Logo
29 Квітня 2021, 09:15

Чистий четвер: традиції, що можна і не можна робити цього дня

У Чистий четвер потрібно очиститися як духовно, так і фізично, а також провести прибирання в будинку.

Чистий (Великий) четвер християни східного обряду традиційно відзначають за три дні до Великодня. Віруючі згадують про останні дні Ісуса Христа перед розп'яттям, а в народі цей день обріс багатьма обрядами й традиціями.

Під час богослужінь у цей день згадують одну з найважливіших євангельських подій: Таємну вечерю, на якій Ісус Христос омив ноги своїм учням, показавши тим самим приклад братської любові та смиренності. Згідно з Євангелієм, на Таємній Вечері Ісус Христос встановив обряд євхаристії - Святого Причастя, переломив хліб і роздавши його присутнім.

Традиції Чистого четверга

У цей день потрібно очиститися як духовно, так і фізично. Вважається, що вода в цього дня має цілющі властивості і якщо викупатися в Чистий четвер до сходу сонця, то можна зміцнити здоров'я і позбавитися від негативної енергетики. Перед купанням рекомендується прочитати молитву.

У Чистий четвер потрібно прибирати й доводити до ладу свій будинок. Необхідно вимити підлогу, вікна, стіни, стелі, а також витерти пил і викинути все сміття. Згідно з повір'ям, так можна позбутися від усього негативу, який накопичився в оселі протягом року. Здавна вважається, що у кого в Чистий четвер у будинку бруд, то й весь рік проведе у сварках.

Великий четвер - останній день перед Великоднем, коли можна займатися господарськими справами.

Варто пам'ятати, що з Чистого четверга на Страсну п'ятницю не варто залишати невимитий посуд і замочену, але не випрану білизну.

Господині у цей день також випікають паски, розфарбовують яйця. За традицією, вранці ставлять тісто, щоб "піднімалося", а вже після прибирання в будинку беруться до справи. Під час цього процесу потрібно думати тільки про хороше, інакше смачні паски не вийдуть.

Що в Чистий четвер не можна робити

Не можна розводити в будинку безлад у Чистий четвер, щоб не загрузнути у сварках. В цей день не можна залишати житло без прибирання. А воду після збирання не можна виливати в будинку або в своєму дворі, її необхідно виносити подалі.

Не варто допускати неприємні думки, збирати образи, сваритися, провокувати конфліктні ситуації. Також не варто шкодувати, викидаючи старі речі.

Забороняється знімати пробу з пасок, а випікати великодні ласощі не можна, поки в будинку брудно.

Також, не можна в Чистий четвер позичати гроші та виносити з будинку цінні речі.

Не можна їсти м'ясо, яйця, молочні продукти в цей день, оскільки Чистий четвер припадає на Страсний тиждень Великого посту. Також забороняються веселощі: не можна співати, танцювати, влаштовувати пишні застілля з вживанням алкоголю.

Прикмети на Чистий четвер

Не можна позичати і віддавати з дому будь-які речі – можна віддати свій достаток і спокій;

Якщо перерахувати всі гроші в будинку три рази – сім'я буде в достатку в цьому році;

Хороша сонячна погода в Чистий четвер віщує, що залишок весни буде теплим. Якщо день дощовий – до самого літа буде дощити;

Якщо в цей день підібрати гроші з землі – щастя вони не принесуть;

У воду, якою миють підлоги, кладуть монети, щоб в будинку водилися гроші.

Нагадаємо, Рада церков міста Львова надала рекомендації священнослужителям та мирянам усіх конфесій щодо святкування Вербної (Квітної) неділі та Великодня.