукаючи шляхів самореалізації, мріє розпочати свою справу, створюючи робочі місця для своїх побратимів. На потрібно давати нашим ветеранам готову рибу, тобто соціальні виплати. Їм потрібна вудочка, тобто спосіб, як самим заробляти кошти. Отож, ми мріємо про створення такого фонду із закладеною там немалою сумою коштів. Варто відзначити, що цього року вперше було виділено 200 тисяч гривень на схожу ініціативу, але як? Ці коши були виділені на Департамент розвитку підприємництва, Департамент ці кошти  перекинув на Фонд розвитку підприємництва, а Фонд аж у грудні цього року запропонував створити деякі проєкти для підприємців, які могли б претендувати на певну частку цих коштів. Сума сама по собі є невелика. Для підприємців навряд ці кошти стануть у пригоді, тим більше під 5 % на три роки…

 Ми ж зацікавлені, щоб був створений фонд при обласній раді, де було б закладено хоча б 2 мільйони гривень. Щоб був створений комітет чи комісія, куди б увійшли представники обласної влади, депутатського корпусу, представники АТО. Тоді до нас могли б звертатись ветерани бойових дій, які вже мають власну справу, але їм не вистачає фінансування для її розвитку. Особливо, якщо це стосується сільськогосподарських підприємств, адже для розвитку такого бізнесу фінансування у розмірі 20-50 тисяч гривень недостатньо. Щоб започаткувати бізнес, щоб віддати ці кошти, потрібно бодай три роки. Отож, переписувати потрібно саму програму. Вона має бути довгостроковою, на 5-10 років. Мають виділятися кошти з певною відстрочкою виплат і на певний безпроцентний пільговий період для виплати цих коштів. Це неабияк стимулюватиме розвиток підприємництва сере ветеранів АТО.

  • Сьогодні все більше надходить тривожної інформації від нашої розвідки про те, що є чіткі сигнали про можливий наступ на наші кордони з боку Російської Федерації. На вашу думку, як військового, чи  наша армія в силі дати опір агресору?

    Звичайно, диму без вогню не буває. Якщо розвідка подає нам таку інформацію, значить так і є. Дійсно, у нас загрозлива ситуація на кордонах України. Стягуються потужні бойові комплекси, військове обладнання не тільки на наших кордонах з Росією, але й на наших кордонах з Білорусією. Якщо раніше ми могли розраховувати, що через Білорусію російські війська не підуть, то зараз ми на це розраховувати не можемо. І відповідно, маємо бути готові до поганого сценарію розвитку подій. Моя особиста думка така: або ж Путін піде в наступ, або ж це просто гра, щоб вибити з Європи та США більше поступок щодо України. А це і блокування нашого вступу в НАТО, в  Євросуюз, дестабілізація ситуації в країні загалом. Тому, наші війська мають бути готові до найгіршого сценарію. Я сподіваюсь, що наш головнокомандуючий розуміє важкість ситуації. Наші збройні сили очолюють професійні військові, які користуються авторитетом  в середовищі самих військових. Я думаю, що ці люди добре розуміють всі ризики і готуються до них. Окрім того, я, як і більшістю моїх побратимів, вже давно прийняли рішення, що у випадку будь-якої небезпеки у нас вже приготовані «тривожні рюкзаки» і ми готові знову взяти зброю, щоб захищати нашу державу. Це буде фактично повторення подій 2014 року, коли люди зрозуміли, що їм потрібно захищати свою Батьківщину. Легкої прогулянки для Росії однозначно не буде. Більше того, сьогодні збройні сили України по рівню оснащеності мають набагато більше можливостей відбити ворога, ніж це було в 2014 році. Я вірю, що не заважаючи на найгірші сценарії, ми не втратимо Українську державу. Ми зробимо тут палаючу землю для окупанта, щоб йому на довгий період відпало бажання йти з мечем до нас.

     

                                                                                                                                                                                   

                                                                                                                                                                                      фото з відкритих джерел