Logo
21 Березня 2019, 19:26

Музей Історії Франківська: як культурним продуктом закохати у місто

До святкування 357-річниці Івано-Франківська ініціативна група містян готує унікальний подарунок - Музей Історії Франківська.

Його відкриють, 3 травня, у Палаці Потоцьких на час проведення Міжнародного фестивалю «Карпатський простір».

Журналістка Типового Франківська поспілкувалася з організаторами проекту та дізналася про складність пошуку потрібних експонатів для Музею. Також чи зможуть поринути в атмосферу давнього Станиславова франківці й гості міста після завершення фестивалю.

За словами громадської активістки, ініціаторки проекту «Франківськ, який треба берегти» Марії Козакевич, ідея створення Музею Історії Франківська – це логічне продовження ініціативи збереження архітектурної спадщини.

Відтак зазначає, чим більше старовинних дверей та вікон реставрують все частіше знаходять в дворах старовинні кахлі, плитку, яку просто викидають. Тож з’являється бажання не тільки фізично рятувати ці речі, а й працювати з людьми та пояснювати їм, що викидати та нищити подібне не можна.

Як відзначає Козакевич, таким чином франківці нищать історичне обличчя  міста. Поставивши всюди безликий пластик, просто занедбуємо індивідуальність і особливість Івано-Франківська.

«Івано-Франківську 357 років, а свого дому для зберігання і матеріальної, і нематеріальної спадщини досі немає. Мова йде не тільки про самі експонати і якісь фізичні об’єкти. Мова йде про те, що в такому місці могли б збиратися люди, проводитися лекції, там можна людей вчити як потрібно себе поводити в історичному середовищі. Для чого ми маємо берегти це історичне обличчя міста. І, таким чином, виховувати дійсно свідомих містян, які будуть це місто берегти. І Франківськ від цього буде тільки кращим, ми житимемо в красивому і доглянутому місті», – розповіла активістка.

Тож, за словами, Козакевич, уже кілька років вона збирає такі експонати.

«Це буде не лише експонування старовинних предметів. Це буде інтерактивна подача, коли ти можеш чогось навчитися. Тобто будуть різні форми залучення відвідувачів до процесу пізнання свого міста, його історії та культури. Експонати, які зараз приносять люди, на жаль, вже не можна повернути на їхнє історичне місце. Тому вони можуть знаходитися в музеї. Деякі з речей ще можна відреставрувати. Тому ми намагаємося зробити таку виставку і дати поштовх до створення культурної інституції Музей міста», - зазначає Марія Козакевич.

Проект реалізовують за підтримки фестивалю «Карпатський простір», Івано-Франківської міської ради, міського голови і Простору Інноваційних креацій «Палац».

«В нас чомусь так сприймається, що моя квартира – це моя власність, а те за дверима – мене не стосується, мій під’їзд, мій двір – це ніби не моє і хай хтось інший наводить там порядок. Так не має бути. Мета Музею – закохати містян у Франківськ, зробити їх свідомими та відповідальними за місто, в якому живемо. Хочеться зробити такий, знаєте, прецедент того, що музей може бути затребуваним культурним продуктом. Він може виглядати класно, цікаво, сучасно, інтерактивно, не занудно», - додає франківчанка.

Втім чи діятиме Музей й надалі після завершення фестивалю і дня міста, невідомо. Оскільки саме приміщення Палацу Потоцьких ще не підготовлене до постійного зберігання експонатів. 

«Поки що обумовлено проведення суто під час фестивалю «Карпатський простір. Можливо на час літа нам вдасться придумати, як воно могло б функціонувати, поки буде тепло. А далі будемо думати. Я сподіваюсь, що це буде перша спроба, перший крок. Можливо, в майбутньому Музей буде знаходитися не в цьому приміщенні, а в більш пристосованому. Я гадаю, що наше місто достойне того, щоб мати свою будівлю, яка буде присвячена його історії та архітектурі», - резюмує Марія Козакевич.

До створення та облаштування Музею Історії Франківська залучено чимало фахівців з різних галузей. Переважно це люди, які мають досвід роботи в музеї. Але не тільки. До ініціативної групи по Музею належать майстри, дизайнери, кравчині, фотографи, історики, діячі-активісти, люди, які люблять наше місто, волонтери.

«Творить проект команда небайдужих і активних містян, які захоплюються красою і неповторністю Івано-Франківська, хочуть показати її всім мешканцям. І для цього в Музеї створять експозицію поєднання сучасності і старовини, де можна буде пофотографуватися, буквально доторкнутися до минулого», - розповідає співорганізаторка та волонтерка Олена Крицко.

 Музей буде розміщений у Палаці Потоцьких невипадково, оскільки місце є історичним і пов’язаним з іменем засновника міста.

«Палац Потоцьких – це унікальне місце в Івано-Франківську. І чомусь, на жаль, воно взагалі не задіяне, закинуте, люди не знають про нього, люди не можуть туди потрапити. А коли відкриється Музей Історії саме там, - можливо буде відновити сам Палац, зайнятися реставраціями та облаштуванням території, для самих франківчан стане можливо робити ще більші проекти», - відзначає Олена Крицко.

Приблизно дев’ять просторих з високими стелями, кімнат будуть облаштовані під дух історії Івано-Франківська.

«Це багато, і за такий відрізок часу потрібно активно працювати і залучати людей. Як на мене, створення такого Музею - це важливий крок для Франківська, для наступних поколінь. Творимо його для того, щоб жителям Івано-Франківська було цікаво пізнавати це місто та, щоб вони більше його полюбили», – наголошує франківчанка.

 

Підготувала Надія Ярема