Logo
14 Листопада 2021, 18:05

Як виховувати емоційний інтелект у дітей

Зазвичай люди приділяють багато уваги інтелектуальному розвитку дитини: слідкують за оцінками в школі, мотивують вивчати іноземні мови, пропонують провести час за розвиваючою грою. Батьки кажуть, що це величезний внесок у майбутнє дитини. Проте, далеко не всі дорослі турбуються про розвиток емоційного інтелекту дитини.

Національна гаряча лінія для дітей та молоді розповідає чому ж цьому справді варто приділити увагу.

Емоційний інтелект – це знання про емоції, вміння їх усвідомлювати та контролювати, розрізняти настрій та наміри інших людей, адекватно реагувати на поведінку оточуючих. Розвиток емоційного інтелекту неабияк впливає на формування почуття емпатії в дитини та побудову дружніх стосунків у колективі. Окрім того, високий емоційний інтелект допомагає і в навчанні: він дозволяє правильно сприймати інформацію, сприяє розвитку аналізу та встановленню успішної комунікації. Діти з високим емоційним інтелектом, як правило, мають багато друзів, знаходяться в гармонії з собою та займають лідерські позиції у соціумі.

Як формується емоційний інтелект?

Емоційний інтелект формується протягом дитинства. Спочатку дитина вчиться розуміти, що вона відчуває, мотиви своїх вчинків; потім приймати свої емоції; а після намагається вже керувати ними. Задача батьків – допомогти дитині зрозуміти, що вона відчуває у тій чи іншій ситуації; дати розуміння того, що страх/злість/радість – це нормально; навчити дитину проживати та пропрацьовувати свої емоції.

Які типові помилки роблять дорослі у цій темі?

   Знецінюють емоції дитини.
Такі вирази як «Чому ти засмучуєшся? Ну і що тут страшного, що Таня не захотіла з тобою йти в кіно? Знайдеш собі іншу подружку!» не розв'язують проблему, а лише поглиблюють її. У цьому випадку дитина може відчувати сум або злість. Не треба заперечувати ЇЇ почуття. Дайте їй спокійно прожити емоції та підтримайте дитину.

   Не пояснюють емоції.
Емоції дуже часто є мотивами нашої поведінки. Наприклад, дитина може агресивно поводити себе з батьками через те, що в неї проблеми у школі. Вона не задоволена одним із аспектів свого життя. Обов’язок батьків – не покарати, а з’ясувати, що відбувається; допомогти дитині усвідомити свої почуття, підтримати та розділити її емоції.

   Забороняють «неправильні» емоції.
Значна частина людей вважає, що деякі емоції є «неправильними» взагалі або ж неприпустимими у соціумі. Наприклад, плакати на людях – це соромно. Така позиція може бути дуже шкідлива для дітей. Несформовані особистості після таких тверджень можуть втрати зв’язок зі своїми емоціями, страждати на психосоматичні захворювання та не знаходити спільну мову з однолітками.

То як діяти дорослим, аби діти добре розуміли себе?

Говорити з дітьми: розповідати, які емоції існують; підказувати дітям, що вони відчувають у тому чи іншому випадку; звертати увагу на емоції та настрій інших людей; розділяти емоції, давати можливість їх проживати та підтримувати.

Щодо питання психоемоційного стану Вашої дитини, Ви завжди можете звернутися на Національну гарячу лінію для дітей та молоді за номером: 116111 або 0800500225.