Logo
13 Травня 2019, 17:47

Покинуті авто у Франківську: хто забере металобрухт з вулиць міста

З весною починаєш звертати увагу на красу Івано-Франківська: не можуть не тішити заквітчані саджанці дерев, квіти, прибране середмістя. Втім у весняного, сонячного міста є й інша сторона.

Наприклад, покинуті автомобілі у середмісті. Проте навряд хтось помічає, як на Стометрівці, поруч із кафе, роками стоїть покинутий «Mercedes-Benz», у дворику на Грушевського припаркований старенький напіврозсипаний ВАЗ. В одному із дворів поруч з вулицею Мазепи стоїть синій «Barkas».

Журналістка Типового Франківська дізналась, хто може прибрати покинуті авто із вулиць міста та чим вони загрожують франківцям.

Заступник начальника Івано-Франківського відділу поліції ГУ НП в Івано-Франківській області Леонід Гончарук зауважив, якщо покинутий автомобіль не заважає дорожньому руху, припаркований за правилами та не перешкоджає громадянам, він не створює правопорушення. І додає, ніхто у місті не веде реєстр, контроль залишених авто. 

«Кожен власник транспортного засобу може припаркувати його у місцях, де це дозволено і не заважає іншим жителям міста: пішоходам, водіям. Якщо автомобіль перешкоджає комусь, громадянин може звернутись на лінію 102, приїде екіпаж поліції і буде вживати заходів», - зазначає Леонід Гончарук.

За словами заступника очільника міської поліції, згідно з правилами дорожнього руху патрульна поліція може евакуювати автомобіль на арештмайданчик, якщо він суттєво перешкоджає дорожньому руху. І після того, як прийде власник забрати свій транспортний засіб, на нього буде складений протокол. Якщо авто не перешкоджає, проте комусь таки заважає, – можна встановити власника і зв’язатись із ним, попрости забрати машину.

«Якщо власники автомобілів не йдуть на контакт, а припарковане авто не порушує закон, то змусити забрати його, важелів немає. Втім йдеться саме про зареєстровані, не крадені транспортні засоби», - додає Леонід Гончарук.

Поліцейський каже, має бути особа, яка в заяві чітко скаже, що їй такий автомобіль перешкоджає, створює утруднення пройти чи проїхати з візочком. І якщо є така заява, а краще коли колективна не мало би бути жодних проблем.

З проханням вплинути на власника авто, можна звернутись до балансоутримувача будинку, розповідає правоохоронець. Масових звернень немає, проте, пригадує, був випадок, коли жителі кількох під’їздів об’єднувались, збирали підписи про те, що такий транспортний засіб їм заважає. Спілкувались із балансоутримувачем, а той впливав на власника.

«Але ще є ситуації, коли власника немає. Він міг померти або бути за кордоном. Зважаючи на те, що це чиєсь майно, то ніхто не має права ним розпоряджатись і робити з ним певні дії. Якщо, звісно, воно не створює незручностей, - наголошує поліцейський та додає. - Якщо з’явиться хоч одна людина, яка напише заяву, що їй цей автомобіль перешкоджає, тоді патрульна поліція цілком законно може його евакуювати».

Леонід Гончарук зазначає, припаркувавши авто неправильно, власник порушує «Статтю 122. Перевищення встановлених обмежень швидкості руху, проїзд на заборонний сигнал регулювання дорожнього руху та порушення інших правил дорожнього руху» Кодексу України про адміністративні правопорушення.

За словами поліцейського, нею передбачено штраф близько 500-510 гривень. Окрім цього власник авто, забираючи транспортний засіб із арештмайданчика, заплатить за послуги евакуатора. Є спеціальна тарифікація, яка залежить від того, скільки авто знаходилось на майданчику.

«Чим довше цей автомобіль стоїть покинутим, тим швидше він перетворюється на купу брухту, адже виникають різні пошкодження. І всі, кому не лінь, викидають туди сміття та відходи. Так може і пожежа виникнути, оскільки в авто є легкозаймисті матеріали. Я б не сказав, що це небезпека, але це точно незручність», - наголошує заступник очільника міської поліції.  

Залишення автомобіля - це перш за все порушення правил дорожнього руху.

«Наприклад, людина живе в багатоповерхівці, залишила в себе в дворі будинку автомобіль і поїхала у відпустку на тиждень чи місяць. Правила не порушено, авто нікому не заважає. Якщо хтось прибере авто, це викличе у власника обурення», - підсумовує правоохоронець.

Це контролює патрульна поліція. Втім за всіма вгледіти неможливо, по-перше, автомобілів у місті дуже багато, а, по-друге, авто можна залишити, і воно нікому не заважатиме.

                                                                                                                                           Підготувала Вероніка Ковбасюк